Przejdź do treści

Czy łapacze snów naprawdę działają?

Miewasz koszmary? Nie przejmuj się! Dobre sny z pewnością nadejdą, a złe na zawsze znikną, gdy tylko łapacz snów znajdzie się nad Twoim łóżkiem. Oryginalne łapacze snów to prawdziwe dzieła sztuki i duchowe narzędzia, które zapewniają przyjemne marzenia senne osobom śpiącym tuż pod nimi. Artefakt jest zwykle umieszczany nad miejscem, w którym sypiamy, koniecznie tam gdzie może się do niego dostać poranne światło.
Teaser Media
Image
Łapacze snów - Kobieta pająk

Miewasz koszmary? Nie przejmuj się! Dobre sny z pewnością nadejdą, a złe na zawsze znikną, gdy tylko łapacz snów znajdzie się nad Twoim łóżkiem.

Oryginalne łapacze snów to prawdziwe dzieła sztuki i duchowe narzędzia, które zapewniają przyjemne marzenia senne osobom śpiącym tuż pod nimi. Artefakt jest zwykle umieszczany nad miejscem, w którym sypiamy, koniecznie tam gdzie może się do niego dostać poranne światło. Gdy śpisz, wszystkie doznania pochodzące ze świata duchów muszą przejść przez sieć łapacza snów. Tylko dobre sny mogą się przedostawać do śniącego, podczas gdy koszmary zostają uwięzione w sieci i są niszczone przez pierwsze promienie porannego światła.

W kulturze indiańskiej rdzennych Amerykanów, łapacze snów to starożytne rękodzieła ochronne, wykonane z okrągłej obręczy utkanej luźną siecią przędzy, ozdobione koralikami i piórami zawieszonymi pod obręczą.

Korzenie tradycji łapaczy snów sięgają do rdzennych Amerykanów z plemiona Odżibwejów. Z czasem jednak sztukę tą opanowała większość indiańskich plemion. Dziś łapacze snów stanowią popularny symbol kultury rdzennych Amerykanów w ogóle.

Co głosi legenda? Kim jest Asibikaashi?

W 1929 r. Frances Densmore nagrała za pomocą gramofonu legendę plemiona Odżibwejów, według której ochronny urok pajęczyny pochodzi od opiekującej się ludźmi kobiety-pająk, znanej jako Asibikaashi.

Łapacze snów - Legenda Odżibwejów
W 1929 r. Frances Densmore nagrała za pomocą gramofonu legendę plemiona Odżibwejów

Asibikaashi czuwała nad każdym stworzeniem w naszym świecie, pochylając się nad łóżeczkami i kołyskami dzieci, jednocześnie tkając cienką, delikatną i mocną pajęczynę, która była w stanie złapać wszelkie zło między wątkami i sprawić, że zniknie o świcie.

Jak głosi legenda, gdy Odżibwejowie rozprzestrzenili się w zakątkach Ameryki Północnej, Asibikaashi miewała trudności z dotarciem do wszystkich osób. Z tego powodu matki i babcie splatały sieci dla dzieci, używając obręczy wierzby i ścięgna, lub powrozów wykonanych z roślin. Te uroki miały mieć charakter apotropeiczny i niekoniecznie związany ze snami.

Łapacze snów - Kobieta pająk
Łapacze snów - Asibikaashi czuwała nad każdym stworzeniem w naszym świecie, pochylając się nad łóżeczkami i kołyskami dzieci

Nawet niemowlęta otrzymywały uroki ochronne. Przykładami są tutaj „pajęczyny”, które były zawieszane na obręczy kołyski. W dawnych czasach ta siatka była wykonana z włókna pokrzywy. Dwie pajęczyny były zwykle zawieszane na obręczy kołyski i powiadano, że:

Łapią jakąkolwiek krzywdę, która może być w powietrzu, gdyż pająk łapie i trzyma wszystko, co się z nim styka.

Jak działają łapacze snów?

Indianie mieli zwyczaj wieszania łapaczy snów nad łóżkami śpiących dzieci, aby chronić je przed koszmarami i złymi duchami. Legenda głosi, że wzór pajęczego łapacza snów pozwala, by dobre sny przechodziły i spływały po wiszących koralikach i piórach do śpiących dzieci, natomiast złe sny pozostają uwięzione w sieci, z której znikają gdy tylko pierwsze promienie porannego światła uderzają w łapacz snów. Dzieci śpiące pod łapaczem snów byłyby w ten sposób chronione przed koszmarami.

