Przejdź do treści

Okadzanie białą szałwią - Rytuał oczyszczający pomieszczenia ze złej energii

Okadzanie jest rytuałem znanym w wielu praktykach duchowych, również w Chrześcijaństwie. W zależności od charakterystyki obrzędu, okadza się osoby, przedmioty, pomieszczenia. Prawidłowo przeprowadzony rytuał oczyszczający z zastosowaniem białej szałwii umożliwia usuwanie wibracji o niskiej częstotliwości i negatywnego ładunku z pola energetycznego osób, przedmiotów oraz miejsc, pozostawiając wyłącznie wysokie wibracje takie jak spokój, radość i miłość
Teaser Media
Image
Okadzanie pomieszczeń białą szałwią

Okadzanie jest rytuałem znanym w wielu praktykach duchowych, również w Chrześcijaństwie. W zależności od charakterystyki obrzędu, okadza się osoby, przedmioty, pomieszczenia. Prawidłowo przeprowadzony rytuał oczyszczający z zastosowaniem białej szałwii umożliwia usuwanie wibracji o niskiej częstotliwości i negatywnego ładunku z pola energetycznego osób, przedmiotów oraz miejsc, pozostawiając wyłącznie wysokie wibracje takie jak spokój, radość i miłość.

Rytuał oczyszczający białą szałwią - Okadzanie pomieszczeń

Okadzanie pomieszczeń białą szałwią w celu pozbycia się z nich negatywnych energii jest jednym z niewielu rytuałów magicznych, które nie wymagają ugruntowanej wiedzy ezoterycznej, skomplikowanych przygotowań, bądź ryzykownego przywoływania niefizycznych bytów. W rzeczywistości, okadzanie szałwią może być przeprowadzone nawet przez laika. Nie ma dobrych, lub złych sposobów na okadzanie własnego domu. Ważne są jednak intencje i skupienie umysłu. Możemy również opracować swój własny wariant tego popularnego i niegroźnego rytuału.

Choć okadzanie pomieszczeń białą szałwią idealnie oczyszcza przestrzeń na poziomie energetycznym, to może mieć również dodatkowe korzyści. Okazuje się, że w jej efekcie są uwalniane jony ujemne, które zwalczają takie rzeczy, jak kurz i zanieczyszczenia. Badania wykazały również, że tego typu praktyka może neutralizować 94% bakterii (do 24 godzin), dlatego warto ją stosować np. gdy nie czujemy się zbyt dobrze. W rzeczywistości, najczęściej stosowane rodzaje szałwii mają właściwości przeciwdrobnoustrojowe (źródło 1). Oznacza to, że hamują aktywność bakterii, wirusów i grzybów. Wykazano, że odstraszają także owady. Dodatkowo badania dowodzą, że biała szałwia może skutecznie poprawiać nasze funkcje poznawcze (źródło 2).

Planując okadzanie, miejmy na uwadze fakt, iż osoby z astmą i innymi schorzeniami układu oddechowego mogą być bardziej wrażliwe na uwalniający się z kadzidła dym i mieć niepożądane reakcje.

Kiedy i po co okadzać pomieszczenia białą szałwią?

Gdy długo się nie kąpiemy, wówczas nasze ciała fizyczne stają się widocznie brudne. W podobny sposób, lecz na poziomie energetycznym, brudzi się przestrzeń wokół nas oraz nasza aura. Dlatego co jakiś czas warto przeprowadzać stosowny rytuał oczyszczający. W szczególności, okadzanie przestrzeni mieszkalnej kadzidłem z białej szałwii powinniśmy przeprowadzać regularnie.

Rytuał oczyszczający - Okadzanie domu, mieszkania białą szałwią

Rytuał oczyszczający - Okadzanie domu, mieszkania białą szałwią

Okadzanie pomieszczeń białą szałwią jest bezwzględnie wskazane w następujących okolicznościach:

  • gdy czujemy się nieswojo;
  • po poważnej kłótni - gdy atmosfera w domu jest ewidentnie napięta;
  • gdy wprowadzamy się do nowego domu, lub mieszkania;
  • po nabyciu używanych przedmiotów, takich jak fotel, kanapa itp.
  • po przebytej chorobie;
  • w przypadku odczuwalnego stresu, braku motywacji, smutku, depresji;
  • gdy w naszym mieszkaniu przebywała osoba ze złymi intencjami, nerwowa, agresywna, zła.

