Przejdź do treści

Deja Vu - Błąd mózgu czy oznaka prawdziwych zdolności parapsychicznych?

Deja vu jest tajemniczym zjawiskiem subiektywnie doświadczanym przez wielu ludzi. Choć naukowcy od dawna starają się znaleźć logiczne wytłumaczenie tego fenomenu, to jak dotąd wiele pytań pozostaje bez odpowiedzi. Czy deja vu jest oznaką prawdziwych zdolności parapsychicznych? Czy to zjawisko może być objawem choroby umysłowej?
Teaser Media
Image
Czym jest deja vu?

Deja vu - termin ten pochodzi z języka francuskiego i oznacza dosłownie "już widziane". W rzeczywistości osoby doświadczające deja vu, czyli zgodnie ze statystykami 60 procent globalnej populacji, miewają wrażenie, że doświadczyły już danej sytuacji, choć z drugiej strony są całkiem świadome tego, że tak być nie mogło, ponieważ - dla przykładu - znajdują się w danym miejscu po raz pierwszy.

Czy kiedykolwiek doświadczyłeś deja vu? Jeśli tak, to wiesz, że jest to niezwykle osobliwe uczucie. Widzisz coś lub słyszysz coś i przez krótką chwilę masz wrażenie, że już to kiedyś przeżyłeś. Deja vu to rodzaj zaburzenia pracy umysłu, w trakcie którego masz wrażenie, że już kiedyś uczestniczyłeś w danej sytuacji. Doświadczenie to zwykle wydaje się całkiem realne i może być dość mylące i dezorientujące. Ale wiesz, że to niemożliwe - nigdy wcześniej nie byłeś w tym miejscu i nigdy wcześniej nie prowadziłeś tej rozmowy. Więc co się dzieje? Czy przypadkiem zwariowałeś?

Możliwe przyczyny deja vu

Deja vu od lat budzi ogromne zainteresowanie naukowców i badaczy z niemalże całego świata. Choć istnieje wiele prawdopodobnych wyjaśnień jego możliwych przyczyn, nadal nie jesteśmy w stanie jednoznacznie stwierdzić, co tak naprawdę dzieje się w mózgu gdy doświadczamy deja vu.

Niektórzy badacze uważają, że deja vu jest formą błędu pamięci, podczas gdy inni sądzą, że może być związane ze zjawiskami nadprzyrodzonymi, takimi jak zdolności parapsychiczne i reinkarnacja.

Niezależnie od przyczyn tego tajemniczego fenomenu, deja vu jest zdecydowanie interesującym zjawiskiem, które warto dalej badać. Być może już w niedalekiej przyszłości naukowcom uda się sprecyzować jego przyczyny. Tymczasem pozostają nam jedynie domniemania, łącznie z teorią, zgodnie z którą deja vu może mieć swoje źródło we wspomnieniach z poprzedniego wcielenia.

Czym właściwie jest tajemnicze deja vu? Niektórzy ludzie wierzą, że to znak, że zostaliśmy reinkarnowani. Jednak, istnieją też bardziej „naukowe” wyjaśnienia deja vu. Jedna z teorii mówi, że deja vu jest spowodowane tym, że nasz mózg próbuje nadać sens wspomnieniom, do których z różnych przyczyn może nie mieć dostępu. Kiedy więc doświadczamy deja vu, nasz mózg miesza rozmaite wspomnienia, starając się je złożyć w jedną logiczną całość. Kolejna interesująca teoria mówi, że deja vu jest spowodowane tym, że mózg próbuje wypełnić luki w naszych wspomnieniach. Czasami więc możemy doświadczać deja vu, ponieważ nie jesteśmy w stanie przypomnieć sobie wszystkich szczegółów danego wydarzenia z przeszłości, przez co miesza się ono nam z teraźniejszością.

Czy deja vu jest niebezpieczne lub szkodliwe w jakikolwiek sposób?

Czy zjawisko deja vu może być w jakikolwiek sposób niebezpieczne lub szkodliwe dla zdrowia? Czy osoby często doświadczające deja vu mogą uważać się za zdrowe na umyśle? Odpowiedź na to pytanie jest nieco skomplikowana.

Z jednej strony niektórzy przekonują, że deja vu jest oznaką zdolności parapsychicznych, takich jak dar jasnowidzenia. Niestety są też tacy, którzy ostrzegają, że zjawisko to może być oznaką poważnych problemów ze zdrowiem psychicznym. Czy rzeczywiście deja vu można powiązać z zaburzeniami zdrowia psychicznego? No niestety, okazuje się, iż istnieją potwierdzone przypadki pacjentów, u których deja vu było pierwszym objawem poważnej choroby psychicznej, takiej jak schizofrenia. Z drugiej strony, bardzo duża ilość osób doświadcza deja vu bez żadnych dodatkowych objawów i nie cierpiąc na choroby psychiczne, więc powszechnie uważa się, że to zjawisko w zupełności nie wiąże się z jakimikolwiek dolegliwościami zdrowotnymi. Większość naukowców badających to tajemnicze zjawisko twierdzi, że deja vu jest po prostu efektem pewnych błędów w pamięci, które sporadycznie mogą występować u każdego człowieka.

