Starożytny sumeryjski statek kosmiczny: międzygwiezdne statki kosmiczne w Sumerii 5000 lat temu!
Starożytni Sumerowie to fascynująca cywilizacja, która dominowała w południowej Mezopotamii (dzisiejszy Irak) w czwartym i trzecim tysiącleciu p.n.e. Charakteryzowała się wysokim poziomem rozwoju i jako pierwsza stworzyła język pisany.
O istnieniu Sumerów naukowcy dowiedzieli się podczas wykopalisk - dopiero w dwudziestym wieku.
Sumerowie słyną po dziś dzień nie tylko z zachwycającej wiedzy matematycznej i astronomicznej jak na tamte czasy, ale także z imponujących budowli i największych miast ówczesnego świata z monumentalnymi świątyniami i wielkimi pałacami.
Cywilizacja sumeryjska była niezwykle zaawansowana pod każdym kątem. Pozostałości po Sumerach, takie jak różnego rodzaju inskrypcje, jasno wskazują na ich nieprzeciętną wiedzę, szczególnie w dziedzinie nauk ścisłych.
Sumerowie czcili wielu Bogów. Modlili się do najważniejszego dla nich boga - Anu (boga nieba), Enki (boga wody, wiedzy, psot, rzemiosła i stworzenia), Enlila (Pana Wiatru), Inanny (Królowej Niebios), Utu (boga słońca) i Sina (bóg księżyca).
Sumeryjskie Zigguraty – Co to takiego?
Ziggurat to charakterystyczna dla architektury sakralnej Mezopotamii wieża świątynna o zmniejszających się schodkowo kolejnych poziomach. Pod względem architektonicznego splendoru, zigguraty sumeryjskie niczym nie ustępują ich egipskim odpowiednikom - piramidom.
Naukowcy snują rozmaite teorie odnośnie charakterystyki i przeznaczenia wielopoziomowych świątyń. Jedno z przypuszczeń odnosi się do konieczności utrzymywania całej struktury w dobrym stanie przez jak najdłuższy czas, być może dlatego, że została ona zbudowana dla bogów i musi być wieczna. W rzeczywistości większość badaczy podejrzewa, iż powodem do wznoszenia tego rodzaju konstrukcji była silna wiara, że bogowie zamieszkują szczyty gór, a zigguraty miały je właśnie symbolizować. Zdaniem niektórych, zigguraty stanowiły pierwowzór biblijnej wieży Babel. Każdy ziggurat był siedzibą innego boga. Ale, czy te potężne budowle pełniły jakąś dodatkową funkcję? Otóż, są też tacy, zdaniem których niektóre zigguraty były portami kosmicznymi. Czy to prawda? Tego niestety nie wiemy.
Zaskakujące oświadczenie irackiego ministra transportu!
Choć przedstawiono kilka możliwych wyjaśnień dotyczących funkcji sumeryjskich zigguratów, w tym także odważnych teorii związanych z podróżami kosmicznymi, nikt nie spodziewał się, że urzędnik potwierdzi najśmielsze przypuszczenia zwolenników teorii starożytnych kosmitów!
W w 2016 r. iracki minister transportu Kazim Finjan wydał dość osobliwe publiczne oświadczenie (źródło 1). Jego zdaniem starożytni Sumerowie posiadali własny port kosmiczny i aktywnie przemieszczali się w całym Układzie Słonecznym. Czy obejmujący publiczny urząd Kazim Finjan ośmielił by się publicznie mówić nieprawdę? Jesteśmy skłonni wierzyć słowom pana ministra, choć o kosmicznych podróżach Sumerów raczej nie poczytamy w szkolnych podręcznikach.
Nie wiadomo w jaki sposób Sumerowie mieliby zdobyć niezwykle zaawansowaną technologię, umożliwiającą im podróżowanie w kosmosie, ani czemu nie posiadamy niezbitych dowodów na jej istnienie w tamtych czasach. Iracki minister transportu jednak przekonuje, że pierwsze porty kosmiczne w dziejach ludzkości powstały w starożytnych miastach Eridu i Ur około 5000 lat temu.
Profesor Kamal Aziz Ketuly oświadczył, że podczas wizyty w Muzeum Irackim w sumeryjskim skrzydle Bagdadu, skupiając uwagę na datowanych na około 3000 lat p.n.e sumeryjskich tabliczkach glinianych z pismem klinowym i ilustracjami, na jednej z nich rozpoznał heliocentryczne obrazy Układu Słonecznego. Oznaczałoby to, że Sumerowie dobrze zbadali nasz układ słoneczny i wiedzieli, że to Ziemia krąży wokół Słońca, a nie odwrotnie, jak sądzono w późniejszych latach, aż do czasów Kopernika. Ponadto profesor wypowiedział się w tym temacie następująco:
„Ludy mezopotamskie wykorzystywały kalendarz z miesiącami i latami począwszy od roku 3000 p.n.e., co wskazuje, że Księżyc został zbadany już tak dawno temu […] Wszystkie pięć planet widocznych gołym okiem, czyli Merkury, Wenus, Mars, Jowisz i Saturn, a także nasz naturalny satelita – Księżyc oraz Słońce, niektóre gwiazdy i inne zjawiska niebieskie były badanie przez wspomniane cywilizacje”
Czy Sumerowie opuścili naszą planetę?
Sumerowie zademonstrowali tęsknotę zarówno za poznawaniem praw rządzących wszechświatem, jak i za głęboką duchowością. Jednak, czy pomimo tak silnego dążenia do mądrości, rzeczywiście mogli być w stanie podróżować w przestrzeni kosmicznej? Gdyby Sumerowie podbili kosmos, zapewne opuściliby naszą planetę. Być może rzeczywiście im się to udało, gdyż w pewnym momencie ślad po nich całkowicie zaniknął. Czy tak właśnie się stało? Tego niestety nikt nie wie, a prawda zostanie ukryta - być może już na zawsze - pod zasłoną czasu.
Bibliografia:
1 - Independent - Iraqi transport minister claims first airport was built 7,000 years ago in Iraq by ancient Sumerians.