Terapia Medyczną M

Japońscy naukowcy badają 300-letnią mumię syreny! Co to za istota?

Japońscy naukowcy badają tajemniczy obiekt przypominający zmumifikowane szczątki mitologicznej syreny. Skąd się wziął ten osobliwy przedmiot i czy jest on prawdziwą mumią legendarnej istoty?

Z dużym prawdopodobieństwem, w okresie gdzieś pomiędzy 1736 a 1741 rokiem japońscy rybacy wyciągnęli z Oceanu Spokojnego tajemniczo wyglądające stworzenie, które przypadkowo wplątało się w zarzuconą przez nich sieć. Istota swoim wyglądem przypominała mitologiczną syrenę.

Japońska mumia syreny - Czy jest autentyczna?
Japońska mumia syreny - Czy jest autentyczna?

Przypuszcza się, iż po wyłowieniu tajemniczej istoty z wód oceanu, nastąpił kres jej życia, a wówczas syrenę poddano mumifikacji. Pewne jest jednak to, że rodzina Kojima z prowincji Bingo-Fukuyama kupiła wspomnianą mumię, zanim została ona przekazana innym właścicielom na przełomie ery Meiji (1868-1912) (źródło 1).

Mumia tajemniczej istoty przypominającej syrenę była trzymana w Japonii przez jedną rodzinę, a następnie przekazywana innej, zanim po kilku stuleciach została przejęta przez świątynię, która około cztery dekady temu postanowiła eksponować ją publicznie. W jaki sposób świątynia Enjuin pozyskała mumię, pozostaje jak dotąd tajemnicą.

W ostatnim czasie osobliwy eksponat przechowywał się w drewnianym pudełku we wspomnianej świątyni w prefekturze Okayama, w południowej części japońskiej wyspy Honsiu. Oprócz przerażającej mumii, w pudełku znajdowało się coś jeszcze, a mianowicie notatka wyjaśniająca pochodzenie osobliwej istoty. Według wspomnianej notatki, którą najwyraźniej sporządził były właściciel mumii w 1903 roku, stworzenie zostało złapane w sieć rybacką na wybrzeżu prowincji Tosa (dzisiejsza prefektura Kochi) w latach 1736-1741 (źródło 2).

Japońska mumia syreny
Japońska mumia syreny

Naczelny kapłan świątyni w Okayama – gdzie przez kilka dekad przechowywane było pudełko z tajemniczymi szczątkami – powiedział:

„Czciliśmy to, mając nadzieję, że pomoże to złagodzić pandemię koronawirusa, choćby tylko nieznacznie”

Czy mumia syreny jest autentyczna?

Japońska mumia mitologicznego stworzenia cechuje się fizjologią podobną do ludzkiej, taką jak kosmyki włosów i paznokcie. Choć postać istoty bardzo przypomina człowieka, eksperci nadal nie są zorientowani, dlaczego do jej dolnej części ciała przyczepione są łuski. Sceptycy są przekonani, że nie jest to prawdziwa mumia syreny, lecz wytwór ludzkich dłoni. Uważa się, że tego rodzaju przedmioty odgrywały w przeszłości ważną rolę w różnego rodzaju kultach religijnych.

Naukowcom nie daje to spokoju!

Zawartość drewnianego pudełka, w którym rzekomo znajduje się mumia mitologicznej syreny, spędza badaczom sen z powiek! Teraz jednak, naukowcy dysponują nowoczesną technologią, która pozwoli im ustalić czym tak naprawdę jest ten osobliwy przedmiot.

Zmumifikowany obiekt, który wydaje się mieć paznokcie i zęby, włosy na głowie i łuski na dolnej części ciała, został wysłany do tomografii komputerowej w szpitalu weterynaryjnym Uniwersytetu Nauki i Sztuki w Kurashiki. Naukowcy mają również zamiar przeanalizować substancje zastosowane do zachowania mumii w tak dobrym stanie, a także przeprowadzą badanie DNA, aby określić, z czym w rzeczywistości mają do czynienia.

Badacze analizują tajemniczą mumię syreny
Japońska mumia syreny - Czy jest autentyczna?

Dr. Takafumi Kato, profesor wykładający paleontologię, jest odpowiedzialny za analizę morfologii górnej części ciała okazu ze świątyni Enjuin. Będą to jego pierwsze badania nad tajemniczym stworzeniem. Profesor zamierza zbadać antyseptyczne traktowanie dobrze zachowanej mumii.

W badaniu mumii uczestniczą też inni naukowcy. Profesor nadzwyczajny specjalizujący się w ichtiologii koncentruje się na dolnej części ciała, a inny profesor nadzwyczajny z doświadczeniem w biologii molekularnej przeprowadza analizę DNA.

Wyniki raportu z badań mają zostać opublikowane jesienią.

Japońskie legendy o syrenach i nieśmiertelnych ludziach

Legendy o syrenach są w Japonii bardzo popularne, a japoński odpowiednik tych mitologicznych istot jest dość specyficzny. Podczas gdy w mitologii greckiej syreny są zazwyczaj istotami o pięknych kobiecych cechach, japońska odmiana tych istot jest nieco bardziej przerażająca (źródło 3).

Hiroshi Kinoshita, członek zarządu Okayama Folklore Society, postanowił zainicjować projekt badawczy tajemniczej mumii po tym, jak podczas studiowania zawartości materiałów pozostawionych przez Kiyoaki Sato (1905-1998), historyka przyrody z Satosho, natknął się na zdjęcie dziwnych szczątków. Przypuszcza się, że Sato napisał pierwszą w Japonii encyklopedię o upiorach „yokai”, hobgoblinach i innych nadprzyrodzonych stworzeniach japońskiego folkloru.

Japońskie legendy o syrenach
Japońskie legendy o syrenach

Po dowiedzeniu się, że mumia syreny znajduje się w Enjuin, Kinoshita poprosił członków świątyni i pracowników uniwersytetu o możliwość przeprowadzenia badań. Zdaniem profesora Hiroshi Kinoshita (źródło 4):

„Japońskie syreny są częścią legendy o nieśmiertelności. Powiada się, że jeśli zjesz mięso syreny, to nigdy nie umrzesz. Legenda o kobiecie, która przypadkowo zjadła ciało syreny i żyła 800 lat, jest nadal popularna w wielu zakątkach Japonii. Niektórzy ludzie wierzyli w tę legendę i jedli łuski syrenich mumii”

Bibliografia:

1 - Mysterious Universe - Secrets of a Japanese Mermaid Mummy to be Revealed;

2 - The Asahi Shimbun - Scientists try to unravel mystery of eerie ‘mermaid mummy’;

3 - Japan Holic - Ningyo;

4 - Wion - Japanese scientists to probe origins of mummified mermaid said to grant immortality.

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się nim ze znajomymi!