Najlepszym dniem tygodnia na okadzanie pomieszczeń jest sobota, a najbardziej odpowiednia pora to zachód słońca.

Gromadzenie narzędzi do rytuału okadzania pomieszczeń

Przed przystąpieniem do okadzania pomieszczeń, warto zapoznać się ze wskazówkami dotyczącymi niezbędnych do tego rytuału narzędzi oraz sposobu ich gromadzenia.

Co nam będzie potrzebne

W przeciwieństwie do wielu innych rytuałów ezoterycznych, procedura okadzania pomieszczeń białą szałwią nie wymaga pozyskiwania trudno dostępnych przedmiotów. Oprócz białej szałwii będą nam potrzebne zapałki, świeca, ognioodporny pojemnik, wachlarz lub piórko, sól, miseczka z piaskiem, opcjonalnie olejki eteryczne.

Zestaw Palo Santo + Biała Szałwia + Ptasie pióro + Muszla
Na obrazku: kompletny zestaw do okadzania pomieszczeń, dostępny w serwisie Temu. Sprawdź cenę i dostępność!

Biała szałwia

Biała szałwia nie jest produktem masowej konsumpcji, w związku z czym nie kupisz jej w supermarketach, sklepiku osiedlowym, ani w dyskontach. Można ją jednak bez większych trudności zamówić w sieci z dostawą do domu, realizowaną w ciągu kilku dni.

Świeca i zapałki

Podczas okadzania pomieszczeń dobrze jest mieć przy sobie zapaloną świecę, aby w razie potrzeby ponownie rozpalić pęczek szałwii. Do zapalenia świecy używamy zapałek.

Wachlarz lub ptasie pióro

Rdzenni Amerykanie wierzyli, iż dmuchanie w kadzidło w celu podtrzymywania żaru i rozpraszania dymu prowadzi do pozbawiania się mocy. W tym celu o wiele bezpieczniejsze jest stosowanie wachlarzu lub zwykłego ptasiego pióra.

Sól

Szczyptę soli umieszczamy pośrodku okadzanego pomieszczenia oraz przy drzwiach wejściowych. Sól pochłania negatywne energie z otoczenia i okazuje się pomocna w oczyszczaniu.

Olejki eteryczne – opcjonalnie

Olejki eteryczne nie są niezbędne do rytuału, ale można je rozcierać na wewnętrznej części dłoni przed rozpoczęciem okadzania.

Pojemnik ognioodporny

Przydatne jest posiadanie ognioodpornego pojemnika, takiego jak mała gliniana miska, do trzymania pod pęczkiem szałwii w trakcie okadzania. W ten sposób rytuał można w prosty sposób wzbogacić o element wody, nalewając ją do naczynia. W niniejszym artykule skupimy się jednak na podstawowych zasadach oczyszczania pomieszczeń za pomocą kadzidła z białej szałwii.

Miseczka piasku

Miseczka z piaskiem służy do bezpiecznego zgaszenia pęczka szałwii po zakończeniu rytuału.

Sakralność narzędzi rytualnych

W rzeczywistości sam proces przygotowywania narzędzi niezbędnych do magicznego rytuału jest jego istotną częścią i powinien zostać przeprowadzony z należytą starannością. Co to konkretnie oznacza i w jaki sposób powinniśmy pozyskać niezbędne nam przedmioty?