Są też osoby, które działanie łapaczy snów opisują w nieco inny sposób. Zgodnie z tą alternatywną interpretacją, sny miałyby przechodzić przez dziury w sieci i wydostawać się z pomieszczenia przez najbliższe okno, lub drzwi. Z drugiej zaś strony, dobre sny miałyby być wyłapywane przez sieć i ześlizgiwać się po zwisających z obręczy koralikach i piórach do śpiącego.

Tradycyjne łapacze snów powstają z ośmiu punktów, w których sieć przyczepia się do obręczy. Te osiem punktów to nawiązanie do ośmiu nóg pająka. W kulturze rdzennych Amerykanów, pająk symbolizuje energię, mądrość i naukę.

Dla niektórych rdzennych Amerykanów łapacze snów mają szersze znaczenie. Dla tych ludzi łapacze snów to totemy, które reprezentują dobrą energię i pomagają zneutralizować złą energię – bez względu na to, czy śpisz, czy czuwasz!

Łapacze snów stały się popularne już w latach 70' ubiegłego stulecia. Niektórzy rdzenni Amerykanie uważają, że komercjalizacja łapaczy snów jest niefortunnym sprzeniewierzeniem duchowych tradycji, podczas gdy inni aktywnie angażują się w ich produkcję i sprzedaż.

Marketing i metody masowej produkcji szybko zastąpiły tradycyjne rzemieślnicze wyroby. Mamy zatem żyłkę wędkarską zamiast włókna pokrzywy, drewno balsy zamiast wierzby oraz syntetyczne pióra i koraliki. Wielu nie-tubylców również produkuje i sprzedaje łapacze snów, co jeszcze bardziej dezorientuje ważne duchowe tradycje i funkcje tego przedmiotu.

Łapacze snów - dwie różne legendy

Odnośnie łapaczy snów oraz sposobu ich działania mamy sporo legend. Jako ciekawostka, warto wspomnieć o dwóch, nieco odmiennych opowiadaniach.

Łapacz snów - Legenda plemiona Odżibwejów

Legenda Odżibwejów głosi, iż każdego dnia babcia cierpliwie przyglądała się pająkowi wijącemu sieć nad jej miejscem do spania. Pewnego dnia jej wnuk zauważył pająka i postanowił go zabić. Wówczas babcia powiedziała chłopcu, by nie krzywdził tego stworzenia. Wnuk posłuchał jej i zostawił pająka w spokoju, choć nie był zadowolony z decyzji babci. W podziękowaniu za ochronę, pająk złożył starszej kobiecie obietnicę:

Zakręcę Ci sieć, która będzie wisiała między Tobą a księżycem, tak że kiedy będziesz spała, wychwyci złe sny i powstrzyma je przed Tobą.

Babcia uśmiechnęła się nadal wpatrując się w wijącego sieć pająka.

Łapacz snów - Legenda plemiona Lakotów

Doznając duchowego objawienia wysoko w górach, przywódca plemiona Lakotów spotkał Iktomi, który również uchodził za mędrca. Ukazując się przywódcy w postaci pająka, Iktomi wykonał obręcz z wierzby i zawił w niej sieć, następnie oznajmił wodzowi, że ​​wiele sił, zarówno jasnych, jak i ciemnych, będzie próbowało wkroczyć w marzenia senne ludzi i że łapacz snów, którego stworzył, złapie jasne siły i pozwoli ciemnym wymknąć się i spalić. Iktomi poinstruował starca, aby stworzył łapacze snów dla swoich ludzi, tak aby wszyscy mogli doznawać radości dzięki przyjemnym snom.

Jak widać, w legendzie plemiona Lakotów łapacze snów przechwytują dobre sny, co jest przeciwieństwem wiary Ojibwe. Tak czy inaczej, dzięki łapaczom snów złe sny nie trafiają do śpiącego.

Łapacze snów - Gdzie kupić?

Łapacza snów, szczególnie wykonanego z zastosowaniem prawdziwych ptasich piór, raczej nie kupisz w supermarketach! Na szczęście są sklepy, które specjalizują się w sprzedaży tego typu artefaktów.

Ten łapacz snów wykonano starannie i zgodnie z tradycją. Zastosowano w nim prawdziwe ptasie pióra! Przedmiot nie tylko ma chronić przed koszmarami i pozwolić nam miewać przyjemne marzenia senne, ale bardzo ładnie się prezentuje i emanuje z niego pozytywna energia. Oczywiście nie jest to jedyny dobrze wykonany łapacz snów dostępny w sklepach online. Można więc sobie na spokojnie poszukać takiego, który będzie nam się najbardziej podobał.

Komentarze
Udziel odpowiedzi na proste pytanie
Ten mechanizm ma sprawdzić, czy przypadkiem nie jesteś botem
Spodobał Ci się artykuł? Podziel się nim ze znajomymi!