TEST NA DEPRESJĘ - TEST BECKA
Statystyki wyraźnie potwierdzają, że coraz więcej osób w Polsce cierpi na depresję. Pomimo iż dane mówią o ponad milionie osób, prawdziwej liczby chorych nie znamy.
Czasami, depresja nie jest rozpoznawana przez całe lata, a nawet dekady, aż do momentu, w którym chorego jakaś poważna okoliczność skłania do wizyty u specjalisty. Depresja jest chorobą psychiczną, którą należy leczyć niezwłocznie po jej rozpoznaniu przez lekarza. Nieleczona depresja nie tylko zamienia życie chorego w istne piekło, ale na dodatek negatywnie wpływa na sytuację emocjonalną jego najbliższych. Jeśli choroba nie jest leczona lub leczy się ją niewłaściwie, chory na depresję stopniowo traci zainteresowanie codziennymi sprawami, znajomymi, przyjaciółmi, a nawet najbliższą rodziną.
Koniecznie obejrzyj poniżej umieszczony materiał filmowy, dotyczący ogromnego problemu społecznego, jakim jest obecnie depresja.
Test na depresję — Skala samooceny Becka
Zaburzenia nastroju są dziś bardzo powszechnym objawem, który jednak nie zawsze wynika z choroby psychicznej, jaką jest depresja. Granica pomiędzy depresją, a obniżonym nastrojem nie jest jednoznacznie określona. Z tego powodu, w razie podejrzenia choroby u siebie lub osoby bliskiej, warto skonsultować się przede wszystkim z psychiatrą, ewentualnie z psychologiem lub samodzielnie, w domowych warunkach rozwiązać test Becka (skala samooceny Becka).
Popularnym testem na depresję jest tak zwany test Becka. Jest to kwestionariusz składający się z 21 pytań, który pomaga w określeniu stopnia nasilenia objawów depresyjnych. Test Becka jest jednym z narzędzi, które mogą pomóc w zdiagnozowaniu choroby oraz określeniu jej stopnia zaawansowania.
Pytania w kwestionariuszu Becka dotyczą zarówno uczuć, jak i myśli, a także zwyczajów, które mogą wskazywać na depresję. Odpowiadając na pytania, klasyfikujemy je na skali od 0 do 3, co pozwala na określenie wyniku końcowego. Im wyższy wynik, tym większe prawdopodobieństwo depresji.
Należy jednak pamiętać, że test Becka nie zastępuje diagnozy lekarskiej, a jedynie stanowi narzędzie pomocnicze. W przypadku wyniku sugerującego depresję, należy skonsultować się z lekarzem, który przeprowadzi odpowiednie badania i zaleci ewentualne leczenie.
Warto zdawać sobie sprawę, że depresja to poważna choroba, która dotyka coraz większą liczbę osób. Nie należy bagatelizować objawów choroby, ani też próbować jej leczyć samodzielnie. Dlatego nie wahajmy się rozpocząć rozmowę na temat depresji z profesjonalistą lub bliską nam osobą. Jeśli zauważymy u siebie objawy depresji, to bardzo ważne, abyśmy niezwłocznie zaczęli działać, jeszcze przed pojawieniem się poważniejszych symptomów choroby.Objawy depresji to nie tylko obniżenie nastroju. Objawy tej choroby obejmują zaburzenia snu i łaknienia, zaburzenia seksualne, przewlekłe zmęczenie, niepokój, pesymizm, niska samoocena, brak motywacji, zmniejszone uczucia emocjonalne, oraz utrzymywanie się depresyjnych myśli (źródło).
Jednym z narzędzi pozwalających na wczesne wykrycie depresji jest omawiany tutaj test na depresję Becka. To krótki kwestionariusz do samodzielnego wypełnienia, którego celem jest ocena naszego psychospołecznego funkcjonowania oraz odkrycie ewentualnych objawów choroby.
Test na depresję może nam pomóc zrozumieć, dlaczego nie mamy najlepszego nastroju, czujemy się smutni, beznadziejni, a także ocenić, na ile nasze problemy wpływają na codzienne funkcjonowanie. Należy jednak pamiętać, że test na depresję nie jest diagnozą choroby - jego wynik może stanowić jedynie wskazówkę, która pozwoli nam podjąć dalsze kroki, np. w formie rozmowy z lekarzem.
Kwestionariusz stanowiący test na depresję składa się z pytań dotyczących naszego samopoczucia, sposobu reagowania na różne sytuacje, naszych relacji z innymi ludźmi i sposobu spędzania czasu wolnego. Odpowiedzi na te pytania pozwalają na ocenę naszego ryzyka "wpadnięcia" w depresję.
Przy użyciu skali samooceny Becka, możemy zidentyfikować osoby, które są bardziej narażone na depresję, a także pomóc im w zaradzeniu temu problemowi. Test ten jest jednym z najlepszych sposobów oceny ryzyka depresji, której możemy się poddać samodzielnie, bez konieczności asysty lekarza specjalisty.
Jeśli mamy zaburzenia nastroju lub zwyczajnie uważamy, że możemy być zagrożeni depresją, warto przeprowadzić test. Nie tylko pozwoli nam to zrozumieć nasze objawy, ale także skłoni do skonsultowania się z lekarzem lub innym specjalistą, co jest niezastąpione w procesie leczenia depresji.
Czy test na depresję Becka jest wiarygodnym narzędziem diagnostycznym?
W dalszej części znajdziesz słynny test Becka. Zachęcamy do przeprowadzenia testu na depresję oraz podjęcia ewentualnych działań, aby pomóc sobie lub bliskiej nam osobie w walce z depresją. Nie zapominajmy, że depresja nie jest żadnym wstydem, a pomoc jest zawsze dostępna dla tych, którzy jej szukają.
Ilość uzyskanych punktów w teście Becka może wskazywać na depresję lub jej brak. Pod koniec testu dowiesz się, jak przedstawia się Twoja samoocena pod względem możliwości występowania u Ciebie depresji.
Według ekspertów skala samooceny Becka wykazuje wysoką zgodność z innymi narzędziami diagnostycznymi i bardzo dobrze wypada w testach rzetelności oraz trafności. Jednak należy mieć na uwadze fakt, że skala samooceny Becka: ten test nie zastępuje badania lekarskiego, ani opinii lekarskiej!
Skala depresji Becka pomoże Ci wstępnie rozpoznać lub wykluczyć depresję. Jeśli już zapoznałeś się ze wstępnymi informacjami, możesz przystąpić do testu, wypełniając poniższy kwestionariusz, zawierający 21 pytań.
Ważna informacja: skala depresji Becka nie stanowi podstawy do diagnozy depresji. Depresja może zostać rozpoznana (lub wykluczona) jedynie przez lekarza!
TEST: Czy masz depresję?