Tajemnicze znalezisko - Odkryto mikrochip sprzed ponad 250 milionów lat?

Archeologia to niezwykle fascynująca dziedzina wiedzy! Być może nie każdy o tym wie, ale co jakiś czas archeologowie natykają się w swojej pracy na przedmioty które - zgodnie z nauczaną w szkołach historią - w ogóle nie powinny istnieć. Tego rodzaju odkrycia czasami dowodzą, że wielu kwestii dotyczących historii ludzkości nie zostało jeszcze dogłębnie zbadanych, a ludzie sprzed setek i tysięcy lat wiedzieli i potrafili więcej niż nam się wydaje.

W Internecie co jakiś czas pojawiają się informacje o znaleziskach dotyczących tak zwanych artefaktów nie na miejscu (OOPArt lub oopart). Są to przedmioty o znaczeniu historycznym, archeologicznym lub paleontologicznym, odkrywane w niekonwencjonalnym kontekście, co kwestionuje przyjętą przez społeczeństwo historyczną chronologię zdarzeń. Tego rodzaju artefakty mogą wydawać się zbyt zaawansowane w stosunku do dawnej technologii, o której istnieniu nam wiadomo, lub mogą sugerować obecność człowieka w czasach, zanim wiadomo było, że nasz gatunek istniał. Inne przykłady wspomnianej kategorii znalezisk mogą sugerować kontakt między odległymi kulturami, który trudno jest logicznie wytłumaczyć (źródło 1).

Artefakty nie na miejscu - Czy znaleziono mikrochip sprzed ponad 250 lat?
Artefakty nie na miejscu - Czy znaleziono mikrochip sprzed ponad 250 lat?

Mikroukład sprzed ponad 250 milionów lat?

Pod koniec roku 2014 sieć obiegła wiadomość o niesamowitym znalezisku dokonanym przez kilku naukowców na brzegach Łaby, nieopodal miasta Łabińsk. Zgodnie z nagłówkiem informacji, badacze całkiem przypadkowo natknęli się na kawałek prehistorycznej skały, mającej ponad 250 milionów lat, we wnętrzu której znajdował się przedmiot do złudzenia przypominający układ scalony. Czy rzeczywiście w Łabińsku odkryto mikroukład wyprodukowany w bardzo odległej przeszłości? Tego rodzaju znalezisko mogło by oznaczać, że miliony lat temu na Ziemi istniała zaawansowana cywilizacja, o której jak dotąd nie uczyliśmy się w szkołach. Odkrycie prehistorycznego układu scalonego mogło by też dawać sporo do myślenia badaczom UFO i poszukiwaczom dowodów na to, że w przeszłości Ziemia była odwiedzana przez Obcych.

Artefakty nie na miejscu
Artefakty nie na miejscu

Historia prehistorycznego układu scalonego jest rzeczywiście fascynująca, ale czy prawdziwa? Czy tajemniczy artefakt zatopiony w prehistorycznym kamieniu naprawdę jest elektronicznym mikroukładem? Jeśli tak, to czy wyprodukował go człowiek, czy też został przetransportowany na Ziemię za sprawą przybyszy z innej planety?

Tajemnicze znalezisko wyglądające jak mikrochip
Tajemnicze znalezisko wyglądające jak mikrochip zatopiony w skale

Fantastyczne wieści o niezwykłym odkryciu szybko rozprzestrzeniły się w Internecie za pośrednictwem portali specjalizujących się w ufologii, a niektóre z tych witryn nawet opublikowały poniższe zdjęcie, rzekomo przedstawiające zespół renomowanych naukowców mających na celu przeprowadzenie dogłębnej analizy tajemniczego obiektu osadzonego w starożytnej skale.

Osoby przyglądające się znalezisku z Łabińska
Osoby przyglądające się znalezisku z Łabińska

Aby rozpocząć rozwiązywanie zagadki tajemniczego układu scalonego, wystarczyło przeszukać sieć, aby odkryć, że „naukowcy” analizujący kamień na zdjęciu to w rzeczywistości rybacy, którzy znaleźli kamień, oraz dwóch członków grupy Kosmopoisk - pozarządowej organizacji, do której dołączają ciekawscy ludzie, pasjonaci ufologii i wszelkich zjawisk paranormalnych (źródło 2).

Tajemnicze znalezisko z Łabińska
Osoby uważnie przyglądające się znalezisku z Łabińska - Czy to rzeczywiście artefakt nie na miejscu?

Przechodząc do sedna sprawy, tajemnica rzekomego prehistorycznego układu scalonego została szybko rozwikłana przez Instytut Politechniczny w Nowoczerkasku w Rostowie. Według rosyjskiej gazety VKPress testy wykazały, że skała ma wymiary 15 x 11 x 4,5 cm, jest osadowa i zawiera materiał składający się z fragmentów małych muszli liliowców pochodzenia organicznego (źródło 3). Analizy kamienia dowiodły, że ma on od 410 do 450 milionów lat - znacznie więcej, niż początkowo przypuszczano. Okazało się ponadto, iż tajemniczy biały prostokątny obszar wyglądający jak mikroukład, to w rzeczywistości skamielina Crinoidea (zwana także lilią morską), która została przecięta w poprzek. Chociaż skamieniałości tego typu są łatwe do znalezienia, rzadko można zobaczyć liliowca przeciętego w ten sposób. Zatem okazało się, iż domniemany układ scalony jest w rzeczywistością skamieniałością morskiej lilii, w czym nie ma absolutnie niczego nadzwyczajnego.

Bibliografia:

1 - Wikipedia - Out-of-place artifact;

2 - Wikipedia - Kosmopoisk;

3 - VKPress - W Kubanie znaleziono kamień sprzed 400 milionów lat z „kodem kreskowym”: naukowcy twierdzą, że mamy ich dużo.

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się nim ze znajomymi!