Przejdź do treści

Współczesny szwajcarski zegarek w zapieczętowanym chińskim grobowcu z dynastii Ming?

Jakiś czas temu kilka serwisów medialnych informowało, iż pewien zespół archeologów dokonał dość zagadkowego odkrycia w Chinach. Gdy tylko jedna z trumien w zapieczętowanym grobowcu z dynastii Ming w Shangsi została oczyszczona z ziemi przed jej otwarciem, wydarzyło się coś niewytłumaczalnego
Teaser Media
Image
Nowoczesny szwajcarski zegarek w starym chińskim grobowcu

Jakiś czas temu kilka serwisów medialnych informowało, iż pewien zespół archeologów dokonał dość zagadkowego odkrycia w Chinach. Gdy tylko jedna z trumien w zapieczętowanym grobowcu z dynastii Ming w Shangsi została oczyszczona z ziemi przed jej otwarciem, wydarzyło się coś niewytłumaczalnego. Archeolodzy natknęli się na znajdujący się tam całkiem współczesny artefakt, a ich ogromne zdumienie było i pozostaje oczywiste.

Odnalezienie nowoczesnego przedmiotu w starym chińskim grobowcu, który w dodatku był dotychczas opatrzony pieczęciami i został otwarty po raz pierwszy, pozostaje do dziś zjawiskiem wręcz niewyjaśnionym. Dla niektórych ten rodzaj odkrycia może oznaczać tylko jedno – jest to dowód na podróże w czasie.

Jiang Yanyu, były kustosz Muzeum Regionu Autonomicznego w Guangxi, wypowiada się odnośnie tajemniczego znaleziska następująco:

Gdy próbowaliśmy usunąć glebę z jednej z trumien, nagle jakiś przedmiot zsunął się i uderzył w ziemię wywołując metaliczny odgłos. Podnieśliśmy go i wydawało nam się, że był to pierścień. Po usunięciu przykrywającej go ziemi i ponownemu przyjrzeniu się mu, byliśmy zszokowani, widząc, że jest to miniaturowy zegarek!

Ku ogromnemu zaskoczeniu uczestniczących w wydarzeniu archeologów i dziennikarzy, dziwny przedmiot okazał się być małym złotym pierścieniem z tarczą zegarka o grubości około dwóch milimetrów (źródło 1). Małe wskazówki na tarczy pokazywały, że czas zamarł o godzinie 10:06. Najbardziej zadziwiające jest być może to, że na spodzie małego zegarka widnieje słowo „Swiss”, co spotykane jest w przypadku współczesnych szwajcarskich zegarków.

Jak to możliwe, że w grobie z czasów dynastii Ming (1368–1644), który pozostawał zapieczętowany przez około 400 lat, znaleziono przedmiot, który mógł powstać dopiero po ustanowieniu obecnego stanu Szwajcarii (w 1848 roku – wcześniejsza nazwa państwa to Konfederacja Szwajcarska) ?

Niektórzy powołują się na podróżników w czasie, którzy rzekomo przybyli z przyszłości i przypadkowo zgubili dziwny artefakt w dawnych Chinach. Dowody na to są znikome, ale jest to jedno z możliwych wyjaśnień tej tajemniczej okoliczności.

Współczesny zegarek znaleziony w chińskim grobowcu
Współczesny zegarek znaleziony w chińskim grobowcu

Istnieje również możliwość, że tak zwany „zapieczętowany” grobowiec wcale nie był tak bezpieczny, jak twierdzili chińscy urzędnicy i archeolodzy. Nie można całkowicie wykluczyć wcześniejszych odkrywców, którzy w tajemnicy uzyskaliby dostęp do tego miejsca, choć w rzeczywistości nie ma jakichkolwiek doniesień, które potwierdzałyby to przypuszczenie. A nawet zakładając, że ktoś już się tam wcześniej dostał, to w jakim celu miałby utrzymywać swoje odkrycie w tajemnicy? Ten ktoś musiałby się też sporo napracować by doprowadzić wejście do grobowca do pierwotnego stanu. Na dodatek musiałby w grobowcu zgubić tajemniczy przedmiot. Prawdopodobieństwo, aby te wszystkie warunki się spełniły, jest naprawdę znikome i nie ma w tym wszystkim żadnej logiki.

Niektórzy uważają, że posiadacz artefaktu mógł go zwyczajnie zgubić w niedawnych czasach, a przedmiot znalazłby się w grobowcu za sprawą gryzoni.

Co najdziwniejsze, stan znalezionego przez archeologów przedmiotu sugeruje, że musiał on przeleżeć w grobowcu, czy też - przyjmując hipotezę gryzoni - poza nim, przez co najmniej kilkaset lat! W jaki zatem sposób współczesny szwajcarski zegarek znalazł się w przeszłości? Na to pytanie niestety nie znamy odpowiedzi!

Bibliografia:

1 - Mail Online - Mystery as century-old Swiss watch discovered in ancient tomb sealed for 400 years.

Komentarze
Udziel odpowiedzi na proste pytanie
Ten mechanizm ma sprawdzić, czy przypadkiem nie jesteś botem
Spodobał Ci się artykuł? Podziel się nim ze znajomymi!