10 nawyków, które przyśpieszają starzenie się mózgu
Od prawidłowej pracy mózgu w bardzo dużej mierze zależy nasze zdrowie i samopoczucie. Wbrew pozorom, mamy ogromny wpływ na poziom sprawności naszego mózgu. Jest on uzależniony od stylu życia, jakie zazwyczaj prowadzimy, naszych przyzwyczajeń żywieniowych, ewentualnych nałogów, a także od rodzaju pracy jaką wykonujemy
Od prawidłowej pracy mózgu w bardzo dużej mierze zależy nasze zdrowie i samopoczucie. Wbrew pozorom, mamy ogromny wpływ na poziom sprawności naszego mózgu. Jest on uzależniony od stylu życia, jakie zazwyczaj prowadzimy, naszych przyzwyczajeń żywieniowych, ewentualnych nałogów, a także od rodzaju pracy jaką wykonujemy.
- Starzenie się mózgu - Spanie z głową pod poduszką
- Starzenie się mózgu - Pomijanie śniadania
- Starzenie się mózgu - Zbyt tłusta dieta
- Starzenie się mózgu - Palenie papierosów
- Starzenie się mózgu - Nadużywanie alkoholu
- Starzenie się mózgu - Przewlekłe niewysypianie się
- Starzenie się mózgu - Przewlekły nadmiar bodźców zewnętrznych
- Starzenie się mózgu - Niedostatek wysiłku intelektualnego
- Starzenie się mózgu - Zanieczyszczone powietrze (smog)
- Starzenie się mózgu - Nadmiar cukru
Masz zwyczaj spania z głową pod poduszką? Grozi Ci przewlekłe niedotlenienie mózgu!
Może wydawać się do dość dziwne, a nawet zupełnie niewiarygodne, ale sypianie z głową pod poduszką może być dużym zagrożeniem dla naszego zdrowia, a nawet życia! W takiej sytuacji może bowiem nastąpić niedotlenienie mózgu (źródło 1).PodsumowanieZwyczaj sypiania z głową pod poduszką powoduje przewlekłe niedotlenienie mózgu, co przyśpiesza zachodzące w nim procesy degeneracyjne.
Pomijanie śniadań, lub spożywanie nieodpowiednich produktów
Wszyscy dobrze wiemy o tym, że śniadanie jest najważniejszym posiłkiem dnia. Powinno zapewnić nam energię na kolejnych kilka godzin. Pomijanie tego posiłku sprawia, że poziom cukru we krwi drastycznie spada jeszcze przed obiadem, w związku z czym mózg nie otrzymuje składników odżywczych, które są niezbędne do jego prawidłowego funkcjonowania. Dlatego też, gdy dochodzi do hipoglikemii, akcja serca przyśpiesza, właśnie po to aby chronić mózg przed uszkodzeniami. Ponieważ z drugiej strony, spożywanie zbyt tłustych i słodkich potraw również może upośledzać pracę naszego mózgu – zarówno niezdrowe tłuszcze, jak i cukier bardzo mu szkodzą, śniadanie powinno składać się z lekkostrawnych, bogatych w błonnik pokarmowy, nieprzetworzonych i niezbyt słodkich produktów.PodsumowanieZarówno pomijanie śniadań, jak i spożywanie nieodpowiednio skomponowanych posiłków, może poważnie zaburzać funkcjonowanie mózgu.
Zbyt obfite i tłuste posiłki
Jak powszechnie wiadomo, tłuste i obfite posiłki podwyższają poziom cholesterolu we krwi. Jeśli stężenie cholesterolu jest przewlekle zbyt wysokie (zwłaszcza tego o niskiej gęstości, czyli LDL), odkłada się on w ścianach tętnic w postaci złogów – tak zwana blaszka miażdżycowa, która z czasem zawęża i usztywnia naczynia.PodsumowanieZbyt tłusta dieta upośledza pracę mózgu, co z czasem prowadzi do znacznego ograniczenia funkcji poznawczych i rozwoju chorób wynikających z degeneracji mózgu.
Palenie tytoniu
Palenie tytoniu to paskudny nałóg! Papierosy to nie tylko ograniczenie wydolności oddechowej, upośledzenie odporności, miażdżyca, choroby serca i nowotwory. Wiele badań naukowych potwierdza, iż regularne palenie tytoniu może zwiększać ryzyko pojawienia się demencji już w średnim wieku!PodsumowaniePalenie tytoniu przyśpiesza procesy degeneracyjne zachodzące w mózgu i może prowadzić do rozwoju demencji już w wieku średnim!
