Przejdź do treści

Nigdy nie śpij z głową skierowaną w tę stronę świata! Jak bardzo jest to groźne?

Jako istoty ludzkie stanowimy nierozłączną część przyrody, w efekcie czego, wszelkie zjawiska występujące w naturalnym otoczeniu mają bezpośredni wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie. Nie chodzi tylko o czynniki atmosferyczne, takie jak ciśnienie i temperatura, ale także o znacznie bardziej subtelne kwestie, związane np. z polem magnetycznym naszej planety.
Teaser Media
Image
W którą stronę świata ustawić głowę do spania?

Jako istoty ludzkie stanowimy nierozłączną część przyrody, w efekcie czego, wszelkie zjawiska występujące w naturalnym otoczeniu mają bezpośredni wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie. Nie chodzi tylko o czynniki atmosferyczne, takie jak ciśnienie i temperatura, ale także o znacznie bardziej subtelne kwestie, związane np. z polem magnetycznym naszej planety. Może wydawać się to niesłychane, ale magnetyzm ziemski ma ogromny wpływ na nasze ciało i umysł. Nie bez powodu mieszkańcy południowej półkuli naszej planety różnią się od nas temperamentem i usposobieniem.

O tym, jak bardzo pole magnetyczne Ziemi wpływa na jakość naszego codziennego życia można się łatwo przekonać, choćby obserwując własne samopoczucie po nocy przespanej z prawidłowo ustawionym ciałem względem stron świata.

Znaczenie kierunku spania względem stron świata

W przypadku trudności ze spaniem, regularnego wybudzania się w środku nocy, a także zbyt płytkiego snu, warto zastanowić się nad przyczyną rujnujących nasze zdrowie zaburzeń. Czasami, pomimo zapewnienia sobie rzekomo komfortowych warunków do spania, wygodnego łóżka, przestrzeni nie obfitującej w zbyt dużą ilość urządzeń i niepotrzebnych dodatków, nadal budzimy się niewyspani i jesteśmy przewlekle zmęczeni. Czy niska jakość snu może wynikać z nieodpowiedniego ustawienia łóżka i ciała względem stron świata?

Kierunek spania: zalecenia Feng Shui

Feng Shui to starożytna, chińska sztuka planowania przestrzeni, w której dąży się do maksymalnej harmonii człowieka z otoczeniem. Zgodnie z Feng Shui, już niewielka zmiana dotycząca aranżacji naszej życiowej przestrzeni – dokonana w dobrym kierunku - może przynieść zaskakujące efekty. Zgodnie ze starożytną chińską wiedzą, w trakcie snu ciało powinno być ułożone w linii północ – południe, z głową skierowaną ku północy. Efekt snu w takiej pozycji porównywany jest niekiedy do ładowania akumulatora. W takiej sytuacji, pewien rodzaj naszej życiowej energii może się skuteczniej uzupełniać, co przekłada się na lepsze samopoczucie za dnia. Spanie we wspomniany sposób ma zapewniać naturalny, niezakłócony przepływ energii życiowej poprzez specjalne kanały, zwane meridianami energetycznymi. Według specjalistów Feng Shui, śpiąc z głową skierowaną na północ, korzystamy ze spokojniejszego i głębszego snu, zasypiamy łatwiej i budzimy się bardziej wypoczęci.

Kierunek spania: zalecenia Wastu Shastra

Indyjskim odpowiednikiem chińskiego Feng Shui jest Wastu Shastra, starożytna sztuka projektowania i budowania domów z uwzględnieniem środowiska, przepływu energii i elementów natury.

Teksty Wastu Shastra przekonują, iż najlepszym kierunkiem do spania jest południe – czyli ciało ułożone wzdłuż linie południe-północ, z głową skierowaną na południe i stopami wskazującymi północ. Teoria ta jest również poparta niektórymi badaniami (źródło 1).

Zdaniem zwolenników Wastu, również spanie w kierunku wschodnim może okazać się dobrym pomysłem, zwłaszcza, że ta strona świata poprawia pamięć, sprzyja medytacji i ułatwia koncentrację. Wszystkie te czynniki przyczyniają się do dobrego stanu zdrowia. Spanie z głową skierowaną na wschód jest idealnym rozwiązaniem dla nauczycieli, naukowców i osób skupionych na rozwoju zawodowym. Kierunek ten sprawia, że budzisz się wypoczęty pełen energii.

