Przejdź do treści

Kamienne kręgi w Węsiorach – Tu dzieją się rzeczy trudne do wyjaśnienia!

Kamienne kręgi na Kaszubach, nieopodal wsi Węsiory, to jedno z najbardziej tajemniczych miejsc w Polsce. Pomimo, iż legendy głoszą, że kamienne kręgi zostały stworzone przez mitycznych olbrzymów, zdaniem archeologów, tak zwane polskie Stonehenge to ślad po obecności na tych ziemiach Gotów. Do takiego wniosku doszli archeolodzy w latach 50. ubiegłego stulecia
Teaser Media
Image
Kamienne kręgi w Wąsiorach

Kamienne kręgi na Kaszubach, nieopodal wsi Węsiory, to jedno z najbardziej tajemniczych miejsc w Polsce. Pomimo, iż legendy głoszą, że kamienne kręgi zostały stworzone przez mitycznych olbrzymów, zdaniem archeologów, tak zwane polskie Stonehenge to ślad po obecności na tych ziemiach Gotów. Do takiego wniosku doszli archeolodzy w latach 50. ubiegłego stulecia. Rozkopano wówczas, a następnie zrekonstruowano, 16 kurhanów (jest ich łącznie 20). Kurhany to charakterystyczne mogiły w kształcie kopca. Zbadano także trzy kręgi kamienne i zlokalizowano w sumie 110 grobów.

Zdaniem pasjonatów zjawisk nadprzyrodzonych, kamienne kręgi na Kaszubach należą do tak zwanych miejsc mocy. Położone są 1,5 km od wsi Węsiory, na północnym brzegu Jeziora Długiego w Szwajcarii Kaszubskiej.

Goci na Pomorzu

Goci, którzy pierwotnie zasiedlali jedynie południową część Półwyspu Skandynawskiego, w I i II w n.e. – w poszukiwaniu ziemi o bardziej łagodnym klimacie - zajęli obecne terytoria Pomorza Środkowego, Krajny i północnej Wielkopolski, Wysoczyzny Elbląskiej oraz zachodniej części Pojezierza Mazurskiego.

Rozpoznawalną cechą kultury wielbarskiej był jej birytualny obrządek pogrzebowy. Ciała zmarłych były poddawane kremacji, a prochy przechowywano w specjalnych popielnicach, lub bezpośrednio wsypywano do jamy grobowej. Czasami zmarłych chowano w trumnach kłodowych w ziemi. Innym charakterystycznym zwyczajem Gotów było układanie kręgów kamiennych wokół grobów, bruków kamiennych między zespołami grobów, a także budowanie kamiennych kurhanów, takich jak te, które obecnie można zwiedzić na Kaszubach (źródło 1).

Miejsce narad

Prof. Ryszard Wołągiewicz (źródło 2), archeolog i autor licznych publikacji związanych z kulturą wielbarską, skrupulatnie przeanalizował zapiski polskich badaczy oraz skandynawskie legendy dotyczące gotów. Zdaniem Dr. Wołągiewicza, przy tajemniczych kamiennych kręgach zbierała się plemienna starszyzna (źródło 3). Narady odbywały się chłonąc energię zmarłych przodków. W ten osobliwy sposób podejmowano ważne decyzje i dokonywano sądów. Z kręgów czerpano również wiedzę odnoszącą się do przesilenia letniego i zimowego, a także dotyczącą faz księżyca, które pełniły rolę pradawnego kalendarza.

Kojąca energia kręgów

Wiele osób zwiedza kamienne kręgi tkwiąc w przekonaniu, że są one święte i emanują niespotykaną formą energii. Na miejscu można zauważyć przywieszone do drzew kartki z informacją, że kręgi z dużym prawdopodobieństwem zostały wzniesione wiele tysięcy lat przed Chrystusem, a nie podczas przybycia Gotów w I wieku (źródło 4).

Do dzisiejszych czasów przetrwały 3 pełne kręgi i część 4. Uważa się, że w przeszłości było ich 9 - to tyle, ile jest gwiazd w gwiazdozbiorze Plejad.

Powiada się, że przebywanie w pobliżu tajemniczych kręgów wpływa niezwykle kojąco na układ nerwowy.

Każdy krąg ma inne właściwości

Korzystanie z energii z pierwszego kręgu odbywa się poprzez pobudzanie receptorów stóp w czasie chodzenia boso w obrębie kamieni. Innym sposobem jest położenie się w kręgu na brzuchu, z głową zwróconą ku północy. Takie ułożenie ciała sprawia, że specyficzne pole elektromagnetyczne usuwa z czakr negatywną energię i zastępuje ją czystą i świeżą. W następnej kolejności, aby kontynuować oczyszczanie czakr, należy położyć się na plecach.

