Świadomy sen - Proste i skuteczne techniki świadomego śnienia i kontrolowania snów

Czy człowiek może nauczyć się kontrolować sny? O oneironautach wspominał już dawno temu Arystoteles. Doświadczeni oneironauci czerpią z własnych snów niewyobrażalne korzyści zdrowotne, psychiczne i oczywiście duchowe. Niektórzy z nich są w stanie przenosić własną świadomość do najbardziej niedostępnych nam płaszczyzn rzeczywistości.

Sny mogą być zarówno piękne, jak i przerażające. Od niepamiętnych czasów ludzie starają się zrozumieć naturę snów. Czy są one zwyczajną fantazją, efektem kreatywności naszych mózgów? A może jednak sny są częścią szeroko pojętej rzeczywistości, do której nasze umysły miewają łatwiejszy dostęp gdy ciało fizyczne pogrążone jest we śnie. Pasjonaci świadomego śnienia oraz kontroli snów przekonują, że sny mogą być bramą nie tylko do samodoskonalenia i rozwoju osobistego, ale również do niemalże nieskończonej wiedzy.

Świadome śnienie i kontrolowanie snów
Świadome śnienie i kontrolowanie snów

Choć większość osób nie przywiązuje do tego jakiejkolwiek wagi, gdy zasypiamy, otwierają się przed nami wrota do zupełnie innych płaszczyzn rzeczywistości, niż ta, do której przywykliśmy na jawie. W świecie snów jesteśmy pozbawieni nie tylko ograniczającego nasze możliwości ciała fizycznego. Tam rozpływa się nasze ego, a także zanikają wszelkie kwestie związane ze światem materialnym. We śnie nasza świadomość dociera do najdalszych zakątków rzeczywistości. Przemieszczając się dowolnie poprzez światy równoległe do naszego, czasami robimy rzeczy, których nigdy nie bylibyśmy w stanie zrobić na planie materialnym.

Kim są oneironauci?

Oneironauci to ludzie będący w stanie nie tylko miewać świadome sny, kiedy tylko tego zapragną, ale również je dowolnie kontrolować. Oneironauci korzystają w tym celu ze specjalnych technik, które zazwyczaj muszą wcześniej stopniowo opanować. Tak jest przynajmniej w większości przypadków, gdyż okazuje się, że istnieje również mała grupa osób posiadających wrodzoną zdolność panowania nad własnymi snami. W świecie marzeń sennych możliwości doświadczonego oneironauty są niemalże nieograniczone.

Czego oczekują oneironauci?

Dla niektórych oneironautów sny stanowią nie tylko furtkę do odkrywania odmiennych rzeczywistości. Bywają one źródłem nieograniczonej wiedzy, życiowych nauk i zdrowia, zarówno psychicznego, jak i fizycznego. Dzięki technikom kontroli snów, oneironauci mogą się łatwiej rozwijać na wielu różnych płaszczyznach. Z czasem osoba taka staje się bardziej otwarta na różnorodność, a jednocześnie o wiele bardziej kreatywna.

Oneironauci a świadome śnienie

Świadome śnienie jest specyficzną odmianą śnienia, podczas której osoba śniąca jest zupełnie świadoma faktu, że właśnie śni. Ponieważ wspominał o nim Arystoteles, można jednoznacznie stwierdzić, że zjawisko świadomego snu znane jest ludzkości od niepamiętnych czasów. Wzmianki odnoszące się do oneironautów pojawiają się natomiast w niektórych starożytnych greckich tekstach, co oznacza, że zarówno samo świadome śnienie, jak i techniki kontrolowania snów, to nie wymysł społeczności New Age, lecz istotny element pradawnej wiedzy o możliwościach ludzkiego umysłu w kontekście czegoś znacznie większego, niż czysta materia, z jaką obcujemy na jawie.

Czym jest świadome śnienie?

Zrozumienie czym w istocie jest świadome śnienie naprawdę nie jest trudne. Wyobraź sobie, że zasypiasz i nagle zaczynasz uświadamiać sobie, że znajdujesz się we śnie. Jednak, świadome śnienie to jedno, a kontrolowanie snów to już całkiem inna historia. Choć kontrolowanie snów może wydawać się czymś bardzo trudnym, a nawet niemożliwym, regularna praktyka czyni mistrza!

Oneironauci śnią inaczej!

Wiele osób miewa mrożące krew w żyłach koszmary, nie zdając sobie sprawy, że to tylko sny, aż do momentu pobudki. Bezpośrednio po tym, ci ludzie zazwyczaj odczuwają ogromną ulgę, myśląc sobie „Dzięki Bogu, to był sen!”. Z drugiej zaś strony te osoby mogą czuć się nieco sfrustrowane, gdy po wybudzeniu się z niesamowicie pięknego snu, dociera do nich, że to było tylko marzenie senne.

Doświadczeni oneironauci podchodzą do kwestii śnienia zupełnie inaczej niż większość z nas, skrupulatnie przygotowując się do wymarzonej podróży jeszcze na jawie. Gdy popadają w sen, pozostają zupełnie świadomi własnego stanu umysłu. Innymi słowy, oneironauta zasypia z myślą o tym, jaki sen chce mieć i to w nim właśnie „ląduje”.

Jak miewać świadome sny?

Powszechnie wiadomo, że nie każdy sen jest świadomy, a przynajmniej bywa tak u osób, które nie są oneironautami. Istnieje jednak kilka znanych metod mogących sprawić, że z czasem świadome śnienie stanie się dla nas normą, a gdy już będziemy na tym etapie, będziemy mogli uczyć się kontrolować sny.

