Przejdź do treści

Ciągle jest mi zimno. Czy to oznaka utajonej choroby?

Człowiek, podobnie jak inne ssaki, jest istotą stałocieplną. Oznacza to, że nasz organizm dąży do utrzymywania w miarę stałej temperatury, niezależnie od warunków panujących na zewnątrz. Osiąga to dzięki skomplikowanemu systemowi termoregulacji, którym steruje przysadka mózgowa. Choć każdy z nas nieco inaczej reaguje na temperaturę powietrza, to są osoby, które regularnie odczuwają chłód
Teaser Media
Image
Przewlekłe uczucie chłodu

Człowiek, podobnie jak inne ssaki, jest istotą stałocieplną. Oznacza to, że nasz organizm dąży do utrzymywania w miarę stałej temperatury, niezależnie od warunków panujących na zewnątrz. Osiąga to dzięki skomplikowanemu systemowi termoregulacji, którym steruje przysadka mózgowa.

Choć każdy z nas nieco inaczej reaguje na temperaturę powietrza, to są osoby, które regularnie odczuwają chłód. Jeśli Ty też do nich zależysz i przebywając w domu, lub w pracy, otulasz się szalikiem lub zakładasz na siebie ciepłą bluzę, podczas gdy większość znajdujących się wokół Ciebie osób ściąga z siebie co tylko się da i narzeka na upał, to artykuł ten jest dla Ciebie lekturą obowiązkową!
PodsumowanieCzłowiek jest istotą stałocieplną i jego organizm dąży do utrzymywania stałej temperatury niezależnie od warunków panujących na zewnątrz. Pomimo tego, niektóre osoby regularnie odczuwają chłód.

Czy to normalne? A może to objaw choroby?

Częste odczuwanie zimna nie musi koniecznie wskazywać na problemy ze zdrowiem, szczególnie jeśli zdarza się to od bardzo dawna. W niektórych przypadkach, szczególnie jeśli nie zdarzało się to wcześniej, nadmierne odczuwanie chłodu może oznaczać, że w organizmie zachodzą, lub już zaszły, niepokojące zmiany. Przewlekłe odczuwanie zimna może, choć nie musi, być objawem specyficznych kondycji zdrowotnych, lub nawet ciężkich przewlekłych chorób. Może przykładowo być efektem następujących dolegliwości i chorób:
  • niskie ciśnienie krwi;
  • anemia;
  • niedoczynność tarczycy;
  • zaburzenie krążenia;
  • cukrzyca;
  • niedowaga;
  • stres i zmęczenie;
  • choroby natury psychicznej - np. zaburzenia lękowe.
PodsumowanieCzęste odczuwanie zimna może, choć nie musi, być objawem niepokojących zmian w organizmie.

Uczucie zimna - Niskie ciśnienie krwi

Mówi się, że zaniżone ciśnienie krwi u człowieka jest rzeczywiście zbyt niskie, jeśli towarzyszą temu charakterystyczne dla tej kondycji objawy. Jednym z nich jest subiektywne uczucie zimna (źródło 1). Przeważnie towarzyszą temu zawroty głowy, lepka i blada skóra, zmęczenie, rozmazany obraz i brak koncentracji.

Odczuwanie chłodu (1)
Jeśli niskie ciśnienie krwi jest u Ciebie cechą fizjologiczną, a nie objawem konkretnej choroby, to warto starać się je podwyższać w naturalny i nieszkodliwy dla zdrowia sposób. Zalecana jest większa dawka codziennego ruchu, ćwiczenia, więcej soli w kuchni oraz picie co najmniej 3 litrów płynów dziennie.
PodsumowanieNadmierne odczuwanie chłodu może być objawem zbyt niskiego ciśnienia krwi. Jeśli ta kondycja jest natury fizjologicznej danej osoby, ciśnienie można regulować w nieszkodliwy dla zdrowia sposób.

