Czy pajączki na nogach zwiastują poważne problemy zdrowotne?

Bardzo często pierwszym objawem nieprawidłowej pracy układu żylnego są pojawiające się czerwone żyłki na kończynach dolnych. Chodzi o teleangiektazje, czyli tak zwane pajączki. Zdaniem wielu kobiet, stanowią one jedynie defekt kosmetyczny

Bardzo często pierwszym objawem nieprawidłowej pracy układu żylnego są pojawiające się czerwone żyłki na kończynach dolnych. Chodzi o teleangiektazje, czyli tak zwane pajączki. Zdaniem wielu kobiet, stanowią one jedynie defekt kosmetyczny. Niestety - to nieprawda. Pajączki mogą sygnalizować początek poważnego schorzenia.

Pajączki na nogach - Czy mogą zwiastować poważne choroby?
Pajączki skórne to poszerzone żyłki przypominające wyglądem pająka. Mogą być małe, wielkością nieprzekraczające kilku milimetrów, choć nierzadko osiągają długość kilku centymetrów. Uciskanie pajączka palcem powoduje jego tymczasowe zniknięcie, natomiast po zwolnieniu ucisku zmiana ponownie staje się dobrze widoczna. Teleangiektazje mogą świadczyć o problemach z układem krążeniowym. Mogą towarzyszyć im żylaki, czyli niebieskawe, rozszerzone żyły podskórne o średnicy od 1 do 3 mm. Są one jasnym sygnałem przewlekłej niewydolności żylnej. Pojawiają się przeważnie w dolnych okolicach podudzi, na udach, w okolicach kolan i kostek. Choć skłonność do powstawania pajączków jest genetyczna, geny to jednak nie wszystko. Pomimo odziedziczonej predyspozycji do tego typu zmian naczyniowych, trzeba się naprawdę "postarać", aby pajączki się uaktywniły. Zapobiegać powstawaniu pajączków skórnych można na wiele sposobów. Jeśli pojawiają się na nogach, powinniśmy unikać długiego stania w miejscu. W przypadku pracy stojącej, warto co jakiś czas unosić stopy chodząc w miejscu. Należy unikać butów na wysokim obcasie i takich, które uciskają kostki. Regularny ruch zapewnia naczyniom krwionośnym prawidłowe natlenienie i odżywienie. Nie będą one jednak wdzięczne za niewygodne obuwie, zamiłowanie do zakładania nogi na nogę, bądź bieliznę tak ciasną, że utrudnia krążenie. By ulżyć żyłom warto rzucić palenie, pozbyć się nadmiaru kilogramów, porozmawiać z lekarzem o optymalnej antykoncepcji - u kobiet palących, po 35. roku życia - czasem winowajcą bywa nieodpowiednia pigułka antykoncepcyjna.

Kiedy pajączki są objawem choroby?

Zazwyczaj pajączki nie są oznaką problemów ze zdrowiem. Jeśli jednak jest ich dużo i występują obficie na nogach, to mogą sygnalizować choroby. W przypadku dodatkowego pojawienia się uczucia ciężkości nóg i skurczy, możemy mieć do czynienia z początkową fazą niewydolności żył. Ignorowanie tych objawów może być bardzo ryzykowne i mieć fatalne konsekwencje.

Pajączki na nogach - Czy mogą oznaczać poważne choroby?
Drobne pajączki skórne, to oznaka, że krew miała problemy z "przepchnięciem się" przez te żyły. Przy każdym skurczu serca dotleniona w płucach krew tłoczona jest do tętnic, które rozprowadzają ją po całym organizmie. Tkanki czerpią z niej tlen oraz składniki odżywcze, po czym krew wraca żyłami do serca. Zdrowymi tętnicami krew płynie bez oporów. Żyłami z zasady wolniej, bo czasami musi walczyć z grawitacją w drodze pod górkę. W efekcie aktywności fizycznej pomagamy krwi popłynąć w górę, bo nasze mięśnie wówczas rytmicznie się kurczą i uciskają naczynia krwionośne. Gdy jednak nie jesteśmy w ruchu, krew nie powinna opadać do nóg - chroni nas przed tym system specjalnych zastawek, które zamykają się, gdy krew płynąca w górę do serca próbuje się cofać ku dołowi ulegając grawitacji. Jeśli jednak te małe zastawki żylne nie działają prawidłowo, mamy słabe mięśnie i niewiele się ruszamy, krew częściowo spływa do nóg, wywołując ucisk na ściany żył. W efekcie ciągłego ucisku, żyły rozszerzają się i jak nadmiernie rozciągnięta sprężyna nie wracają już do pierwotnego kształtu. Jeśli problem jest nasilony, oprócz samych pajączków pojawiają się także żylaki. Oprócz pajączków skórnych, do objawów zwiastujących zaburzenia w funkcjonowaniu układu naczyniowego należą:
  • uczucie szybkiego męczenia się nóg;
  • skurcze i bóle mięśni łydek, pojawiające się wieczorami;
  • obrzęki wokół kostek pod koniec dnia;
  • uczucie ciężkości nóg niewspółmierne do wysiłku;
  • uczucie mrowienia, pieczenia i pulsowania w kończynach.
Nieleczona przewlekła niewydolność żylna grozi bardzo poważnymi powikłaniami, w tym zakrzepowym zapaleniem żył powierzchownych, lub głębokich, zatorem tętnicy płucnej, zespołem pozakrzepowym, deformacją kończyn dolnych, stałym obrzękiem, prowadzącym nawet do konieczności przejścia na rentę zdrowotną! Nieleczone choroby układu naczyniowego mogą prowadzić do fatalnych konsekwencji. Jeśli zauważysz u siebie tak zwane pajączki, pamiętaj, że nie są one jedynie problemem natury estetycznej, ale mogą świadczyć o konieczności konsultacji lekarskiej i wykonania specjalistycznych badań.
Spodobał Ci się artykuł? Podziel się nim ze znajomymi!