Dlaczego pieniądze warto trzymać w banku? Czemu ludzie wciąż trzymają pieniądze w domu?

Rachunek bankowy, czy też konto bankowe – to rachunek prowadzony przez bank na podstawie umowy dotyczącej rachunku bankowego. Dlaczego pieniądze warto trzymać w banku, a nie pod poduszką?

Czy warto trzymać gotówkę w domu?

Pomimo galopującej inflacji, obecnie oprocentowanie depozytów bankowych czy obligacji skarbowych jest niezwykle niskie. Trzeba się sporo naszukać by znaleźć lokatę terminową czy konto oszczędnościowe, które generowałoby odsetki w wysokości chociażby 2 proc. w skali roku.

Średnie oprocentowanie depozytów na rynku wynosi obecnie ok. 1.5 procenta rocznie. Patrząc na to, co się obecnie dzieje w świecie finansów, wielu ludzi z góry zniechęca się do trzymania własnych oszczędności w bankach. Niektórzy są święcie przekonanie, iż lepiej zostawić własne oszczędności w domu, bezpiecznie pod poduszką, niż tracić cenny czas na zakładanie jakiegoś konta bankowego, które ich zdaniem niczego nie przyniesie. Nic bardziej mylnego! Otóż, jeśli pieniądze leżą w domu w formie gotówki, schowane pod materacem, czy głęboko w szufladzie ze skarpetami, możemy być pewni, że ich oprocentowanie w skali roku będzie zawsze wynosiło zero. Ten sposób przechowywania własnych oszczędności nie przyniesie nam żadnych odsetek, a na dodatek warto pamiętać, że inflacja też zrobi swoje i trzymany w domu pieniądz straci na wartości o wiele szybciej, niż pieniądz przechowywany na odpowiednio oprocentowanym rachunku bankowym.

Trzymając własne oszczędności w domu nic na nich nie zarobimy, a na dodatek będziemy mieli więcej okazji, żeby je szybko wydać na jakieś spontaniczne zachcianki. Warto zauważyć, iż nawet przy oprocentowaniu na poziomie 2 proc. rocznie, 25 tys. zł zdeponowane w banku lub na obligacjach skarbowych to jakieś 500 zł za nic z odsetek po roku.

Dlaczego pieniądze powinno się trzymać w banku, a nie "pod poduszką"?

Rachunki bankowe to nie tylko ogromne ułatwienie w prowadzeniu gospodarstwa domowego, czy też zarządzaniu firmą. Jeśli zastanawiasz się, czy trzymanie pieniędzy w banku wiąże się z jakimkolwiek ryzykiem, to powinieneś wiedzieć, że każdy bank ubezpiecza Twoje pieniądze na wypadek własnego upadku, bo takie mamy w Polsce prawo. Jeśli bank miałby się stać niewypłacalny, to ubezpieczenie, które chroni Twoje środki, nadal zapewnia, że masz do nich dostęp i to niezależnie od sytuacji finansowej banku! Natomiast trzymanie pieniędzy pod poduszką... no sam pomyśl! Ktoś przecież może Ci je ukraść, albo mogą się spalić i nikt już Ci ich nie zwróci!

Dlaczego starsze osoby trzymają oszczędności życia w domu?

Wielu seniorów z niewiadomych przyczyn nie ufa bankom i woli trzymać oszczędności życia w domu. Niestety część z tych osób traci ogromne sumy pieniędzy wskutek oszustw. Czy wiesz dlaczego to właśnie starsze osoby najczęściej padają ofiarą złodziei? Bo złodzieje dobrze wiedzą, że seniorzy mają zwyczaj trzymania pieniędzy w domu, zamiast lokować je w bezpiecznym miejscu, czyli w banku, gdzie pieniądze nie tylko są zawsze dostępne i bezpieczne, ale na dodatek mogą generować odsetki, czego nie czynią leżąc pod poduszką, czy też w klasycznym sejfie.

Jakie korzyści daje nowoczesne konto w banku?

Czy wiesz co to jest rachunek bankowy i jakie daje korzyści? Rachunek bankowy, czy też konto bankowe – to rachunek prowadzony przez bank na podstawie umowy dotyczącej rachunku bankowego. Umowa rachunku bankowego ma charakter cywilnoprawny i jest zawierana na czas oznaczony lub nieoznaczony, w zależności od obustronnych ustaleń.

