Mudry - Uzdrawiające gesty dłoni, które mogą pomagać w nagłych sytuacjach!

Mudry są pradawnymi gestami dłoni, oczu i całego ciała. Mogą poprawiać zdrowie fizyczne, a jednocześnie pozytywnie wpływać na sferę emocjonalną i duchową. W niniejszym artykule zaprezentujemy kilka potężnych, lecz prostych w wykonaniu mudr.

Mudry to specjalne układy, czy też gesty dłoni, których wykonywanie może przynosić wiele korzyści nie tylko na poziomie fizycznym, ale także duchowym. Stosowane są one głównie przez adeptów dalekowschodnich nurtów filozoficznych i religijnych. W ostatnim czasie stały się bardzo popularne również w zachodnim społeczeństwie, głównie dlatego, iż niektóre z nich są bardzo proste w wykonaniu, nie wymagają specjalnych umiejętności, a jednocześnie przynoszą spodziewane efekty. Oprócz gestów dłoni, istnieją również specjalne ustawienia oczu, a nawet pozycje całego ciała i techniki oddechowe, które określa się mianem mudr.

Mudry - Gesty dłoni
Mudry - Gesty dłoni

Mudry wpływają na stan umysłu

Opracowane przez dalekowschodnich mnichów i mędrców gesty dłoni, oczu czy też pozycje angażujące całe ciało, nie tylko umożliwiają fizyczne zaprezentowanie określonych stanów świadomości, ale mogą prowadzić do uzyskania symbolizowanych przez nie konkretnych stanów umysłu. Zatem mudry działają obustronnie: z jednej strony przedstawiają dany stan umysłu, a z drugiej pomagają nam go osiągnąć. Dla prostego przykładu, regularne wykonywanie gestu nieustraszoności, który można zaobserwować na wizerunkach dalekowschodnich bóstw, z czasem może uwolnić nas od dręczących lęków wprowadzając umysł w stan chronicznej relaksacji.

Poszczególne mudry oddziałują na konkretne obszary naszego umysłu fizycznego, a także wpływają na naszą sferę duchową.

W niniejszym artykule skupimy się tylko i wyłącznie na mudrach dłoni, a w szczególności na układach pomagających nam zachować spokój w sytuacjach stresowych. Mudry dłoni są powszechnie stosowane szczególnie w kundalini jodze.

Mudry na stres – Proste układy dłoni, które pomogą Ci zapanować nad destrukcyjnymi emocjami!

Skoro już wiemy czym są mudry i w jaki sposób mogą wpływać na nasze samopoczucie, warto teraz przejść do omówienia kilku konkretnych gestów. Przedstawimy zatem 5 prostych mudr, które mogą nas chronić w sytuacjach stresowych. Zanim jednak poniższe mudry zastosujesz w trudnych okolicznościach, powinieneś dobrze zapoznać się z gestami i regularnie je powtarzać. Dopiero gdy będziesz w stanie spontanicznie stosować daną mudrę, bez zbędnych przemyśleń, może się ona okazać silnym ukojeniem w obliczu nagłego stresu. Jeśli cierpisz na przewlekłą nerwicę, wszystkie poniżej zaprezentowane mudry powinieneś stosować codziennie, niezależnie od tego, czy w danej chwili odczuwasz jakieś dolegliwości, czy tez nie.

Gyan mudra

Gyan mudra jest bardzo powszechnie stosowanym układem palców dłoni. Można z dużą pewnością stwierdzić, że jest ona w dzisiejszych czasach najbardziej popularnym gestem spośród wszystkich mudr dłoni. Powiada się, że Gyan mudra pomaga zwiększyć skupienie i zdolność zapamiętywania. Mudrę tą można stosować w pozycji stojącej, leżącej lub siedzącej. Istotne jest jednak, aby plecy były wówczas bardzo dobrze wyprostowane.

