Zdrowie, odżywianie, porady zdrowotne, informacje o produktach

Szparagi - odmiany, właściwości odżywcze i lecznicze

Szparag (Asparagus L.) – to rodzaj bylin należących do rodziny szparagowatych. Ta dość popularna w Polsce roślina może mieć różne kolory, w tym zielony, biały i fioletowy. Obejmuje ona co najmniej 211 nieco odmiennych gatunków, z których większość występuje na kontynencie afrykańskim. W Polsce dziko rośnie tylko jeden gatunek z tego rodzaju, a mianowicie szparag lekarski (A. officinalis). Szparag na ogół posiada długie, gałęziste pędy z drobnymi, łuskowatymi listkami.

Szparagi - czy są zdrowe?


Właściwości lecznicze i wartości odżywcze szparagów powinny doceniać przede wszystkim osoby pragnące zrzucić zbędne kilogramy, ponieważ są one niskokaloryczne (100 g gotowanych szparagów to średnio 20 kalorii) i znajdują obszerne zastosowanie w dietach odchudzających. Są one jednak nie tylko świetnym wyborem dla osób dbających o smukłą sylwetkę, ale także dla tych, którzy cenią własne zdrowie i dobre samopoczucie.

Szparagi - czy są zdrowe (1)?


W Polsce sezon na szparagi trwa od połowy kwietnia do lipca. W tym okresie szparagów powinniśmy spożywać jak najwięcej, gdyż wpływają one bardzo pozytywnie na nasz organizm.

Pomimo niskiej wartości energetycznej, szparagi są prawdziwą skarbnicą cennych dla naszego organizmu witamin i minerałów. Pędy tej rośliny są ponadto bogate w łatwostrawne białka i cukry, a także w specyficzne i bardzo cenne dla naszego zdrowia antyoksydanty.


Podsumowanie
Szparagi są niskokaloryczne i świetnie wpływają na nasze zdrowie. Na świecie istnieje co najmniej 211 odmiennych gatunków szparagów. W Polsce sezon na szparagi trwa od połowy kwietnia do lipca.


Wartości odżywcze w skrócieSzparagi - czy są zdrowe (5)?


Wartości odżywcze 100 g szparagów gotowanych


Wartość energetyczna - 22 kcal

Tłuszcz - 0.22 g

Białko - 2.40 g

Węglowodany - 4.11 g (w tym cukry proste 1.30 g)

Błonnik - 2.0 g


Witaminy


Witamina A – 1006 IU

Witamina C – 7.7 mg

Witamina E – 1.50 mg

Niacyna - 1.084 mg

Witamina B6 - 0.079 mg

Tiamina – 0.162 mg

Ryboflawina – 0.139 mg

Kwas foliowy - 149 µg

Witamina K - 50.6 µg


MinerałyPotas - 224 mg

Wapń – 23 mg

Magnez - 14 mg

Fosfor - 54 mg

Żelazo - 0.91 mg

Sód – 14 mg

Cynk - 0.60 mg


Źródło danych: USDA National Nutrient Database for Standard ReferenceKolor ma znaczenieOd koloru szparagów zależą w dużej mierze ich smak oraz wartości odżywcze.


  • szparagi zielone – ta odmiana szparagów wyrasta wysoko nad powierzchnią ziemi i pod wpływem słońca przybiera zieloną barwę. Szparagi zielone to najbardziej aromatyczna i wyrazista w smaku odmiana. Są bardzo cienkie, ale na tyle miękkie, że nie ma potrzeby ich obierania przed gotowaniem, w efekcie czego najbardziej pozytywnie wpływają na nasz organizm, ponieważ to właśnie tuż pod skórką znajduje się największe bogactwo cennych dla nas minerałów, takich jak potas, magnez, fosfor czy wapń;


    Szparagi - czy są zdrowe (2)?  • szparagi białe – w zupełnym przeciwieństwie do ich zielonej odmiany, szparagi białe rosną pod powierzchnią ziemi i nie docierają do nich promienie słońca, w związku z czym nie mogą wytwarzać żadnego barwnika. Ta średniej grubości odmiana szparaga charakteryzuje się bardzo delikatnym i łagodnym smakiem. W związku z faktem, że białe szparagi są nieco twarde, przed gotowaniem należy je dokładnie obierać;


    Szparagi - czy są zdrowe (3)?  • szparagi fioletowe – ta odmiana szparagów cechuje się grubą fioletowo-purpurową łodygą i rośnie zaledwie kilka centymetrów nad powierzchnią ziemi. Fioletowe szparagi zawierają więcej cukrów i mniejszą ilość błonnika niż ich pozostałe odmiany. Fioletowe szparagi są raczej kłopotliwe w uprawie i należy je zbierać, zanim pod wpływem słońca ich kolor przebarwi się na zielono.


    Szparagi - czy są zdrowe (4)?

Podsumowanie
Znane nam odmiany szparagów mogą być białe, fioletowe lub zielone. Różnią się nieco wyglądem, smakiem i wartościami odżywczymi. Najbardziej pozytywnie wpływają na nasze zdrowie szparagi zielone.


Cenne antyoksydantyPrzeciwutleniacze to cenne dla zdrowia związki chemiczne, które pomagają chronić komórki naszego organizmu przed szkodliwym działaniem wolnych rodników i przed skutkami stresu oksydacyjnego, który przyczynia się do procesów degeneracyjnych komórek, przewlekłych stanów zapalnych i wielu chorób, w tym raka (źródło 1).

