Przejdź do treści

Objawy chorej wątroby

Wątroba jest jednym z najważniejszych narządów wewnętrznych ludzkiego organizmu
Teaser Media
Image
Zmiany skórne - Objawy chorej wątroby
Wątroba jest jednym z najważniejszych narządów wewnętrznych ludzkiego organizmu. Ponieważ bierze ona udział w ogromnej ilości witalnych procesów, a także w metabolizmie toksyn, ciężko pracująca wątroba jest szczególnie narażona na poważne i trwałe uszkodzenia. Pomimo, iż zdrowa wątroba jest w stanie się regenerować, narząd kompletnie traci tą zdolność gdy dochodzi do jego marskości w skutek ciężkich uszkodzeń.

Przyczyny uszkodzeń wątroby

Bardzo wiele czynników, zarówno wewnętrznych jak i zewnętrznych, może prowadzić do zaburzeń pracy wątroby. Mogą to być - przykładowo - uwarunkowania genetyczne, choroby nowotworowe, zakrzepica żył wątrobowych (zespół Budd-Chiari), stosowanie niektórych leków, nadużywanie alkoholu, wirusy wywołujące zapalanie wątroby. Również silne zatrucia organizmu, np. trującymi grzybami, mogą się przyczyniać do poważnych uszkodzeń tego narządu. Jedną z najczęstszych przyczyn uszkodzeń wątroby jest zakażenie wirusami wywołującymi jej zapalenie. Są to wirusy zapalenia wątroby typu A-G. Najgroźniejszym z nich jest wirus typu C (HCV). Niestety obecnie nie ma szczepionki, która mogła by nas przed nim chronić, a na dodatek, infekcja jest w stanie przez bardzo długi czas nie dawać jakichkolwiek objawów, lub może wywoływać nietypowe dolegliwości, które w żaden sposób nie sugerują choroby tego narządu. Kolejną bardzo popularną przyczyną poważnych chorób wątroby jest regularne nadużywanie alkoholu. Nadużywanie alkoholu ma miejsce w przypadku przyjmowania dziennie minimum 60 gramów czystego alkoholu etylowego przez mężczyznę, lub spożywania około 20 gramów czystego alkoholu etylowego przez kobietę.

Jak zbadać wątrobę?

Istnieje wiele metod medycznych, które umożliwiają dokładną ocenę stanu wątroby. Stan tego narządu można ocenić na podstawie wywiadu lekarskiego i badania fizykalnego, analiz laboratoryjnych krwi i moczu, USG jamy brzusznej, scyntygrafii, tomografii, arteriografii, a także laparoskopii i biopsji tego narządu. Najpopularniejszą metodą, pozwalającą dość precyzyjnie ocenić stan zdrowia wątroby, jest laboratoryjne badanie krwi. Badania krwi, które umożliwiają ocenę kondycji tego narządu to – między innymi - próby wątrobowe, GGTP, fosfotaza zasadowa, HBs antygen - pozwala zdiagnozować WZW typu B, HCV przeciwciała.

Typowe objawy chorej wątroby

Pomimo, iż wiele chorób wątroby może nie dawać szczególnych sygnałów przez bardzo długi okres czasu, wynoszący niekiedy nawet dziesiątki lat, to objawy uszkodzenia tego narządu są przeważnie bardzo charakterystyczne. Przypatrzmy się zatem najbardziej typowym sygnałów, które wysyła nam walcząca z chorobą wątroba.Wodobrzusze - Marskość, poważny postęp choroby wątroby, powoduje gromadzenie się płynów w jamie brzusznej. Stan ten nazywany jest wodobrzuszem. Podczas gdy wodobrzusze może być spowodowane przez liczne schorzenia, marskość wątroby należy do jego najbardziej popularnych przyczyn. Czasami opuchnięte mogą być również kostki, gdyż wstrzymane w ciele płyny opadają w dół w skutek grawitacji.Zażółcenie skóry i białek oczu – Zmiana barwy skóry i białek oczu, które w przypadku chorej wątroby mogą przyjmować żółtawy odcień, jest typowym objawem żółtaczki, czyli poważnego uszkodzenia wątroby. Zmiana koloru na żółty następuje w skutek nadmiernego gromadzenia się żółciowego pigmentu, zwanego bilurbiną, we krwi. Żółtaczka wywołuje również ciemne zabarwienie moczu i jasne stolce.

Uporczywe bóle brzucha – Uporczywy, pulsujący i kłujący ból brzucha, szczególnie w prawym górnym rogu brzucha lub w dolnej prawej części klatki piersiowej, może stanowić dość jasny sygnał poważnych problemów z wątrobą.

Bóle brzucha
Ciemny mocz – Choć zmiana zabarwienia moczu na ciemniejsze niż zwykle może mieć bardzo wiele przyczyn, to do ich grona można zaliczyć zwiększone stężenie bilurbiny we krwi, spowodowane uszkodzoną wątrobą, która nie jest w stanie prawidłowo wyeliminować jej z organizmu. Zwiększone stężenie bilurbiny we krwi może prowadzić do poważnych komplikacji zdrowotnych, takich jak zaburzenia neurologiczne i napady padaczkowe.

