Polacy wykupili je z aptek! Czy maseczki ochronne zatrzymują wirusy?

Polecane przez specjalistów
Autor: redakcja
Zespół zdrowepasje.pl
Polish
Rozprzestrzeniający się w niespodziewanym tempie koronawirus z Wuhan wywołuje panikę także w naszym kraju. Odbija się to na zachowaniu Polaków. Zaczęliśmy masowo zaopatrywać się w popularne maseczki ochronne - powszechnie określane też mianem maseczek antywirusowych.

Maseczki antywirusowe - Czy są  skuteczne?

Maseczki ochronne można nabyć w aptekach stacjonarnych, ale tylko teoretycznie. Zapotrzebowanie na maseczki jest obecnie tak duże, że w większości polskich aptek praktycznie już ich nie dostaniesz. Na towar trzeba będzie poczekać i to dość długo. Popyt na maseczki ochronne w ciągu kilku dni wzrósł niemalże 10-krotnie, a braki w magazynach będzie trudno uzupełnić w szybkim tempie. Na deficyt maseczek chirurgicznych w aptekach narzekają sami klienci. Zdaniem farmaceutów, problem jest odczuwalny od kilku dni, a wszystko po tym, jak pojawiły się doniesienia o koronawirusie z Chin. Hurtownie też nie są przygotowane na tak dużą ilość zamówień. Dystrybutorzy sprzętu medycznego przyznają, że w magazynach zaczyna brakować towaru i maseczki trzeba w dużych ilościach sprowadzać z zagranicy.

Maseczki antywirusowe - Czy chronią przed wirusami?

Artykuły związane z osobistą ochroną przed zakażeniami, jak np. maseczki antywirusowe, ochronne czy chirurgiczne, od kilku dni znajdują się na szczycie wyszukiwań w popularnych serwisach aukcyjnych. W błyskawicznym tempie poszerzyła się oferta maseczek antywirusowych na Ceneo! W ciągu 7 dni liczba ofert z takimi produktami wzrosła aż o kilkadziesiąt procent w porównaniu do ubiegłego tygodnia (źródło 1).


Podsumowanie
W odpowiedzi na rozwój wydarzeń związanych z epidemią koronawirusa z Chin, Polacy masowo zaopatrują się w maseczki ochronne.


Czy panika Polaków jest uzasadniona?Popyt na sprzęt ochronny wzmagają doniesienia o osobach przybywających do Polski z Chin, w tym głównie z miasta Wuhan, które zostało oficjalnie uznane za epicentrum rozprzestrzeniającej się choroby. Pomimo, iż pasażerowie samolotów przylatujących z Azji przechodzą przez skrupulatną kontrolę medyczną na lotniskach, a także podlegają obowiązkowi wypełnienia specjalnych ankiet, to skuteczność tej całej procedury pozostaje bardzo wątpliwa. Dlaczego? Otóż, głównie dlatego, że zdaniem specjalistów, osoby niewykazujące jakichkolwiek objawów podczas kontroli medycznej na lotnisku, mogą zachorować w ciągu kilkunastu dni od chwili styczności z wirusem, a nawet nieco później. W takiej sytuacji, jedynym skutecznym środkiem ostrożności byłoby poddawanie osób przylatujących z Azji pełnej kwarantannie.


Podsumowanie
Kontrole medyczne na lotniskach są skuteczne tylko w przypadku chorych z wyraźnymi objawami. U osób zainfekowanych, choroba może zacząć się rozwijać w ciągu kilkunastu dni, a nawet nieco później. W czasie trwania inkubacji chorzy mogą nie wykazywać jakichkolwiek objawów. Jak zatem rozpoznać zainfekowaną koronawirusem osobę w trakcie kontroli medycznej na lotnisku? Obecnie nie ma na to sposobu!


