Prawo karmiczne i proste zasady, które pomogą Ci osiągnąć szczęście!
Czym jest karma, w sensie buddyjskiej myśli? Czy wypowiadając słynne popkulturowe przysłowie „Karma zawsze powraca”, naprawdę wiesz o co w nim chodzi? W rzeczywistości, w zachodnim świecie zbyt wiele się mówi o karmie, lecz mało kto zastanawia się nad prawdziwym znaczeniem tego leżącego u podstaw dalekowschodniej filozofii pojęcia.
Karma stanowi podstawę ideologii wszystkich odłamów buddyzmu. Dosłownie, karma oznacza "czyn" lub "działanie". W buddyjskim znaczeniu nie jest ona zatem rezultatem, określanym jako owoc, efekt czy przeznaczenie.
Pojęcie karmy nie występuje wyłącznie w buddyzmie. Jest także bardzo ważnym elementem hinduizmu. Prawo przyczyny i skutku, zwane jest w języku pali (martwy język średnioindyjski) kamma-vipaka (działanie-owoc), powiada, że każde działanie ma swój skutek – dobre działania wracają jako szczęście, złe działania wracają jako cierpienie.
Prawo przyczyny i skutku jest nieodłączną częścią rzeczywistości
Prawo przyczyny i skutku jest nieodłączną i niezniszczalną częścią rzeczywistości. Niezależnie od tego, czy w nie wierzymy, czy też nie, prawo karmiczne obowiązuje każdego z nas. Choć jego mechanizmy bywają bardzo subtelne, co skłania niektórych z nas do przypuszczania, iż karma to tylko wymysł dalekowschodnich mnichów, w rzeczywistości wszystkie elementy wszechświata podlegają prawu karmicznemu.
Prawo karmiczne mówi przede wszystkim o tym, że wszelkie nasze działania, nawet te wydające się być najmniej istotnymi kwestiami, kształtują naszą przyszłość. Życie nieustannie otwiera przed nami różnego rodzaju możliwości. To, jak się zachowujemy w ich obliczu, określa jakimi osobami się stajemy, a także rodzi kolejne zdarzenia.
Prawo karmiczne a mechanika kwantowa
Według kwantowej hipotezy wielu światów, wszystko co może się zdarzyć, zdarza się na pewno w którejś z odnóg rzeczywistości, przypominającej nieskończone, rozgałęziające się w każdym momencie drzewo życia. W dużej mierze, kwantowa hipoteza wielu światów i dalekowschodnie prawo karmiczne wzajemnie się kompensują i potwierdzają. W każdej chwili powstają nowe sytuacje i możliwości. To, dokąd dążymy, zależy od naszych myśli i działań.
Każda żyjąca istota pragnie szczęścia!
Każda żyjąca istota pragnie szczęścia. Pomimo, iż względem wielu innych stworzeń, ludzie znajdują się w uprzywilejowanej sytuacji, człowiek ma skłonność do popełniania kolosalnych błędów, które prowadzą go do cierpienia. Dodatkowo bardzo lubimy za nasze błędy obwiniać inne osoby, użalać się nad sobą i myślami wracać do przeszłości.
W przeciwieństwie do prawa ustanowionego przez ludzi, prawo karmiczne nie jest trudne do zrozumienia. Jego proste reguły mogą chronić nas przed nieracjonalnymi czynami, a zarazem ułatwić osiągnięcie trwałego szczęścia. Poniżej przedstawiamy niektóre z nich.
1 - Zachowaj spokój umysłu! Stres i nerwy nie mają racji bytu!
W dzisiejszym świecie stres bywa naszym wrogiem numer jeden. Skoro na daną okoliczność nie możemy mieć bezpośredniego wpływu, to czy stres może nam w czymś pomóc? Z drugiej zaś strony, jeśli daną sytuację jesteśmy w stanie odmienić na naszą korzyść, to po co się stresować?
Odczuwamy przez nas stres powstaje w naszych umysłach, tylko dlatego, że to my mu na to pozwalamy! Zestresowany człowiek nie jest w stanie podążać za wyznaczonym sobie celem, przez co zaczyna błądzić i podążać niewłaściwymi ścieżkami. W takiej sytuacji bardzo trudno jest podejmować racjonalne działania, co zaś utrudnia jakikolwiek postęp w drodze do szczęścia!
2 - Nie niszcz swojego zdrowia w pogoni za bogactwem materialnym!
Człowiek dość często traci zdrowie w pogoni za bogactwem. Pomimo zarobionych pieniędzy, które w ostateczności wydaje na odzyskanie utraconego zdrowia, taka osoba nie czuje się ani spełniona, ani szczęśliwa.