Planując różnego rodzaju rytuały magiczne, wiele osób przygotowuje się do nich w sposób dość chaotyczny. Wracając z pracy kupujemy świece, zapałki itp. w wielkim pośpiechu, myśląc o kwestiach zupełnie nie związanych z planowanym obrzędem. Czy to ma jakieś znaczenie? Owszem - ogromne! Przygotowanie mentalne i duchowe zaczynamy już w momencie zbierania niezbędnych nam narzędzi. Nieodpowiednie przygotowanie się do tak ważnej kwestii jaką jest rytuał magiczny może sprawić, że nasze intencje pójdą na marne. Wszystkie niezbędne nam przedmioty powinny być gromadzone skupiając się na intencjach, celu w jakim mamy zamiar przeprowadzić dany obrzęd. Gromadzimy je i przygotowujemy do użytku z należytym spokojem umysłu, bez pośpiechu, zakorzeniając umysł i ducha w „tu i teraz”. To bardzo ważny element niemalże każdego rodzaju magicznego obrzędu. Zebranych elementów nie stosujemy do celów nie związanych z ich przeznaczeniem! Dla przykładu, jeśli kupujemy zapałki, które mamy zamiar użyć w planowanym rytuale, to nie stosujemy ich wcześniej (ani później) w kuchni, czy do przypalania papierosów! Przeznaczone do obrzędu narzędzia powinny zachować swoją czystość. Na tym polega ich sakralność. Podobnie, po zakończeniu rytuału, chowamy narzędzia w bezpiecznym miejscu, tak, aby w przyszłości mogły być ponownie wykorzystane w obrzędach.

Przygotowujemy się do okadzania

W trakcie ezoterycznych rytuałów nie wolno się śpieszyć, dlatego warto sobie wszystko zaplanować z wyprzedzeniem i z dodatkową rezerwą czasu. Okadzanie pomieszczeń białą szałwią powinno być przeprowadzane z absolutnym spokojem umysłu. Na wstępie warto poświęcić 10-20 minut na medytację w celu oczyszczenia umysłu z niepotrzebnych chwilowo myśli.

Przed rozpoczęciem rytuału okadzania białą szałwią, należy się upewnić, że dysponujemy wszystkimi niezbędnymi narzędziami! Sprzątamy i porządkujemy dokładnie dom, chowamy naczynia i ewentualne jedzenie. Otwieramy wszystkie okna, drzwi wewnętrzne i zewnętrzne. Aby uzyskać bardziej intensywne czyszczenie, warto otworzyć wszystkie szafki i szuflady.

Przed rozpoczęciem procedury okadzania należy skupić się na intencjach. Można je wypowiedzieć, a ewentualnie powtarzać - zarówno mentalnie, jak i werbalnie - w formie afirmacji w trakcie rytuału.

Okadzamy dom, mieszkanie, biuro

Okadzanie domu białą szałwią rozpoczynamy od drzwi wejściowych. Korzystając z płomienia uprzednio przygotowanej świecy odpalamy białą szałwię. Gdy płomienie ogarną jej listki, energicznymi ruchami na boki przygaszamy je, tak, aby z białej szałwii unosił się tylko dym.

Poruszając się z dymiącym kadzidłem szałwii w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara, okrążamy kolejne pomieszczenia, okadzając wszystkie ich ściany i napotkane na naszej drodze przedmioty. Jeśli mamy zamiar coś odpędzić, wówczas wykonujemy dymiącym pęczkiem szałwii ruchy zgodne z kierunkiem wskazówek zegara. Jeśli natomiast chcemy coś napędzić, pęczek szałwii poruszamy odwrotnie. Możemy też zwyczajnie trzymać w ręku dymiącą szałwię bez wykonywanie ustalonych z góry ruchów.

Zaczynając od głównego wejścia, przemieszczamy się z dymiącym kadzidłem wzdłuż ściany po lewej stronie futryny. Za każdym razem gdy na naszej drodze napotykamy drzwi wewnętrzne, przechodzimy do kolejnego pomieszczenia, a w każdym z nich robimy okrąg w kierunku przeciwnym do wskazówek zegara. Okrążamy w ten sam sposób cały dom. Podobnie jak w przypadku drzwi wewnętrznych, gdy na naszej drodze pojawiają się schody, kontynuujemy nasz okrąg idąc w górę (lub w dół ) okadzając jedną ich stronę, a gdy już skompletujemy okrąg danej kondygnacji, wracając z powrotem, okadzamy drugą stronę schodów. Jeśli mamy do skompletowania kilka pięter, udajemy się najpierw na sam dół po czym idziemy w górę okrążając z dymiącym kadzidłem - po kolei - każdą kondygnację. Dokańczamy naszą pętlę i wracamy do punkty wyjściowego. Pod koniec, gdy znów znajdujemy się w pomieszczeniu, od którego zaczęliśmy okadzanie, dochodzimy do drzwi od przeciwnej strony futryny i zamykamy okrąg.