Czy deja vu można naukowo wyjaśnić? Sceptycy nie są w stanie wytłumaczyć jednego!

Choć zwolennicy sił nadprzyrodzonych mocno podkreślają, iż osoby często doświadczające deja vu mogą mieć dostęp do wspomnień z poprzednich wcieleń, lub do świadomości swoich odpowiedników w światach równoległych, sceptycy jednoznacznie twierdzą, że deja vu to nic innego jak przypadkowy błąd w sposobie przechowywania i przetwarzania wspomnień przez nasz mózg. Są mocno przekonani, że nie jest to nic szczególnego, lecz po prostu całkiem przypadkowe zdarzenie. Jednak, co jeszcze bardziej intrygujące niż samo deja vu, nawet najwięksi sceptycy nie potrafią wyjaśnić, dlaczego niektórym ludziom deja vu zdarza się regularnie, podczas gdy inne osoby nie doświadczają go nigdy.

Deja vu to wciąż mało zrozumiane zjawisko

Niewątpliwie deja vu jest fenomenem, który nadal budzi wiele kontrowersji i wciąż pozostaje wielką zagadką. Czy jest to oznaka darów nadprzyrodzonych? Czy deja vu może być pierwszym objawem choroby psychicznej? A może to po prostu przypadkowy błąd pamięci, który może dotknąć każdego człowieka? Prawdopodobnie odpowiedź na pytanie czym jest deja vu znajduje się gdzieś pośrodku powyższych możliwych wyjaśnień. Tak, czy inaczej, deja vu jest niezwykle ciekawym zjawiskiem, które może mieć wiele różnych wyjaśnień. Nie ma zatem zgody co do tego, co oznacza deja vu i co konkretnie je powoduje. Trudno zatem z całą pewnością stwierdzić, czy jest ono niebezpieczne lub szkodliwe, czy też nie. Jedyne co możemy zrobić, to uważnie obserwować deja vu, gdy tylko się nam ono przytrafia i cieszyć się tym, że czasami możemy doświadczyć czegoś takiego jak "powrót w czasie".

Które choroby mogą powodować deja vu?

Jak już wspomniano wcześniej, istnieje wiele możliwych wyjaśnień deja vu, a jedna z teorii mówi, że jest ono spowodowane drobną usterką w mózgu, która nie ma wiele wspólnego z poważnymi chorobami. Teoria ta sugeruje, że deja vu pojawia się, gdy mózg źle interpretuje sygnały lub wspomnienia. Zgodnie z inną teorią, deja vu jest spowodowane pomieszaniem w systemie pobierania danych w mózgu: mózg przywołuje wspomnienie z niewłaściwego czasu lub miejsca.

Niestety zjawisko deja vu mogą wywoływać niektóre choroby psychiczne, takie jak schizofrenia, epilepsja, ciężkie migreny i zaburzenia snu. Zjawisko to test również bardziej powszechne u osób, które zmagają się ze stanami lękowymi lub depresją.

Chociaż obecnie nie ma ostatecznej odpowiedzi na pytanie, co powoduje deja vu, istnieje kilka teorii, które oferują możliwe wyjaśnienia. Jeśli często doświadczasz deja vu, być może warto porozmawiać o tym z lekarzem, aby wykluczyć jakiekolwiek ukryte schorzenia.

Jak poradzić sobie z deja vu, jeśli zakłóca ono Twoje życie?

Jeśli deja vu utrudnia Ci normalne funkcjonowanie, jest kilka rzeczy, które możesz zrobić aby spróbować sobie z nim poradzić. Przede wszystkim spróbuj zrozumieć, co jest tego przyczyną. Czy jest to osoba, miejsce lub rzecz, która wywołuje to uczucie? Jeśli uda Ci się zidentyfikować przyczynę deja vu, możesz zacząć jej unikać lub ograniczyć z nią kontakt. Z drugiej zaś strony, jeśli czujesz się gotów podjąć konfrontację ze swoimi wewnętrznymi blokadami, możesz też spróbować przywołać do pamięci zdarzenie lub osobę, o których Twój mózg stara się zapomnieć, np. korzystając z hipnozy regresyjnej lub innej podobnej metody.

Możesz również nauczyć się radzić sobie z regularnie występującym w Twoim życiu deja vu. Kiedy pojawia się deja vu, po prostu powiedz sobie, że to tylko subiektywne uczucie i że w rzeczywistości nie dzieje się nic nadzwyczajnego. Uświadom sobie, że wydarzenie lub rozmowa, której doświadczasz, nigdy wcześniej nie miała miejsca i nie powtórzy się. Wreszcie, bądź cierpliwy i nie zniechęcaj się. Radzenie sobie z deja vu może wymagać od Ciebie pewnego wysiłku. W przypadkach szczególnie dręczących warto skonsultować się z lekarzem w celu wykluczenia problemów ze zdrowiem psychicznym.

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się nim ze znajomymi!