Podobnie jak wiele innych warzyw, również szparagi są bogate w przeciwutleniacze. Należą do nich witamina E, witamina C i glutation, a także rozmaite flawonoidy i polifenole specyficzne dla tego rodzaju roślin.


Podsumowanie
Szparagi są bogate w cenne dla naszego zdrowia antyoksydanty, które chronią nasz organizm przed szkodliwym działaniem wolnych rodników i skutkami stresu oksydacyjnego.


Ochrona układu krwionośnegoNadciśnienie tętnicze to dolegliwość, która obecnie dotyka ponad 1,3 miliarda ludzi na całym świecie i stanowi główny czynnik ryzyka chorób serca i udaru mózgu.

Szparagi obfitują we flawonoidy, takie jak kwercetyna, izoramnetyna i kemferol. Z badań naukowych wynika, że substancje te mają działanie obniżające ciśnienie krwi, przeciwzapalne, przeciwwirusowe i przeciwnowotworowe (źródło 2, źródło 3, źródło 4).

Ciśnienie krwi obniżają również zawarte w szparagach antocyjany. Wyniki badań wykazują, że spożywanie tych substancji w dużych dawkach może skutecznie chronić nasz układ krążeniowy przed wieloma chorobami – w tym także serca (źródło 5).

Wyniki licznych badań naukowych sugerują, że zwiększenie ilości potasu w codziennej diecie, przy jednoczesnym ograniczeniu soli, jest skutecznym sposobem obniżenia zbyt wysokiego ciśnienia krwi (źródło 6). Potas reguluje ciśnienie krwi na dwa sposoby: rozluźniając ścianki naczyń krwionośnych oraz wspomagając wydalanie z organizmu sodu wraz z moczem. Duża zawartość potasu (224 mg / 100 g) w szparagach sprawia, że mogą one skutecznie obniżać ciśnienie krwi, chroniąc nas przed poważnymi konsekwencjami nadciśnienia, takimi jak choroby serca, udary, bądź miażdżyca.


Podsumowanie
Zawarty w szparagach potas skutecznie wspomaga regulację ciśnienia krwi. Dodatkowo nasze serce chronią obecne w tej roślinie flawonoidy i antocyjany. Regularne spożywanie szparagów może bardzo pozytywnie wpływać na stan naszego układu krwionośnego.


Szparagi podczas ciążySzparagi są prawdziwą skarbnicą kwasu foliowego, znanego również jako witamina B9. Kwas foliowy bierze aktywny udział w produkcji kwasów nukleinowych, z których powstaje nasze DNA. Tym samym witamina B9 reguluje wzrost i funkcjonowanie wszystkich komórek ludzkiego organizmu. Kwas foliowy, wraz z witaminą B12, uczestniczą również w produkcji i dojrzewaniu czerwonych krwinek. Jest to szczególnie ważne podczas wczesnych etapów ciąży, aby zapewnić prawidłowy rozwój płodu i dziecka.

Odpowiednia ilość kwasu foliowego w diecie ciężarnych kobiet minimalizuje ryzyko wystąpienia wad wrodzonych u dziecka, np. wad serca, bądź rozszczepu kręgosłupa (źródło 7, źródło 8).


Podsumowanie
Spożywanie szparagów przez ciężarne kobiety może skutecznie zmniejszyć ryzyko wystąpienia wad wrodzonych u dziecka, takich jak wady serca, bądź rozszczep kręgosłupa.


Wpływ na układ moczowyZawarta w szparagach asparagina wspomaga pracę nerek i odpowiada za prawidłowy poziom nawodnienia naszego ciała. Szparagi są silnie moczopędne, w związku z czym zaleca się ich spożywanie w przebiegu infekcji dróg moczowych. W dietach odtruwających zalecane jest picie wody pozostałej po ugotowaniu szparagów.

Już zaledwie kilka godzin po spożyciu szparagów mocz ma dość nietypowy i nieprzyjemny zapach. Czemu tak się dzieje? Otóż podczas rozkładu asparaginy i S-metylmetioniny w moczu powstają różne pochodne alkilowe. Wszystkie z nich zawierają siarkę, co sprawia, że cechują się charakterystycznym odrażającym zapachem. W efekcie spożycia szparagów większość osób wydziela ten specyficzny odór, ale tylko kilkadziesiąt procent osób jest w stanie go wyczuć.


Podsumowanie
Szparagi działają silnie moczopędnie i wspomagają wydalanie toksyn z organizmu wraz z moczem. Po spożyciu szparagów mocz przybiera charakterystyczny i nieprzyjemny zapach, ale jest to całkiem normalne.


Bibliografia:

1 – US National Library of Medicine – Oxidative Stress, Mitochondrial Dysfunction, and Aging;
2 – US National Library of Medicine – Quercetin, Inflammation and Immunity;
3 – Journal of the American Heart Association – Effects of Quercetin on Blood Pressure: A Systematic Review and Meta‐Analysis of Randomized Controlled Trials;
4 – US National Library of Medicine – A review of the dietary flavonoid, kaempferol on human health and cancer chemoprevention;
5 – The American Journal of Clinical Nutrition – Higher anthocyanin intake is associated with lower arterial stiffness and central blood pressure in women;
6 – US National Library of Medicine – Cardiovascular benefits associated with higher dietary K+ vs. lower dietary Na+: evidence from population and mechanistic studies;
7 – US National Library of Medicine – Folate deficiency and folic acid supplementation: the prevention of neural-tube defects and congenital heart defects;
8 – US National Library of Medicine – Folate and neural tube defects;
9 – USDA National Nutrient Database for Standard Reference.