Uczucie zimna - Anemia

Anemia jest stanem chorobowym, w którym przeważnie występuje spadek stężenia hemoglobiny, liczby krwinek czerwonych i wskaźnika hematokrytowego poniżej normalnych dla danego człowieka wartości. Najczęstszą jej postacią jest niedokrwistość niedoborowa wynikająca z niedoboru żelaza. Rzadziej spotykany rodzaj tej choroby to anemia hemolityczna, wynikająca z rozpadu czerwonych krwinek. Istnieje też jej odmiana megaloblastyczna - charakteryzująca się zwiększoną objętością erytrocytów, np. w niedoborze witaminy B12 oraz aplastyczna, w której, w efekcie zaniku szpiku kostnego, występują spadek poziomu wszystkich rodzajów krwinek (źródło 2).

Odczuwanie chłodu (1)
Tendencja do odczuwania zimna jest objawem typowym w szczególności w przypadku anemii spowodowanej niedoborem witaminy B12, choć może występować również przy innych jej odmianach. Jeśli oprócz zimna odczuwasz osłabienie i szybko się męczysz, bądź miewasz inne niepokojące objawy (które mogą się różnić w zależności od rodzaju anemii) koniecznie i pilnie wybierz się do lekarza, który zleci Ci odpowiednie badania krwi. Pozwolą one ustalić, czy rzeczywiście występuje u Ciebie anemia i jakiego jest ona rodzaju.
PodsumowanieRzekomo nieuzasadnione odczuwanie chłodu może być objawem anemii. Generalnie towarzyszą jej również inne niepokojące objawy. Jeśli podejrzewasz u siebie anemię, to pilnie zgłoś się do lekarza!

Uczucie zimna - Niedoczynność tarczycy

Mówi się o niedoczynności tarczycy, gdy narząd ten produkuje zbyt mało hormonów w stosunku do potrzeb organizmu. Ciągłe odczuwanie zimna jest jednym z typowych objawów tej kondycji. Inne powszechne objawy niedoczynności tarczycy to (źródło 3):
  • depresja;
  • zmęczenie/senność;
  • problemy z pamięcią;
  • rzadkie oddawanie stolca i częste zaparcia;
  • przyrost masy ciała;
  • spowolnienie akcji serca;
  • nadciśnienie tętnicze;
  • suchość, łuszczenie się i bladość skóry;
  • suche włosy;
  • zaburzenia miesiączkowania i niepłodność.
PodsumowanieSubiektywne nadmierne odczuwanie chłodu może być objawem niedoczynności tarczycy.

Uczucie zimna - nefropatia i neuropatia

Uszkodzenie nerek w wyniku cukrzycy, znane jest jako nefropatia cukrzycowa. Jednym z objawów nefropatii cukrzycowej jest subiektywne odczuwanie zimna (źródło 4).

Odczuwanie chłodu (3)
Inne typowe objawy nefropatii to:
  • nudności i wymioty;
  • swędzenie;
  • brak apetytu;
  • duszność;
  • zamieszanie;
  • obrzęk twarzy, stóp lub dłoni.
Uczucie zimna, szczególnie w kończynach, może być natomiast objawem tak zwanej neuropatii. Jednym z powikłań cukrzycy jest polineuropatia, czyli - prosto mówiąc - uszkodzenie włókien nerwowych. W przypadku neuropatii cukrzycowej uszkodzone mogą być włókna czuciowe, ruchowe, lub autonomiczne. Objawy zależą od tego, który rodzaj włókien nerwowych jest najbardziej zajęty. Często występuje przeczulica skóry i ostry, piekący, przeszywający ból. Dochodzi do tego mrowienie, drętwienie, kłucie, pieczenie, palenie lub uczucie zimna w kończynach. Z czasem ma miejsce utrata czucia temperatury, a także zmniejszenie odczuwania dotyku i kłucia – tak zwana niedoczulica. Około 10 % cierpiących na cukrzycę ma kliniczne objawy neuropatii jeszcze przed postawieniem diagnozy cukrzycy (źródło 5).
PodsumowanieRzekomo nieuzasadnione, częste odczuwanie chłodu, może być spowodowane nefropatią cukrzycową, a także polineuropatią cukrzycową.