Brązowy mocz
Zmiany skórne – Oprócz opisanych wcześniej zmian zabarwienia skóry, uszkodzona wątroba może wywoływać różnego rodzaju problemy skórne, w tym – przykładowo - swędzące i łuszczące się wysypki oraz zaczerwienienie stóp lub dłoni. Zmiany skórne wynikają w takich przypadkach głównie z zaburzeń prawidłowego przepływu płynów w organizmie.

Wysypka
Zaburzenia w oddawaniu stolca – Problemy wątrobowe mogą objawiać się zespołem jelita wrażliwego (zaparcia i biegunki na przemian), uporczywymi zaparciami, a także zmianami w wyglądzie stolca. Stolec może wówczas przybierać niezwykle jasny kolor, lub mieć gęstą i smolistą konsystencję. W kale może się również pojawić krew, nie koniecznie widoczna gołym okiem.Mdłości i wymioty – Przewlekłe mdłości i wymioty mogą stanowić dość jasny sygnał poważnych problemów z wątrobą. U pacjentów z uszkodzeniami wątroby uporczywe uczucie mdłości jest wynikiem obniżonej zdolności wątroby do przetwarzania i eliminowania toksyn z organizmu, a także bardziej ogólnych zaburzeń przemiany materii i trawienia.

Wymioty
Przewlekłe zmęczenie – Naukowcy jednoznacznie potwierdzili związek zachodzący pomiędzy przewlekłym uczuciem zmęczenia, a uszkodzeniami wątroby. Lekarze podejrzewają, iż przyczyną przewlekłego zmęczenia związanego z uszkodzeniami wątroby mogą być zmiany w składzie chemicznym mózgu oraz w stężeniach hormonów we krwi, które wynikają z poważnych zaburzeń pracy tego narządu. W szczególności, powodem przewlekłego uczucia zmęczenia mogą być zmienione stężenia kortykotropin, serotoniny i noradrenaliny.Tendencja do siniaków i krwawień – W przypadku uszkodzeń wątroby, może wystąpić znaczne spowolnienie lub nawet całkowite zatrzymanie wytwarzania płytek krwi przez szpik kostny. Płytki krwi są specjalnymi białkami, które umożliwiają prawidłowe krzepnięcie krwi i chronią nas, między innymi, przed wykrwawieniem się. W efekcie, osoby dotknięte chorobami wątroby dość często zauważają u siebie tendencję do łatwiejszego powstawania siniaków i silniejszych krwawień w przypadku skaleczeń.

Siniaki
Encefalopatia wątrobowa – Uszkodzona wątroba nie jest w stanie prawidłowo usuwać toksyn z organizmu. Ich nadmiar może zakłócać normalną pracę mózgu. W efekcie chory może doświadczać częstych zmian nastroju, dezorientacji, spowolnionej mowy, senności, a nawet śpiączki.Nadmierna potliwość – Aby wykonywać swoje zadania, uszkodzona wątroba musi pracować o wiele ciężej niż ma to miejsce w przypadku zdrowego narządu. Gdy tak się dzieje, wątroba generuje więcej ciepła niż zwykle. Nadmiar ciepła promieniującego z tego narządu powoduje wzrost temperatury całego ciała. W efekcie pojawia się nadmierne pocenie, które jest sposobem na schłodzenie przegrzanej skóry i tkanek wewnętrznych. Poprzez pot organizm jednocześnie próbuje wydalać toksyny, których chora wątroba nie jest w stanie się pozbyć.

Potliwość
Przyrost masy ciała i dużo złego cholesterolu - Ponieważ wątroba jest w dużej mierze odpowiedzialna za spalanie tłuszczu i regulację metabolizmu, gdy narząd ten ulega uszkodzeniu, często może mieć miejsce dość szybki przyrost masy ciała. Może również wystąpić zwiększenie stężenia złego cholesterolu we krwi, gdyż chora wątroba nie jest w stanie wytwarzać wystarczających ilości dobrego cholesterolu. W rezultacie zwiększa się ryzyko wystąpienia wysokiego ciśnienia krwi, ataków serca i udarów mózgu.

Wnioski

W związku z faktem, iż ludzka wątroba bardzo ciężko i nieustannie pracuje, narząd ten zasługuje na szczególną uwagę i szacunek. Dbaj o swoją wątrobę jak tylko możesz i unikaj sytuacji, które mogłyby jej zaszkodzić. Warto jest stosować lekkostrawną dietę, unikać ostrych przypraw i długo smażonych potraw, a w szczególności używek i nadmiernego spożywania alkoholu. Pamiętajmy o tym, że zarówno alkohol, jak i papierosy, to potężni wrogowie wątroby! Dla własnego dobra warto co jakiś czas sprawdzać stan wątroby, choćby wykonując laboratoryjne badania krwi w tym kierunku. Jeśli rozpoznasz u siebie którykolwiek z powyżej opisanych objawów uszkodzonej wątroby, koniecznie zgłoś się jak najszybciej do lekarza!
Komentarze
Udziel odpowiedzi na proste pytanie
Ten mechanizm ma sprawdzić, czy przypadkiem nie jesteś botem
Spodobał Ci się artykuł? Podziel się nim ze znajomymi!