Słabi i schorowani, nie jesteśmy w stanie właściwie działać. Trudno jest nam w takim stanie zarówno pracować nad sobą, jak i pomagać innym, a bez tego osiągnięcie szczęścia jest zupełnie niemożliwe! Choroba przyciemnia umysł i utrudnia podejmowanie właściwych decyzji i działań. Stajemy się niewolnikami naszych czynów i popadamy w cierpienie.
3 - Jak siejesz, tak zbierasz!
Prosta reguła prawa karmicznego powiada, że wszystkie nasze myśli i czyny mają swoje konsekwencje – dobre lub złe. Energia, jaką wkładamy w świat, ma zawsze swoje skutki, niekoniecznie natychmiastowe.
Jeśli pragniemy pokoju, miłości, harmonii, dobrobytu itp., musimy podjąć odpowiednie działania. Nie możemy się spodziewać dobra, czyniąc zło, lub nie robiąc niczego. Ta reguła znana jest powszechnie jako „Prawo przyczyny i skutku”.
4 - Żyj w zgodzie z własnymi pragnieniami
Każdy z nas powinien żyć zgodnie z własnymi prawdziwymi pragnieniami. Dlaczego? Ponieważ to one determinują to, czym się stajemy.
Nasze intencje potrafią być bardzo potężne. W rzeczywistości, otaczające nas na co dzień osoby, zarówno w domu, jak i w pracy, czy też w szkole, na ulicach miast, narodziły się w efekcie czyichś intencji. Prawda jest taka, że ponieważ jesteśmy częścią Wszechświata, nasze intencje determinują ewolucję i dalsze losy rzeczywistości. Ponieważ to, czym się otaczamy, staje się częścią nas, naszym obowiązkiem jest upewnienie się, że to otoczenie sprzyja naszym najgłębszym i najbardziej prawdziwym pragnieniom.
5 - Odmowa zaakceptowania tego co jest, nadal będzie tym co jest!
Akceptacja uchodzi za cnotę w wielu nurtach religijnych i filozoficznych. Mówiąc jasno i prawdziwie, jeśli dane okoliczności nam nie pasują, musimy najpierw zaakceptować panującą sytuację, aby ewentualnie być w stanie ją naprawić. Bez akceptacji nie ma możliwości wprowadzenia jakichkolwiek zmian. Unikając akceptacji i koncentrując się wyłącznie na negatywnych aspektach danej okoliczności, przyczyniamy się jedynie do ich potęgowania i utrwalania.
6 - Jedyne nad czym możemy mieć kontrolę, to nasze własne myśli i czyny
Szkoda sił i cennego czasu, aby starać się kontrolować innych ludzi, ponieważ jest to nieosiągalne. Prędzej czy później, zawsze okazuje się, że jest to całkiem niemożliwe. Mamy wpływ jedynie na nasze własne myśli, a to one ukierunkowują nasze czyny.
Prawda jest taka, że nie jesteśmy w stanie panować nad tym, co dzieje się poza naszym umysłem. Głównie z tego powodu powinniśmy uważnie obserwować nasze myśli i dążyć do tego, aby mieć zawsze czyste i odpowiednio ukierunkowane intencje. Tylko wówczas będziemy w stanie czynić dobro, które prędzej czy później powróci do nas z podwojoną siłą.
Pomimo, iż nie jesteśmy w stanie bezpośrednio wpływać na niektóre zdarzenia, to możemy zmienić nasz sposób ich postrzegania!
7 - Nasza obecna sytuacja jest wynikiem naszych poprzednich myśli i czynów
Wszystko to, co nas na co dzień otacza jest wynikiem nie tylko naszych czynów, ale przede wszystkim stanu naszego umysłu. Nikt inny, poza nami, nie miał, nie ma i nie będzie miał wpływu na nasze życie.
Jeśli nasza obecna sytuacja nie jest dobra i postanawiamy ją zmienić, konieczne jest abyśmy zmianę zaczęli od samych siebie. Nie chodzi w tym o sprawy takie jak ubranie, czy kolor włosów, ale o sposób myślenia i patrzenia na świat, który nas otacza.
Jeżeli - pomimo wszelkich starań - nie możemy zrozumieć przyczyny sytuacji, w której się znajdujemy, być może leży ona poza zasięgiem naszej obecnej świadomości - np. jest skutkiem naszych działań w poprzednim życiu. Zgodnie z myślą buddyjską, efekty naszych czynów mogą dać się nam we znaki nawet w kolejnych wcieleniach.