Skupiska negatywnej energii

Podczas okadzania zwracamy szczególną uwagę na miejsca, o których wiemy, że mogą być skupiskiem negatywnej energii. Okadzamy je ze szczególną uwagą. Zatrzymujemy się przy nich nieco dłużej i mocnej skupiamy się na naszych intencjach.

Moc intencji

Okadzając staramy się skupiać na intencji, w jakiej przeprowadzamy rytuał. Dodatkowo możemy wypowiadać lub intonować ulubione mantry. Pamiętajmy o tym, że rytuał okadzania pomieszczeń białą szałwią ma działanie przede wszystkim oczyszczające, więc intencje typu „Dzięki temu wygram w lotka”, lub „Dziewczyny, które tu przyjdą, będą się mną zachwycać” nie przyniosą rezultatów. Za to możemy pragnąć oczyścić pomieszczenie ze złych energii i przywrócić w nim spokój i harmonię.

Obserwujmy jak spala się kadzidło

Sposób spalania się białej szałwii podczas rytuału oczyszczania może nam bardzo dużo powiedzieć o stanie energetycznym danego pomieszczenia. Choć istnieją dwa całkiem odwrotne sposoby interpretacji tego zjawiska, przeważnie przyjmuje się, że kadzidło wypalające się zbyt szybko, tworzące duże kłęby dymu, może oznaczać, że w pomieszczeniu jest dużo negatywnej energii. Im szybciej wypala się szałwia i im większe ilości dymu wydobywają się z kadzidła, tym więcej negatywności napotykamy na naszej rytualnej ścieżce. Z drugiej strony, słabo wypalające się, mało dymiące kadzidło, może być sygnałem, że pod względem energetycznym, oczyszczane pomieszczenie nie jest w najgorszym stanie. Przechodząc z miejsca na miejsce, sposób wypalania się kadzidła może dynamicznie się zmieniać. Wynika to ze zróżnicowanego natężenia negatywnych energii w poszczególnych zakątkach oczyszczanego pomieszczenia.

Kończymy rytuał oczyszczania

Pod koniec rytuału oczyszczania wygaszamy kadzidło w przygotowanej w tym celu miseczce z piaskiem, a następnie zakopujemy zawartość miski z dala od naszego mieszkania. Profanacją było by zgaszenia białej szałwii w popielniczce lub palcami. Miseczkę dokładnie płuczemy wodą i odstawiamy do czasu następnego rytuału. Ziemia wchłonie i zneutralizuje całą złą energię pochodzącą z naszych „czterech ścian”. Pamiętajmy również o dokładnym przewietrzeniu wszystkich pomieszczeń przed zamknięciem okien i drzwi. Dobrze jest też udać się na krótki spacer, aby ściany i przedmioty mogły swobodnie dokończyć się oczyszczać z negatywnych energii. Po powrocie z dworu można rozstawić zapalone świece, które naładują nasz dom pozytywną energią.

Bibliografia:

1 - MPDI - The Genus Artemisia: a 2012–2017 Literature Review on Chemical Composition, Antimicrobial, Insecticidal and Antioxidant Activities of Essential Oils;

2 - US National Library of Medicine - Salvia (Sage): A Review of its Potential Cognitive-Enhancing and Protective Effects.

Komentarze
Udziel odpowiedzi na proste pytanie
Ten mechanizm ma sprawdzić, czy przypadkiem nie jesteś botem
Spodobał Ci się artykuł? Podziel się nim ze znajomymi!