Czy podróże w czasie są możliwe? Astrofizyk znalazł na nie sposób i zbudował prototyp wehikułu!
Astrofizyk Ron Mallett jest przekonany, że znalazł sposób na podróżowanie w czasie. Słynny profesor fizyki na Uniwersytecie w Connecticut oznajmił ostatnio dla CNN, że opracował równanie matematyczne, które może służyć jako podstawa prawdziwego wehikułu czasu. Jakby samo równanie nie było zbyt przekonujące, profesor skonstruował prototypowe urządzenie, aby zademonstrować kluczowy element swojej teorii.
Aby zrozumieć podstawy działania wehikułu Malletta, konieczna jest znajomość – przynajmniej podstaw – teorii względności Alberta Einsteina. Zgodnie z nią, czas względnie przyspiesza, lub zwalnia dla danego obiektu, w zależności od prędkości, z jaką obiekt się porusza.
Opierając się na słynnej teorii Einsteina, można by wydedukować, że dla pasażera statku kosmicznego przemieszczającego się z prędkością zbliżoną do prędkości światła, czas płynąłby wolniej niż dla kogoś, kto pozostałby na Ziemi. W rzeczywistości, astronauta mógłby podróżować w przestrzeni kosmicznej przez mniej niż tydzień, a kiedy wróciłby na Ziemię, upłynęłoby 10 lat dla osób na niej pozostałych. Pasażerowi superszybkiego statku kosmicznego mogłoby się wydawać, że przeniósł się do przyszłości, gdyż dla niego, upłynęłoby zaledwie kilka dni!
Podczas gdy większość fizyków akceptuje fakt, że podróż w czasie w opisany wyżej sposób jest prawdopodobnie możliwa, to cofanie się w czasie do przeszłości jest zupełnie inną kwestią. Mallett uważa jednak, że mógłby rozwiązać ten problem za pomocą laserów.
Astrofizyk oznajmił dla kanału CNN, że podstawę jego wehikułu czasu stanowi inna teoria Alberta Einsteina. Zgodnie z teorią ogólnej względności, masywne obiekty wyginają czasoprzestrzeń – efekt, który postrzegamy jako grawitację – a jak się okazuje, im silniejsza grawitacja, tym wolniej płynie czas. Zdaniem naukowca:
Skoro można wyginać przestrzeń, istnieje również możliwość jej skręcenia. W teorii Einsteina to, co nazywamy przestrzenią, obejmuje również czas – dlatego nazywa się to czasoprzestrzenią. Cokolwiek uczynisz przestrzeni, będzie dotyczyło to również czasu
Mallet jest przekonany, że możliwe jest skręcenie czasu w pętlę, która umożliwiłaby cofnięcie się do przeszłości (źródło 1). Zbudował nawet prototyp pokazujący, w jaki sposób lasery mogą pomóc w osiągnięciu tego celu:
Studiując rodzaj pola grawitacyjnego wytwarzanego przez laser pierścieniowy, może to prowadzić do nowego spojrzenia na możliwość skonstruowania wehikułu czasu opartego na krążącej wiązce światła
Aby przekonać się czy pętle czasowe naprawdę istnieją, Mallett zaprojektował eksperymentalne urządzenie, dzięki któremu można przetestować teorię zakrzywienia czasu. Uzyskana dzięki zastosowaniu specjalnych zwierciadeł wiązka światła będzie mogła odpowiednio zakrzywiać czasoprzestrzeń. Jak wyjaśnia Mallett:
Powiedzmy, że masz kawę i łyżeczkę. Kawa to pusta czasoprzestrzeń, a łyżeczka jest krążącą wiązką światła. Kiedy mieszasz kawę łyżeczką, kawa – lub pusta czasoprzestrzeń – zostają skręcone. Załóżmy, że w kawie znajdzie się kostka cukru; drobiny cukru zaczną krążyć wraz z kawą. Jeśli pusta czasoprzestrzeń zostanie skręcona, będziesz w stanie to wykryć obserwując ruch subatomowych cząstek
W rzeczywistości, pomysł astrofizyka pozostaje w tym momencie czystą teorią. Dr. Mallet przyznaje, że nawet gdyby jego wehikuł czasu naprawdę zadziałał, miałby poważne ograniczenia, które uniemożliwiałyby każdemu, powiedzmy, cofnięcie się w czasie:
Możemy wysłać informacje z powrotem, ale tylko do momentu, w którym urządzenie zostało aktywowane
Pomimo, iż teoria profesora Malletta została mocno skrytykowana przez naukowców z Instytutu Kosmologii Wydziału Fizyki i Astronomii Uniwersytetu Tufts, którzy podobno znaleźli pewne nieścisłości w jego równaniach, to nie brakuje osób, które mocno go popierają. Do ich grona należy brytyjski pisarz naukowy Brian Clegg, który patrzy na pomysły Malletta bardzo przychylnie. Przedstawił naukowca w swojej książce pt. „Jak zbudować wehikuł czasu”. Odnośnie teorii Malletta, Clegg wypowiedział się następująco:
Chociaż nie wszyscy zgadzają się z tym, że wehikuł czasu Malletta zaprawdę zadziała, myślę, że jest to wystarczająco interesująca propozycja, aby przeprowadzić eksperymentalną próbę
Bibliografia:
1 - CNN Travel - Meet the scientist trying to travel back in time.