Jeśli pragniesz, aby otaczało Cię dobro, powinieneś zacząć myśleć pozytywnie już teraz. Życz innym istotom dobro i czyń dobro, a przyjdzie ono także do Ciebie!
8 - Wszystko we Wszechświecie jest ze sobą powiązane. Nic nie dzieje się samoistnie!
We Wszechświecie nic nie dzieje się samoistnie. Wszelkie zjawiska są ze sobą połączone. Dla przykładu, deszcz nie powstaje z niczego i bez powodu, lecz w efekcie zmian stanu skupienia wody, która odparowuje z powierzchni ziemi, a następnie spada na nas z chmur. Deszcz zatem powstaje za sprawą czynników, takich jak ciepło, czy też zimno. Zmiany temperatury też mają swoje przyczyny i nie mogą następować samoistnie, bez odniesienia do całej reszty. Mając to na uwadze, załóżmy, że z powodu deszczowej pogody pewnego dnia zostałeś dłużej w pracy, dzięki czemu – pozornie całkiem przypadkowo – poznałeś nową osobę, z którą postanowiłeś spędzić resztę swojego życia. Przyjmując taki scenariusz, warto zaznaczyć, iż tamtego dnia natknąłeś się na swojego obecnego partnera życiowego z powodu deszczu, a zatem także w efekcie czynników, które go wywołały. Więc… gdzie tu przypadek? W rzeczywistości nie ma czegoś takiego jak przypadek!
Nasza przeszłość, teraźniejszość i przyszłość są ze sobą połączone. W związku z tym, jeśli w przyszłości pragniemy osiągnąć dany cel, musimy zacząć do niego dążyć już teraz. W realizacji zadania, żaden krok – pierwszy, pośredni, czy też ostatni, nie są ważniejsze od innych. Wszystkie są wymagane i tak samo istotne. Dlatego zawsze działaj sumiennie i starannie!
9 - Umysł jak naczynie
Wyobraź sobie, że Twój umysł jest jak naczynie. Jeśli wypełnisz je brudną wodą, to nie będzie już w nim miejsca na wodę, która nadawałaby się do picia. W tym przypadku, myśli zachowują się jak woda. Gdy władzę nad nami przejmuje negatywność, to zaczyna brakować miejsca na pozytywne odczucia. Ale… w sumie to dobrze, że nie da się myśleć na różne sposoby jednocześnie! Wiesz dlaczego? Zapewne już się domyślasz! W rzeczywistości, aby odczuwać cały czas radość i szczęście, wystarczy nieustannie myśleć pozytywnie! Wówczas, w umyśle z czasem zabraknie miejsca na negatywności! Na początku może się to wydawać bardzo trudne, ale trening czyni mistrza. W sumie, dalekowschodni mnisi niemalże nieustannie ćwiczą umysł, przez co są w stanie pozytywnie myśleć i działać. Jak widzisz, żadna umiejętność nie spada nam z nieba!
10 - Historia lubi się powtarzać dopóki… jej nie zmienisz!
Świadome zaangażowanie w zmianę jest jedyną metodą wpływania na przyszłość. Historia będzie podążać niekonstruktywną ścieżką, dopóki pozytywne energie nie skierują jej gdzie indziej.
11 - Liczy się tu i teraz
Patrzenie z żalem wstecz, powtarzające się myśli i utrwalone reakcje, okradają nas z szans na zmianę własnego życia. W rzeczywistości TU I TERAZ daje nam możliwość natychmiastowego podjęcia działań. Czekanie i przewijanie w kółko tych samych myśli niczego nie zmieni! Każda chwila przynosi kolejne możliwości. Aby je wykorzystać trzeba podjąć zdecydowane i odpowiednio ukierunkowane czyny.
12 - Cierpliwość Cię wynagrodzi
Choćby było ono niezmiernie pozytywne, ciężkiej pracy (nad sobą) nie da się obejść poprzez samo myślenie. Nagrody, które prędzej czy później się pojawią, są naturalnym skutkiem poświęceń i wyrzeczeń. Jednak, prawdziwe i trwałe szczęście wynika ze świadomości czynienia tego, co jest słuszne i konieczne.
Uwagi końcowe
Choć w rzeczywistości są bardzo intuicyjne, prawa karmy czasami mogą wydawać się skomplikowane. Jeśli zaczniesz tych reguł przestrzegać, z czasem na pewno zrozumiesz je w pełni.
Traktuj innych z życzliwością, tak jak chciałbyś być przez nich traktowany. Sumiennie i cierpliwie podążaj za swoim moralnym kompasem. Żyj swoją własną prawdą!