Czy piwo jest zdrowe? Panowie mogą mieć wstydliwe skutki uboczne!
Piwo to najstarszy i najczęściej spożywany napój alkoholowy na świecie. To pienisty napój o przeważnie dość znikomej zawartości alkoholu. Piwo otrzymywane jest przez fermentację ze słodu jęczmiennego, chmielu, drożdży i wody. Jego produkcja bywa dość pracochłonna i składa się z kilku podstawowych etapów, takich jak: przygotowanie słodu i brzeczki, fermentacja, dojrzewanie, filtracja oraz rozlew napoju
Piwo to najstarszy i najczęściej spożywany napój alkoholowy na świecie. To pienisty napój o przeważnie dość znikomej zawartości alkoholu. Piwo otrzymywane jest przez fermentację ze słodu jęczmiennego, chmielu, drożdży i wody. Jego produkcja bywa dość pracochłonna i składa się z kilku podstawowych etapów, takich jak: przygotowanie słodu i brzeczki, fermentacja, dojrzewanie, filtracja oraz rozlew napoju.
PodsumowaniePiwo to obecnie najczęściej konsumowany napój alkoholowy na świecie. Oprócz wody i niewielkiej ilości alkoholu, złocisty trunek zawiera cenne dla naszego zdrowia witaminy i minerały.
Czy piwo jest zdrowe?
Podstawowym składnikiem piwa jest chmiel. Zawiera on dobroczynne dla naszego zdrowia żywice - lupulina i humulina, które są wykorzystywane w medycynie przy leczeniu nerwic, oraz bezsenności. Dzięki temu pite z umiarem piwo redukuje stres i odpręża psychicznie. Obecny w piwie krzem ma dobroczynny wpływ na rozwój kości i tkanki łącznej. Badanie, którego wyniki opublikowano na łamach periodyku Journal of American Medical Association, wykazało, że osoby pijące piwo w sposób umiarkowany, o 38% rzadziej chorują na osteoporozę, niż abstynenci. Inne badanie - opublikowane w Osteoporosis International - wykazało, że u ludzi pijących piwo z umiarem, zachodzi o 20% mniejsze ryzyko złamań szyjki kości udowej, niż u osób niepijących piwa. Naukowcy podejrzewają, że odpowiedzialny za te różnice jest znajdujący się w złocistym trunku krzem (źródło 1).PodsumowaniePite z umiarem piwo może pozytywnie wpływać na nasz organizm. Zawiera dobroczynne dla naszego zdrowia składniki, takie jak krzem, żywice i antyoksydanty. W wielu przypadkach regularne sięganie po małe ilości piwa może w znacznym stopniu zmniejszać ryzyko rozwoju ciężkich chorób.
Piwo może działać przeciwbólowo
Naukowcy z Uniwersytetu w Greenwich przeprowadzili łącznie 18 badań z udziałem ponad 400 uczestników i dowiedli, że spożycie dwóch kufli piwa może zmniejszyć odczuwanie bólu nawet o 25 procent (źródło 2). Zdaniem badaczy, są mocne dowody na to, że alkohol może być skutecznie stosowany jako środek przeciwbólowy. Pod względem jego skuteczności w tym zakresie, można go porównać do silnych leków opioidowych, takich jak kodeina.PodsumowanieNaukowcy udowodnili, że pite z umiarem piwo może działać przeciwbólowo.
Piwo może chronić układ krwionośny!
Naukowcy przeanalizowali 16 badań z udziałem ponad 200 000 uczestników i doszli do wniosku, że ryzyko rozwoju chorób serca u osób pijących piwo w ilości około połowy litra dziennie zostało zmniejszone średnio o 31 procent (źródło 3).PodsumowanieRegularne, umiarkowane picie piwa może dobroczynnie wpływać na zdrowie naszego serca!
Piwo idealne po treningu?
Wiele osób uważa, że picie piwa po treningu sprzyja szybszej regeneracji mięśni i nawodnieniu organizmu. Czy to prawda? Otóż w efekcie intensywnego wysiłku fizycznego, nasz organizm traci duże ilości płynów, a wraz z nimi pozbywamy się cennych elektrolitów. W rzeczywistości piwo działa moczopędnie, co sprawia, że wypijanie go po treningu przyczynia się do jeszcze większego odwodnienia! Ponadto duży wysiłek fizyczny sprzyja zakwaszaniu organizmu, a zawarty w piwie alkohol może w tym jeszcze bardziej pomóc. Jakie z tego wnioski? Piwo po treningu to nie najlepszy pomysł!PodsumowanieSięganie po piwo po intensywnym wysiłku fizycznym nie jest najlepszym pomysłem!
Piwo może poważnie szkodzić facetom!
Podstawowy składnik piwa - chmiel - zawiera substancje biologicznie czynne o strukturze podobnej do żeńskich hormonów płciowych - tak zwane fitoestrogeny. Fitoestrogeny to grupa naturalnie występujących związków chemicznych w licznych pokarmach roślinnych. Wiele z nich posiada silne właściwości antyoksydacyjne, a niektóre z nich biorą aktywny udział w obronie roślin przed infekcjami. Nazywa się je fitoestrogenami, gdyż ich struktura chemiczna jest bardzo podobna do ludzkiego hormonu płciowego - estrogenu. Przedrostek "fito" odnosi się zaś do roślin.PodsumowanieW związku z obecnością fitoestrogenów w chmielu, mężczyźni regularnie sięgający po piwo mogą rozwinąć cechy typowo kobiece!
Bibliografia:1 – U.S. News – 5 Surprising Health Benefits of Beer;
2 – ETIMES – Is Beer A Better Painkiller Than Paracetamol?
3 – Live Science – A Beer a Day Keeps the Cardiologist Away;
4 – regiodom.pl – Jak wykorzystać szyszki chmielu zwyczajnego? Właściwości lecznicze chmielu;
5 – VICE – IPAs Are Giving You Man Boobs;
6 – noizz – Jesteś facetem i lubisz piwa IPA? Uważaj, narażasz się na kłopotliwy skutek uboczny.Spodobał Ci się artykuł? Podziel się nim ze znajomymi!