Czy maseczki ochronne zatrzymują koronawirusaPolacy są przekonani, że dostępne w aptekach maseczki chirurgiczne mogą skutecznie chronić przed bakteriami i wirusami. Obecnie koronawirus 2019-nCoV sieje prawdziwą panikę na całym świecie. Ze strachu wykupiliśmy wszystkie dostępne w polskich aptekach maseczki ochronne! Ale czy one rzeczywiście uchronią nas przed infekcją?

Maseczki antywirusowe - Czy zatrzymują koronawirusa?

Okazuje się, że niestety nie do końca. Tego typu maseczki ochronne nie stanowią 100 procentowej ochrony przed obecnymi w powietrzu patogenami, a w szczególności przed wirusami. Przede wszystkim dlatego, że wirusy mogą wnikać do naszego organizmu także przez oczy - trzeba by je dodatkowo zabezpieczyć, a ponadto przynajmniej większość tego typu maseczek jest skonstruowana w zbyt prosty sposób, aby filtrować powietrze, usuwając z niego wszystkie wirusy.

Maseczki antywirusowe - Koronawirus Wuhan

Przypuszcza się, że popularne maseczki antywirusowe mogą owszem zmniejszać ryzyko infekcji, ale tylko pod warunkiem, że korzystamy z nich umiejętnie. Niestety, poza odpowiednio przeszkolonym personalem medycznym, większość osób nie ma pojęcia jak się z nimi obchodzić. Ludzie zakładają takie maseczki w niewłaściwy sposób, przecierają sobie przez nie usta, nos, odsłaniają usta by coś przekąsić itp itp.


Podsumowanie
Popularne maseczki antywirusowe mogą w pewnym stopniu zmniejszać ryzyko infekcji, ale tylko pod warunkiem umiejętnego i świadomego posługiwania się nimi.


Koronawirus z Chin: jak się przed nim chronić?Skoro maseczki ochronne mogą nieco zmniejszyć ryzyko zachorowania, ale nie dają nam 100 procentowego bezpieczeństwa, to w jaki sposób możemy skutecznie ograniczyć ryzyko infekcji? Najważniejsze jest dbanie o higienę rąk i unikanie dotykania dłońmi ust oraz nosa.

Czy zatem maseczki ochronne są bezużyteczne w przypadku wirusów? Nie do końca. Ponieważ zmniejszają one ryzyko infekcji, ale też utrudniają normalne funkcjonowanie, Chińczycy i Amerykanie zalecają zakładanie maseczek ochronnych jedynie osobom zakażonym, gdy przebywają w pomieszczeniu ze zdrowymi ludźmi, lub idą do lekarza. Zaleca się także włożenie maski, jeśli mieszkamy z zakażoną osobą i wchodzimy do pokoju chorego.

Maskę jednoznacznie powinny zakładać osoby zakażone, lub badane pod kątem zakażenia koronawirusem, oraz osoby z najbliższego otoczenia chorego. W szczególności powinny stosować maseczkę ochronną:


  • osoby, u których potwierdzono zakażenie wirusem 2019-nCoV, nie wymagające hospitalizacji;

  • osoby badane pod kątem infekcji 2019-nCoV, które nie muszą być hospitalizowane i mogą przebywać w domu;

  • członkowie gospodarstwa domowego osoby zainfekowanej wirusem 2019-nCoV;

  • osoby, które mogły mieć styczność z wirusem i u których podejrzewa się infekcję.Pamiętajmy, że koronawirus z Wuhan przenosi się też w efekcie kontaktu ze skórą. Główny Inspektoriat Sanitarny przypomina, że osoby podróżujące powinny pamiętać o dokładnym myciu rąk przez co najmniej 30 sekund, przy użyciu ciepłej wody i mydła w płynie. Zapobiegawczo powinno się regularnie przecierać dłonie specjalnymi preparatami.


Podsumowanie
Maseczki ochronne powinno się stosować w szczególności w sytuacjach wzmożonego ryzyka infekcji, np. wówczas, gdy przebywamy w otoczeniu osób chorych, lub zakażonych.


Bibliografia:

1 – Wyborcza – Polacy szykują się na epidemię wirusa. Czas kupić maskę?
Polecane przez specjalistów