Nadużywanie alkoholu
Częste sięganie po procentowe trunki wywiera bardzo negatywny wpływ na mózg. Krótkotrwale alkohol hamuje aktywność kory mózgowej i negatywnie oddziałuje na móżdżek, co objawia się spowolnionym, lub błędnym przyswajaniem informacji i zaburzeniami równowagi.PodsumowanieCzęste picie alkoholu może doszczętnie wyniszczać nasz mózg.
Niewysypianie się
Przewlekły brak snu bardzo niekorzystnie wpływa na zdrowie naszego mózgu.PodsumowaniePrzewlekły niedobór snu prowadzi do śmierci komórek mózgu i nieodwracalnych uszkodzeń tego narządu.
Zbyt dużo bodźców, hałas
Nadmiar fizycznych bodźców zewnętrznych źle wpływa na ludzki mózg. Aby prawidłowo funkcjonować, potrzebuje on równowagi pomiędzy pracą, a odpoczynkiem. Głośne dźwięki, nieustanny hałas, negatywnie wpływają na mózg człowieka, podwyższając poziomy hormonów związanych ze stresem. Ma to miejsce nawet w trakcie snu. Fale dźwiękowe wywołują specyficzne reakcję fizjologiczne i aktywują ciało migdałowate — jest to obszar mózgu ściśle związany z pamięcią i emocjami. Badania potwierdzają, że u osób narażonych na przewlekły hałas pojawia się reakcja, która sprawia, że zaczynają one ignorować zarówno szkodliwe i zupełnie niepotrzebne nam dźwięki, jak i te istotne, takie jak przykładowo mowa.PodsumowaniePrzewlekły nadmiar fizycznych bodźców zewnętrznych negatywnie wpływa na pracę mózgu, powodując, że zaczynamy ignorować nawet to, co powinno być dla nas istotne.
Niedostatek wysiłku intelektualnego
Jeśli na co dzień nie wykonujesz pracy, która wymaga wysiłku intelektualnego, to przynajmniej staraj się regularnie ćwiczyć mózg. Jak to zrobić? Na przykład rozwiązując trudne krzyżówki i łamigłówki, ucząc się nowych słów i języków obcych, czytając ciekawe książki, podejmując się zupełnie nowych wyzwań. Jeśli nasz mózg nie jest codziennie pobudzany do intelektualnego wysiłku, to z czasem jego sprawność zaczyna się pogarszać, szybciej się starzeje i znacznie zwiększa się ryzyko demencji. Najlepszym treningiem dla naszego mózgu jest intensywne myślenie - dzięki niemu umysł na długo zachowa sprawność, będziemy lepiej zapamiętywali wydarzenia i szybciej kojarzyli fakty, osoby, miejsca oraz wszelkie inne sprawy.PodsumowanieNiedostatek wysiłku intelektualnego sprawia, że mózg się starzeje o wiele szybciej, niż gdy jest regularnie zaprzęgany do pracy.
Zanieczyszczone powietrze
Badania naukowe jednoznacznie potwierdzają, że zanieczyszczone powietrze, które większość mieszkańców dużych miast codziennie wdycha, szkodzi nie tylko układowi oddechowemu i układowi krążenia, ale przede wszystkim mózgowi (źródło 5).PodsumowanieZanieczyszczone powietrze, szczególnie to, które wdychają mieszkańcy dużych miast, poważnie upośledza funkcje poznawcze.
Słodycze
Pomimo, iż do prawidłowego funkcjonowania ludzki mózg potrzebuje sporej ilości energii w postaci glukozy, odmiany cukru prostego, nie oznacza to, że powinniśmy zwiększać jego podaż. Wręcz przeciwnie, spożywanie słodyczy w nadmiarze może nam poważnie szkodzić. Na co wskazują liczne badania naukowe, nadmierne wahania stężenia glukozy we krwi przyczyniają się do zaburzeń nastroju, pogorszenia pamięci i zdolności poznawczych.PodsumowanieSpożywany w nadmiarze cukier przyczynia się do znacznego pogorszenia funkcji poznawczych.
Bibliografia:1 – Healthline – Brain Hypoxia;
2 – Poradnik Zdrowie – Miażdżyca: objawy, skutki, profilaktyka i leczenie arteriosklerozy;
3 – Medonet – Palenie niszczy mózg, szczególnie u mężczyzn;
4 – Huffpost – Chronic Poor Sleep May Lead to Lasting Brain Damage;
5 – The Scientist – Air Pollution May Damage People’s Brains.Spodobał Ci się artykuł? Podziel się nim ze znajomymi!