Czym w rzeczywistości jest rachunek bankowy? Otóż w literaturze fachowej znajdziemy dość różnorodne definicje tego pojęcia. Zgodnie z powszechnie akceptowaną definicją, rachunek bankowy, zwany też kontem, to narzędzie powszechnie stosowane przez banki w celu rejestracji należności lub zobowiązań danego klienta względem banku.

Pieniądze pod poduszką
Pieniądze pod poduszką

Jak podaje Kodeks Cywilny, rachunek bankowy służy do przechowywania środków pieniężnych należących do określonego klienta oraz do przeprowadzania rozliczeń finansowych w jego imieniu – jeśli wyrazi on taką dyspozycję.

Masz zamiar założyć dobre konto bankowe? Zastanawiasz się w którym banku najlepiej założyć konto osobiste? Jeśli tak, to wybór może być nieco trudny, gdyż obecnie banki mocno konkurują między sobą, a każdy z nich stara się oferować swoim potencjalnym klientom jak najlepsze warunki. Aby ułatwić Ci dokonanie najbardziej trafnego wyboru, przygotowaliśmy specjalną porównywarkę kont bankowych za 0 zł.

Jak założyć konto w banku?

Dawniej, w sumie jeszcze kilka lat temu, konto bankowe można było założyć tylko i wyłącznie stawiając się osobiście w oddziale. Obecnie nowoczesne technologie dają nam w tym zakresie cały szereg alternatywnych rozwiązań. Dzięki stosowanym obecnie w licznych bankach procedurom, konto bankowe można założyć bez wychodzenia z domu, a w niektórych okolicznościach cała procedura trwa zaledwie kilkanaście minut.

Ile kosztuje prowadzenie osobistego konta bankowego?

Oferta bankowych kont oszczędnościowo rozliczeniowych (ROR) jest dziś bardzo bogata i wszechstronna. W zasadzie każdy bank posiada w swojej ofercie kilka tego typu produktów. Wachlarz dostępnych rozwiązań jest pod tym względem tak szeroki, że w ofercie niemalże każdego popularnego w Polsce banku znajdziemy możliwość otwarcia osobistego konta bankowego za zerową miesięczną opłatą.

Darmowe konto osobiste nie zawsze wiąże się z ograniczonymi możliwościami wybranego produktu. Czasami jedyna różnica pomiędzy kontem płatnym, a bezpłatnym, polega na dostępne do dodatkowych opcji, które w rzeczywistości nie każdemu są potrzebne. Znaczna większość osób, które zdecydowały się na bezpłatne konto bankowe, jest w pełni usatysfakcjonowana z takiego wyboru. W razie pojawienia się takiej konieczności po stronie klienta, banki z reguły zapewniają możliwość zmiany typu konta bez obciążania nas dodatkowymi opłatami.

Teraz, gdy już wiesz, że otwarcie i prowadzenie osobistego konta bankowego nie musi się wiązać ze stałą miesięczną opłatą, którą bank pobierze z Twojego rachunku, powinieneś również pamiętać o tym, że w większości przypadków uniknięcie wszelkich kosztów może być po tym względem dość trudne. Regularnymi wydatkami może bowiem skutkować zarówno samo posiadanie bankomatowej karty debetowej (która w sumie zazwyczaj bardzo się przydaje), jak i pobieranie gotówki z bankomatów. Z tego powodu, nawet jeśli zdecydujesz się na otwarcie konta bankowego za 0 zł, powinieneś zapoznać się z kosztami korzystania z produktów, które będziesz miał zamiar dodatkowo zamówić. Zazwyczaj wspomniana wcześniej karta debetowa kosztuje kilka złotych miesięcznie, natomiast opłaty za korzystanie z bankomatów mogą być dość zróżnicowane.

Warto również wiedzieć o tym, że nawet w przypadku niespełnienia warunku całkowitej bezpłatności, koszt większości kont osobistych dla przeciętnego konsumenta zazwyczaj nie przekracza kilkunastu złotych miesięcznie, a zazwyczaj ta kwota jest o wiele niższa. Jeśli jednak interesuje Cię dobre konto za 0 zł, to warto znaleźć najlepiej dopasowany do własnych potrzeb produkt w rankingu najlepszych kont bankowych za 0 zł.

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się nim ze znajomymi!