Uczucie zimna - niedowaga

Gdy nasz wskaźnik masy ciała - BMI - osiąga wartości niższe niż 18.5, wówczas może to być sygnałem niedowagi. W takiej sytuacji brak odpowiedniej ilości podściółki tłuszczowej pod skórą uniemożliwia ochronę organizmu przed chłodem. Dodatkowo, jeśli jemy zbyt mało, nasz metabolizm znacznie spowalnia. Wówczas ograniczamy zużycie energii, a tym samym, nasze ciała wytwarzają mniejszą ilość ciepła.
PodsumowanieOdczuwanie zimna może być objawem zbyt niskiej wartości wskaźnika masy ciała - BMI.

Uczucie zimna - stres i zmęczenie

Gdy jesteśmy fizycznie, bądź psychicznie przemęczeni, układ współczulny kieruje największe ilości dobrze utlenionej krwi do najważniejszych narządów naszego ciała. W takiej okoliczności mniej ważne części naszego organizmu mogą pozostać chwilowo niedotlenione, a wówczas możemy mieć zimne ręce i stopy. Jedynym skutecznym rozwiązaniem problemu jest zwolnienie tempa, przeznaczenie większej ilości czasu na sen i na to, co sprawia nam najwięcej radości.

Odczuwanie chłodu (4)
Nie lekceważ stresu! Uczucie zimna jest jedynie jednym z jego wielu możliwych objawów! Nie dopuść do tego, aby stres stał się normą w Twoim życiu, gdyż może on doszczętnie zrujnować wszelkie Twoje plany na przyszłość. Przemęczenie wynikające z braku snu sieje prawdziwe spustoszenie w ludzkim układzie nerwowym, uszkadzając mechanizmy odpowiedzialne za regulację temperatury. Na łamach prestiżowego periodyku "European Journal of Applied Physiology" opublikowano wyniki eksperymentu, podczas którego badano 20 zdrowych ochotników (mężczyzn i kobiet), którzy nie spali przez około 60 godzin (źródło 6). Po trzech nocach spędzonych bez zmrużenia oka, temperatura ciała badanych spadła z 36,6 st. C do 35,4 st. C.
PodsumowanieOdczuwanie zimna może być spowodowane nadmiernym stresem lub niewystarczającą ilością snu.

Uczucie zimna - zaburzenia psychiczne

Ciągłe odczuwanie chłodu, gdy przyczyną tego nie jest zbyt niska temperatura powietrza, może być objawem licznych zaburzeń natury psychicznej. Na tej płaszczyźnie, do najczęstszych przyczyn, której jednym z objawów może być odczuwanie zimna, należą zaburzenia lękowe (źródło 7). Do zaburzeń lękowych zalicza się różnego rodzaju fobie, zaburzenia obsesyjno-kompulsywne, zespół lęku panicznego oraz zespół lęku uogólnionego. Zakłócają one codzienne życie chorego, a jego reakcje emocjonalne są nieproporcjonalnie wygórowane względem wyzwalającej je sytuacji. Niektóre chore osoby nie są w stanie zidentyfikować konkretnego wyzwalacza negatywnych emocji i odczuwają je bez konkretnej przyczyny. Podczas gdy w niektórych sytuacjach, na przykład przed ważną prezentacją lub egzaminem, można spodziewać się niepokoju, bądź lęku i nie muszą one oznaczać problemów ze zdrowiem psychicznym, to przewlekłość takich odczuć może być chorobliwa i dotkliwie zakłócać dobre samopoczucie danej osoby. Jeśli oprócz ciągłego uczucia zimna czujesz się niespokojnie lub nieswojo, lub miewasz ciągłe obawy, może to wskazywać na problem natury psychicznej.
PodsumowanieNiektóre zaburzenia psychiczne mogą przyczyniać się do subiektywnego odczuwania chłodu.
Bibliografia:1 – heart.org – Low Blood Pressure - When Blood Pressure Is Too Low; 2 – Medonet – Anemia (niedokrwistość); 3 – mp.pl – Niedoczynność tarczycy; 4 – WebMD – Why Am I Cold; 5 – Wyborcza – Neuropatia cukrzycowa, czyli jak cukrzyca niszczy nerwy; 6 – Springer – The effect of 60-h sleep deprivation on cardiovascular regulation and body temperature; 7 – Medical News Today – The effects of anxiety on the body.
Spodobał Ci się artykuł? Podziel się nim ze znajomymi!