Koronawirus na przedmiotach - Jak długo może przetrwać?

W oparciu o to, co dobrze wiadomo o podobnych koronawirusach, eksperci od chorób zakaźnych są zdania, że jego nowa odmiana powodująca chorobę COVID-19 rozprzestrzenia się głównie między ludźmi drogą kropelkową. Jednak, przyczyną infekcji może być również kontakt z odchodami zakażonej osoby, lub ze skażonymi przedmiotami.

W oparciu o to, co dobrze wiadomo o podobnych koronawirusach, eksperci od chorób zakaźnych są zdania, że jego nowa odmiana powodująca chorobę COVID-19 rozprzestrzenia się głównie między ludźmi drogą kropelkową. Jednak, przyczyną infekcji może być również kontakt z odchodami zakażonej osoby, lub ze skażonymi przedmiotami.

Koronawirus na przedmiotach - Jak długo może przetrwać?
Koronawirus z Wuhan to nadal wielka tajemnica dla lekarzy i naukowców. Wiemy już jednak z pewnością, że potrafi osadzać się na przedmiotach i może na nich przeżyć od kilku godzin do nawet kilku dni, co oznacza, że do infekcji może dojść nawet bez bliskiego kontaktu z osobą zarażoną - wystarczy, że dotkniemy przedmiotów, na których znajduje się wirus, a potem zapominając o umyciu rąk, przeniesiemy go dłońmi na śluzówkę ust, nosa, bądź do oczu. Przedmioty, z którymi mamy styczność na co dzień, są istnymi skupiskami bakterii i wirusów. Warto to sobie dobrze uświadomić, aby uchronić się przed wieloma chorobami i nie chodzi w tym tylko o COVID-19. Na podstawie wyników 22 badań poświęconych m.in. wirusom SARS, MERS i ludzkim koronawirusom HcoV, niemieccy badacze ze Szpitala Uniwersyteckiego w Greifswald i Ruhr-Universität w Bochum przygotowali wytyczne związane z ryzykiem infekcji. Naukowcy są zdania, że zdolność przetrwania koronawirusa z Wuhan na przedmiotach codziennego użytku jest zbliżona do rezultatów, jakie odnotowano w przypadku innych przebadanych koronawirusów. Na tej podstawie wysunęli dość zaskakujące wnioski. Zdaniem badaczy, tego rodzaju wirusy mogą mieć zdolność do zarażania, nawet jeśli występują poza ciałem żywiciela. Koronawirusy zdecydowanie lepiej się "konserwują" w środowisku chłodnym i wilgotnym - w takich warunkach mogą przeżyć o wiele dłużej. W rzeczywistości, koronawirus wywołujący chorobę COVID-19 może przetrwać na określonych przedmiotach od 3 godzin do nawet 9 dni. Sprawdzonym sposobem na jego unicestwienie jest dezynfekcja alkoholem przez około 1 minutę. Testy z różnymi roztworami dezynfekującymi dowiodły, że środki odkażające na bazie etanolu, nadtlenku wodoru, lub podchlorynu sodu są skuteczne przeciwko koronawirusom (źródło 1). Jeśli te substancje czynne są stosowane w odpowiednim stężeniu, zmniejszają liczbę zakaźnych koronawirusów o cztery tak zwane poziomy logarytmiczne w ciągu jednej minuty, co oznacza, na przykład, obniżenie liczby groźnych drobnoustrojów od jednego miliona do tylko 100 jednostek chorobotwórczych. Jeśli stosowane są preparaty oparte na innych substancjach czynnych, produkt powinien mieć atestowaną skuteczność przeciwko wirusom otoczkowym.
PodsumowanieKoronawirusy rozprzestrzeniają się między ludźmi przede wszystkim drogą kropelkową. Jednak, przyczyną infekcji może być również kontakt ze skażonymi przedmiotami. Koronawirus wywołujący chorobę COVID-19 może przetrwać na określonych przedmiotach od 3 godzin do nawet 9 dni!

Na jakich przedmiotach bytują koronawirusy?

Statystyki mówią, że przeciętny człowiek dotyka smartfona 2600 razy dziennie i używa go około 76 razy w ciągu doby! Aby ograniczyć rozprzestrzenianie się koronawirusa, posiadacze smartfonów powinni przecierać je preparatami na bazie alkoholu co najmniej dwa razy dziennie. Choć to rozwiązanie problemu może wydawać się kuszące, to zdaniem ekspertów od tych urządzeń, może to być bardzo szkodliwe dla telefonów:
Telefony są zabezpieczane specjalną powłoką, zapobiegającą przywieraniu oleju, lub smaru z dłoni użytkownika. Stosowanie alkoholu, lub podobnych substancji bezpośrednio na telefonie, lub jego oszklonej części, może skutkować uszkodzeniami.
Naukowcy twierdzą, że wirus ten może przetrwać na płaskiej powierzchni przez prawie tydzień, chyba że zostanie skutecznie unicestwiony. Zarówno Apple, jak i Samsung, sugerują czyszczenie powierzchni telefonu ściereczką z mikrofibry nasączoną wodą z mydłem (źródło 2), ale eksperci ds. zdrowia twierdzą, że chusteczki z dodatkiem alkoholu są o wiele bardziej skuteczne. Profesor Mike Barer z University of Leicester powiedział, że każda powierzchnia, która została skażona przez kaszel, kichanie, a nawet zwyczajne oddychanie, jest potencjalnie zakaźna. Jednak ryzyko, że w ten sposób koronawirus przedostanie się do organizmu jest dość niskie. A co z innymi przedmiotami? Warto pamiętać, że oprócz smartfona, koronawirusy mogą obficie bytować na przedmiotach takich jak:
  • gotówka i karty płatnicze;
  • sklepowe wózki i koszyki;
  • przyciski na przejściach dla pieszych, przy bankomatach, biletomatach itp.;
  • poręcze schodów w miejscach publicznych;
  • uchwyty w środkach transportu publicznego;
  • kierownica samochodu;
  • zegarki i biżuteria.
Po obchodzeniu się z w.w. przedmiotami myj dokładnie ręce i dezynfekuj dłonie preparatem na bazie alkoholu.

Koronawirus w przesyłkach z Chin?

Czy koronawirus może się znajdować w przesyłkach z Chin? Otóż, zdaniem GIS:
Osoby otrzymujące paczki z Chin nie są narażone na zakażenie się nowym koronawirusem. Koronawirusy są znane z tego, że nie przetrwają długo na przedmiotach takich jak listy lub paczki.
Bibliografia:1 – Universität Greifswald – Wie lang Coronaviren auf Flächen überleben und wie man sie inaktiviert; 2 – Business Insider – Your smartphone carries more germs and bacteria than a toilet seat — here's how you should clean and disinfect it without ruining its screen.
Spodobał Ci się artykuł? Podziel się nim ze znajomymi!