Mudry - Gyan Mudra
Mudry - Gyan Mudra

Wykonanie tego gestu dłoni jest naprawdę bardzo proste! Wystarczy czubkiem kciuka dotknąć czubka palca wskazującego, podczas gdy pozostałe palce pozostają wyciągnięte, ale też dobrze rozluźnione. Wykonując wspomnianą mudrę nie skupiamy uwagi na samych palcach, lecz bardziej na oddechu. Dlatego tak ważne jest opanowanie układu palców, zanim przejdziemy do praktycznego zastosowania mudry w nagłej sytuacji.

Prana mudra

Prana mudra dotyczy prany. W hinduizmie i teozofii prana jest powszechną siłą, energią życiową. Chińczycy określają ją mianem Qi (Chi).

Prana mudra poprawia przepływ energii życiowej i wzmacnia ogólną odporność organizmu. Może okazać się bardzo pomocna w przypadku przewlekłego zmęczenia i zaburzeń snu.

Mudry - Prana Mudra
Mudry - Prana Mudra

Aby wykonać prana mudrę, czubkiem kciuka dotknij czubków dwóch palców - serdecznego i małego palca. Dwa pozostałe palce powinny pozostać wyciągnięte i rozluźnione.

Prithvi mudra

Prithvi to hinduski termin odnoszący się do ziemi. Prithvi mudra działa zakorzeniająco, w szczególności na poziomie emocjonalnym. Wykonywanie tego gestu dłoni uwalnia od dręczących, irracjonalnych myśli. Z czasem prowadzi to do lepszego zdrowia i samopoczucia.

Mudry - Prithvi Mudra
Mudry - Prithvi Mudra

Wspomniana mudra jest bardzo prosta w wykonaniu: czubkiem kciuka dotykamy czubka palca serdecznego, trzymając pozostałe palce wyciągnięte i zrelaksowane.

Vayu mudra

Vayu mudra pozytywnie wpływa na regulację powietrza w organizmie. Gest ten działa kojąco w przypadku bólu lub zaburzeń oddychania. Wspomniana mudra okazuje się bardzo przydatna jeśli cierpimy na chroniczne bóle stawów, wynikające np. z artretyzmu lub innych chorób pierwotnych. Dobrze się sprawdza także wówczas, gdy odczuwamy duszności. Gest ten jest stosowany także w przypadku drżenia rąk, szyi i głowy.

Mudry - Vayu Mudra
Mudry - Vayu Mudra

Aby wykonać Vayu mudrę, wystarczy przesunąć palec wskazujący w kierunku podstawy kciuka, a następnie kciuka należy zgiąć, tak aby przytrzymywać nim palec wskazujący. Pozostałe trzy palce powinny pozostać wyciągnięte i zrelaksowane.

Surya Mudra

Surya Mudra reguluje ilość ciepła w Twoim ciele. Poprawia przemianę materii, prowadząc do utraty wagi, ogólnie lepszego zdrowia i samopoczucia – także emocjonalnego. Okazuje się pomocna w przypadku nadwagi, otyłości, poprawia wzrok, łagodzi zaparcia, zwalcza niestrawność.

Mudry - Surya Mudra
Mudry - Surya Mudra

Aby wykonać gest Surya mudra, złóż palec serdeczny tak, aby jego czubek dotykał podstawy kciuka. Delikatnie uciśnij kciukiem środkową część palca serdecznego. Pozostałe palce powinny być wyciągnięte i rozluźnione.

Mudry – Kilka ważnych uwag

Pomimo, iż mudry pomagają wielu osobom, nie mogą zastąpić porady medycznej! W przypadku jakichkolwiek problemów ze zdrowiem w pierwszej kolejności należy trzymać się zaleceń specjalisty! Pamiętaj również o tym, aby przy wykonywaniu mudr nie napinać zbytnio palców, dłoni, ani jakiejkolwiek inne części ciała. Zaprezentowane w niniejszym artykule mudry dłoni wykonujemy z delikatnością! Relaksujemy palce, dłonie i całe ciało, a jednocześnie uspakajamy oddech. Życzymy powodzenia i wytrwałości w wykonywaniu mudr!

Mudry - Polecane książki

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się nim ze znajomymi!