Jak miewać świadome sny - Dzienniczek snów (bardzo ważne)

Jeśli w zakresie świadomego śnienia i panowania nad snami chciałbyś osiągnąć nieprzeciętne umiejętności, powinieneś zacząć od prowadzenia dzienniczka snów. Wiele osób twierdzi, że w ogóle nie śni lub śni niezwykle rzadko, ale prawda jest taka, że po prostu ci ludzie nie pamiętają własnych snów. A jeśli nie jesteś w stanie zapamiętać swoich snów, to skąd miałbyś wiedzieć, czy są to świadome sny, czy też nie? Z pomocą przychodzi tutaj prowadzenie dzienniczka snów. Za każdym razem, gdy się budzisz – z samego rana, a nawet w samym środku nocy – celowo zadaj sobie pytanie, czy coś Ci się śniło i co to takiego było. Stopniowo staraj się sobie przypomnieć jak najwięcej szczegółów, a następnie zapisz to wszystko w swoim dzienniczku. Po co zapisywać sny? Ponieważ bez względu na to, jak mocna wydaje się nasza pamięć, prawie zawsze wspomnienia o snach zanikają w ciągu kilku minut lub godzin po przebudzeniu. Prowadzenie dziennika snów to świetne ćwiczenie, które z czasem sprawi, że będziesz pamiętać szczegółowo wszystko to, co Ci się przyśni.

Jak miewać świadome sny - Test rzeczywistości

Tak zwany test rzeczywistości jest znanym sposobem na sprawdzenie, czy jest się we śnie, czy też na jawie. Zwykle wiąże się z obserwacją wizualną otoczenia. Regularnie testuj rzeczywistość. Jeśli masz zamiar pamiętać o tej czynności we snach, musisz zacząć przeprowadzać test nawet wówczas, gdy nie śpisz. W ten sposób nabierzesz nawyku i prędzej czy później zaczniesz z sposób odruchowy testować rzeczywistość podczas snu. Kiedy test wykaże, że śnisz, z definicji będziesz w stanie świadomego śnienia.

Wizualny test rzeczywistości - Czy ja śnię?

Gdy śnisz, koniecznie sprawdź, czy to jest sen. Aby przeprowadzić wizualny test rzeczywistości, możesz rzucić okiem na jakiś tekst – mogą to być dla przykładu jakieś napisy na budynkach czy też szyldach – to może być cokolwiek i koniecznie zapamiętaj odczytaną treść. Na chwilę odwróć wzrok, a potem powróć do wybranego wcześniej napisu. Jeśli tekst jest taki sam jak poprzednio, najwidoczniej nie śpisz. Jak się okazuje, w trakcie snu ludzki mózg nie radzi sobie dobrze z takimi precyzyjnymi, racjonalnymi szczegółami. Ważne jest jednak, aby odczekać przynajmniej trzy sekundy przed ponownym spojrzeniem na napis. Choć we śnie czas płynie nieco inaczej i trudno będzie Ci sprecyzować kiedy dokładnie miną wspomniane trzy sekundy, powinieneś zwyczajnie chwilkę odczekać, zanim ponownie skierujesz wzrok na odczytany tekst.

Świadome śnienie – Jak kontrolować sny?

Dostęp do świadomych snów jest zazwyczaj łatwiejszy w godzinach porannych, kiedy jeszcze śpimy, ale czujemy, że niebawem się obudzimy. W takich chwilach możemy sobie powiedzieć: „Teraz chciałbym pomarzyć o…”. Zdaniem niektórych oneironautów, początkujący powinien właśnie od tego zacząć.

Najpopularniejszą i być może najskuteczniejszą techniką przejmowania pełnej kontroli nad snem jest „wychwycenie” stanu granicznego pomiędzy jawą, a snem. Jest to moment, w którym świadomie odczuwamy, że właśnie nadchodzi sen. Wówczas najłatwiej jest przejąć kontrolę nad marzeniem sennym. Najważniejsze jest to, aby nie myśleć o przebudzeniu, ponieważ to natychmiast ulotni ten kruchy stan.

Oprócz wymienionych wyżej technik, istnieje cały szereg innych metod, dzięki którym możesz nauczyć się kontrolować swoje sny. Ich opisy można łatwo znaleźć w sieci. Pamiętaj o tym, że nie każda z tych technik będzie dla Ciebie odpowiednia. Jedynie metodą prób i błędów możesz sprawdzić, która z technik kontroli snów, bądź ich kombinacji, okaże się w Twoim przypadku skuteczna. Z reguły nie można obejść się bez długich eksperymentów. Jeśli nie osiągniesz swojego celu za pierwszym, drugim, a nawet trzecim razem, to absolutnie nie powinieneś się tym przejmować - niektórzy zostają oneironautami dopiero po wielu latach ćwiczeń, ponieważ nie każdy z nas ma naturalną predyspozycję do manipulowania snami.

Świadome śnienie i kontrolowanie snów – Polecane książki

Poniżej wymieniamy kilka polecanych książek dedykowanych świadomemu śnieniu oraz technikom kontrolowania snów. Co jednak istotne, jeśli zależy nam na dobrych rezultatach w nauce, to oprócz samego czytania o świadomym śnieniu, istotna jest regularna praktyka, powtarzanie codziennych ćwiczeń i dużo cierpliwości. A przede wszystkim pamiętaj o najważniejszym: prowadzenie dzienniczka snów!

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się nim ze znajomymi!