Choć istnieją również przekonania Wastu odnoszące się do spania z głową skierowaną na zachód, to nie są one zupełnie jednoznaczne. Niektórzy twierdzą, że zachód jest do spania idealną stroną świata, przynajmniej dla ludzi, którzy dążą do sławy i kierują się sukcesem. Zgodnie z tym przekazem, jeśli Twoje cele są zakorzenione w sławie lub ambicji, powinieneś spróbować spać z głową skierowaną na zachód! Jednak, inni zwolennicy Wastu uważają, że zachód to całkiem neutralny kierunek, przynajmniej jeśli chodzi o spanie. Ponadto są też tacy, którzy twierdzą, że spanie z głową skierowaną na zachód przyczynia się do niepokojących snów!

Kierunek spania: zalecenia Ajurwedy

Ajurweda to tradycyjna medycyna indyjska, której początki sięgają XII w. p.n.e. Tradycja ajurwedyjska zakłada, że ułożenie się do snu wzdłuż osi południe-północ, z głową skierowaną ku południu, ma przynieść głęboki i kojący sen, powodzenie, zdrowie i bogactwo. Z drugiej zaś strony, nie jest zalecane spanie z głową skierowaną na północ:

„Tylko martwi ludzie śpią z głową skierowaną na północ”.

Zgodnie z hinduskim zwyczajem, do czasu kremacji głowa zmarłego ustawiana jest w kierunku północnym. Według hinduizmu północ jest drogą, którą dusza obiera, aby wyjść z ciała. Z tego powodu uważa się, że spanie z głową skierowaną na północ jest pożądane tylko w przypadku świadomego śnienia i podróży astralnych; w przeciwnym razie spanie z głową skierowaną na północ jest niewskazane (źródło 2):

„Spanie z głową skierowaną na północ wyciąga energię z ciała, zakłócając integrację ciało-umysł-duch”

A co na to wszystko nauka?

Czy pozycja spania względem kierunków świata może mieć istotny wpływ na nasze zdrowie? Zdania naukowców są w tym zakresie mocno podzielone.

Niektóre badania wykazały, że zwierzęta, takie jak przykładowo krowy, czy też jelenie, w naturalny sposób ustawiają swoje ciała w osi północ-południe, gdy jedzą lub odpoczywają. Czemu tak się dzieje? Otóż, zgodnie z nauką, przyczynia się do tego ziemskie pole magnetyczne.

W zasadzie wszystko, co do tej pory wiemy o ziemskim magnetyzmie, a zakres tej wiedzy jest bardzo szeroki, wskazuje na to, iż wpływ tego naturalnego zjawiska na ludzki organizm jest raczej znikomy. Zatem, zdaniem znacznej większości badaczy, strona świata w jaką skierowana będzie nasza głowa podczas snu, nie może mieć jakiegokolwiek wpływu na jakość odpoczynku, czy też nasze samopoczucie za dnia. Jednak, pomimo ogólnego sceptycyzmu ze strony nauki co do możliwości wpływu ziemskiego pola magnetycznego na ludzki organizm, wśród uczonych znajdą się też zwolennicy takiej możliwości!

Jedno z niedawnych badań rzeczywiście wykazało zmiany w falach mózgowych uczestników pod wpływem manipulowanych pól elektromagnetycznych (źródło 3), inny eksperyment zaś potwierdza, że spanie z głową skierowaną na południe może korzystnie wpływać na zdrowie układu krążeniowego. Ze względu na obecność sporych ilości żelaza we krwi, gdy śpimy z głową skierowaną na północ, pole magnetyczne tego kierunku przyciąga wspomniany pierwiastek, w efekcie czego gromadzi się on w mózgu. Z tej właśnie przyczyny wiele osób skarży się na ból głowy po przebudzeniu. Gdy śpimy z głową skierowaną ku północy, pole magnetyczne ciała jest zakłócane przez silniejsze pole magnetyczne Ziemi. Może mieć to niebagatelny wpływ na ciśnienie tętnicze, a także przyczyniać się do arytmii (źródło 4).

Bibliografia:

1 - Acta Medica International - Bedroom design orientation and sleep electroencephalography signals;

2 - Kripalu - Which Direction Do You Sleep In? According to Ayurveda, It Matters;

3 - US National Library of Medicine - Transduction of the Geomagnetic Field as Evidenced from alpha-Band Activity in the Human Brain;

4 - Entertainment Times - Why you should never sleep with your head facing North.

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się nim ze znajomymi!