Drugi krąg, tak zwany Krąg Strażnika, nie jest odpowiedni dla każdego, gdyż w jego pobliżu występują potężne zawirowania energii, zarówno dobrej, jak i złej. Należy położyć się na kamieniach. Choć powierzchnia jest twarda, niektórzy już po kilku minutach odnoszą wrażenie, że leżą na miękkim dywanie. Powiada się, że w tym okręgu odnotowano wiele uzdrowień.

Trzeci krąg, zwany kręgiem zgromadzeń lub jasnym, został zaplanowany jako obserwatorium astronomiczne. Kamienie przedstawiają ruch słońca i księżyca.

Kamienne kręgi na Kaszubach, nieopodal wsi Węsiory
Kamienne kręgi na Kaszubach, nieopodal wsi Węsiory - Autor: Przykuta - Ten plik powstał przy wsparciu finansowym Wikimedia Polska, w ramach realizacji Uchwał Zarządu nr UZ 2010-3 i UZ 2010-16. (Zgłoś swój projekt!), CC BY-SA 3.0

Niebezpieczne miejsce? Kierowcy powinni uważać!

W pobliżu kamiennych kręgów umieszczona została przestroga dla osób silnie zestresowanych życiem, a prowadzących samochód. Po pobycie w miejscu emanującym tak mocną energią, kierowcy pojazdów mechanicznych powinni co najmniej godzinę odpocząć gdzieś w pobliżu, zanim ponownie wyruszą w drogę. W efekcie energetyzującej kąpieli, mózg przeważnie przechodzi w stan głębokiej relaksacji. Mogą występować doznania jak z innego świata, przez co prowadząc samochód istnieje ryzyko spowodowania wypadku.

Kamieni nie wolno ruszać!

Zwiedzający proszeni są o nie wchodzenie na kurhany, nie przestawianie kamieni, a przede wszystkim, o nie zabieranie ze sobą nawet najmniejszych kamyczków! Z opowiadań znane są bowiem przypadki osób, które np. wzięły ze sobą kamyczki na pamiątkę, a następnie doświadczały przeraźliwych, niewytłumaczalnych zjawisk i nieszczęść (źródło 3). Choć dla niektórych takie opowiadania to tylko bajki, są też tacy, którzy traktują je jako poważną przestrogę.

Miejsce mocy i zjawisk paranormalnych

Kamienne kręgi w Węsiorach przyciągają wielbicieli zjawisk paranormalnych, którzy wierzą, że miejsce to jest nasycone ogromną mocą promieniotwórczą. Członkowie Stowarzyszenia Badań Kamiennych Kręgów, twierdzą, że nie raz odnotowywali w tych okolicach paranormalne zjawiska na niebie. Jeden z członków stowarzyszenia - Eugeniusz Leciej, opowiada o ciekawej obserwacji (źródło 3):

W piątek o godz. 14:30 otrzymałem telefon od Jurka Tomczyka, sympatyka naszego stowarzyszenia, który akurat był w Węsiorach. Obserwował wraz z grupką ludzi ciekawe zjawisko. Wokół słońca pojawił się pierścień podobny do halo, w środku pierścienia poruszał się jakiś obiekt. Jurek pytał mnie, czy w Gdyni obserwujemy to samo zjawisko, lecz tutaj nic się nie działo podobnego. Ostatni telefon był o 15:40 i dalej to zjawisko występowało. Zadzwoniłem do Kazika Kamińskiego (właściciela parkingu w Węsiorach), który w rozmowie telefonicznej przekazał, że obserwuje to zjawisko. Był mocno podekscytowany
Kamienne kręgi - Węsiory
Kamienne kręgi - Węsiory - Autor: Pleple2000 - Praca własna, CC BY-SA 3.0

Czy kręgi uzdrawiają?

Powiada się, że promieniowanie w pobliżu każdego z kamiennych kręgów posiada właściwości lecznicze. Radiesteci przekonują, że podczas pobytu w Węsiorach niektórzy zwiedzający odczuwają

pustkę myślową, spokój wewnętrzny, jasność myśli, a problemy nie do rozwiązania nagle stają się błahe.

Kamienne kręgi fascynują także sceptyków!

Tajemnicza okolica jest swego rodzaju rajem dla biologów, gdyż kamienie pokrywają unikatowe porosty, nierzadko bytujące tu od czasów Gotów. Niektóre z nich są również charakterystyczne dla obszaru skandynawskiego.

Niezależnie od tego, czy wierzymy w zjawiska nadprzyrodzone, czy też nie, kamienne kręgi w Węsiorach są fascynującym obiektem i zdecydowanie warto się tam wybrać!

Bibliografia:

1 - Wikipedia - Goci;

2 - Wikipedia - Ryszard Wołągiewicz;

3 - gazeta.pl - Polskie Stonehenge". Starsi mieszkańcy mówią: Nie zabieraj kamieni, bo stanie ci się krzywda;

4 - wp.pl - "Polskie Stonehenge". Są tacy, którzy widzieli zjawiska paranormalne.

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się nim ze znajomymi!