Troje pracowników służby zdrowia z ciężkimi objawami po przyjęciu szczepionki AstraZeneca!

Norweskie Ministerstwo Zdrowia poinformowało, iż troje pracowników służby zdrowia, którzy zostali zaszczepieni preparatem AstraZeneca, trafiło do szpitali z "nietypowymi objawami. Zgodnie z informacjami udostępnionymi przez agencję Reuters, żadna ze wspomnianych osób nie przekroczyła 50-tki, a więc są to ludzie stosunkowo młodzi. Po otrzymaniu preparatu firmy AstraZeneca, wystąpiły u nich bardzo nietypowe i zagrażające życiu objawy.

Eksperci nieustannie informują, że jedyną skuteczną bronią przeciwko pandemii COVID-19 jest szczepionka. Niestety, ze względu na możliwe działania niepożądane, do których zaliczane są również ciężkie i zagrażające życiu objawy, niewykluczone, że są też takie osoby, które zwyczajnie boją się szczepienia.

Czy szczepionki, które miałyby nam zapewnić odporność na działanie wirusa SARS-CoV-2 są bezpieczne? Podczas gdy firmy farmaceutyczne zapewniają opinię publiczną o bezpieczeństwie swoich preparatów, co jakiś czas pojawiają się doniesienia o różnego rodzaju działaniach niepożądanych po ich zapodaniu.

Działania niepożądane po szczepionce AstraZeneca?

W świetle najnowszych doniesień o stanie zdrowia niektórych osób zaszczepionych preparatem AstraZeneca, szczepionka tego producenta budzi coraz to więcej kontrowersji i niepewności.

W efekcie zgonu 49-letniej pielęgniarki, której podano preparat firmy AstraZeneca, Austria częściowo zawiesiła szczepienia podejrzaną partią produktu. Niedługo potem inne kraje zdecydowały się całkowicie zrezygnować ze stosowania preparatu tego producenta. W związku z zaistniałą sytuacją, wartość akcji firmy AstraZeneca zaczęła drastycznie spadać.

Kolejne podejrzane przypadki – Zaszczepieni mają bardzo nietypowe objawy

Norweskie Ministerstwo Zdrowia poinformowało, iż troje pracowników służby zdrowia, którzy zostali zaszczepieni preparatem AstraZeneca, trafiło do szpitali z "nietypowymi objawami".

Zgodnie z informacjami udostępnionymi przez agencję Reuters, żadna ze wspomnianych osób nie przekroczyła 50-tki, a więc są to ludzie stosunkowo młodzi. Po otrzymaniu preparatu firmy AstraZeneca, wystąpiły u nich bardzo nietypowe i zagrażające życiu objawy. Z relacji Dr. Steinar Madsen, dyrektora medycznego w Norweskiej Agencji Leków, u osób zaszczepionych pojawiły się poważne zaburzenia krzepliwości krwi, w efekcie czego dochodziło do krwawień lub powstawania zakrzepów. Lekarz dodał, że sprawa traktowana jest bardzo poważnie, a stan chorych jest ciężki (źródło 1).

Inny przedstawiciel Norweskiej Agencji Leków, Sigurd Hortemo, w trakcie sobotniej konferencji prasowej oznajmił, że na razie nie wiadomo, czy wystąpienie wspomnianych objawów jest związane z przyjęciem szczepionki. Wszystkie trzy przypadki zostaną wzięte pod lupę zarówno przez Norwegów, jak i przez Europejską Agencję Leków. Jak na razie, firma AstraZeneca nie komentuje tych zdarzeń.

Warto przypomnieć, że po wystąpieniu zaburzeń krzepliwości krwi oraz zgonach osób zaszczepionych preparatem AstraZeneca, kilka krajów podjęło decyzję o wstrzymaniu szczepień przeciwko COVID-19 tym preparatem. Wśród nich znajdują się m.in. Litwa, Łotwa, Estonia, Rumunia, Norwegia, Dania i Islandia. W innych państwach, jak w Austrii czy Włoszech, postanowiono jedynie wycofać poszczególne partie szczepionki. O bezpieczeństwie stosowania szczepionki AstraZeneca zapewniają zarówno Światowa Organizacja Zdrowia, jak i Europejska Agencja Leków. Polska obecnie nie wstrzymuje szczepień tym preparatem.

Bibliografia:

1 - Wprost Zdrowie - Alarmujące doniesienia z Norwegii. Przyjęli szczepionkę AstraZeneca, mają „nietypowe objawy”.