Przejdź do treści

10 znaków rozpoznawczych osób szczególnie inteligentnych – Sprawdź, czy do nich należysz!

Jak rozpoznać osobę szczególnie inteligentną? Jak odróżnić mądrego człowieka, od posiadacza tak zwanego przeciętnego rozumu? Czy ludzie obdarzeni szczególnie wysoką inteligencją zachowują się inaczej, niż osoby z niższym IQ? Naukowcy postanowili to sprawdzić! Badaczom udało się określić kilka specyficznych cech, które ich zdaniem z dużą trafnością pozwalają odróżnić osoby inteligentne, od tych, których natura nie obdarzyła mądrością.
Teaser Media
Image
Oznaki wysokiej inteligencji

Jak rozpoznać osobę szczególnie inteligentną? Jak odróżnić mądrego człowieka, od posiadacza tak zwanego przeciętnego rozumu? Czy ludzie obdarzeni szczególnie wysoką inteligencją zachowują się inaczej, niż osoby z niższym IQ? Naukowcy postanowili to sprawdzić! Badaczom udało się określić kilka specyficznych cech, które ich zdaniem z dużą trafnością pozwalają odróżnić osoby inteligentne, od tych, których natura nie obdarzyła mądrością. Jak zatem rozpoznawać osoby inteligentne? Jak odróżniać mądrego, od głupca?

Ludzie inteligentni częściej sięgają po alkohol

Brytyjscy naukowcy wykazali, że kobiety z wyższym wykształceniem piją alkohol przeciętnie o 80 proc. częściej niż pozostałe panie. Do analogicznych wniosków, odnoszących się do płci męskiej, doszli badacze z USA. Dowiedli oni, iż męscy absolwenci wyższych uczelni konsumują alkohol o wiele częściej niż mężczyźni bez matury. Jednak, należy zaznaczyć, iż chodzi tutaj o częstość picia, a nie o ilość konsumowanego alkoholu. Ogromne szwajcarskie badanie, którego wyniki opublikowano na łamach prestiżowego periodyku "Social Psychiatry and Psychiatric Epidemiology", wykazały, że gdy chodzi o ilość, to najwięcej alkoholu wypijają niezbyt inteligentni panowie. Wprawdzie sięgają oni po procentowe trunki rzadziej niż inteligentni mężczyźni, ale jak już to robią, to wlewają w siebie ile się da! Ciekawym zjawiskiem jest również to, iż największy odsetek abstynentów ma znajdować się wśród panów z najniższym IQ. Te same badania dowiodły ponadto, że najinteligentniejsze są osoby, które w rzeczywistości po alkohol sięgają regularnie, ale za to nie przesadzają z jego ilością, co oznacza, że wiedzą, jak z niego prawidłowo korzystać.

Osoby inteligentne wiedzą, jak wiele niewiedzą

Zdając sobie sprawę z własnej niewiedzy i akceptując ją, otwieramy sobie drzwi do nieograniczonych możliwości osobistego rozwoju, nie tylko intelektualnego.

Justin Kruger oraz David Dunning w swoich badaniach wykazali, że im mniej jesteś inteligentny, tym chętniej wyolbrzymiasz swoje możliwości poznawcze.

Człowiek inteligentny miewa „humory” i częstsze wahania nastroju

Badania opublikowane w 2015 r. na łamach "British Journal of Psychiatry" dowiodły, iż dzieci należące do najinteligentniejszych ośmiolatków, po ukończeniu 20 roku życia wyjątkowo często zostawały zaliczane do grupy osób regularnie wykazujących oznaki zachowań maniakalno-depresyjnych. Autor badań, Daniel Smith, wypowiedział się następująco:

Być może istnieje biologiczny związek pomiędzy wysoką inteligencją, a chorobą afektywną dwubiegunową. Tą zależność musimy lepiej zrozumieć, ale warto wspomnieć, że owe wahania nastroju nie zawsze mają charakter patologiczny. U wielu z nas bywają znacznie lżejsze i powinno się je zaliczyć do cech charakteru, które oczywiście oznaczają wysoką inteligencję.

Ludzie inteligentni częściej cierpią na zaburzenia lękowe

Naukowcy dowiedli, że osoby inteligentne mają o wiele większe skłonności do częstego zamartwiania się, niż pozostali ludzie. Ponadto, człowiek inteligentny ma o wiele większą szansę zachorowania na zaburzenia lękowe. Dlaczego tak się dzieje? W rzeczywistości nie ma w tej zależności niczego nadzwyczajnego, bowiem nie od dziś wiadomo, że w parze z inteligencją idzie wyobraźnia, a ta pozwala przewidywać różne sytuacje, scenariusze, nawet te najczarniejsze.

Ludzie inteligentni uwielbiają długo sypiać

Japoński naukowiec, Dr. Satoshi Kanazawa (źródło 1), po przeanalizowaniu cyklu dobowego ponad 20 tys. młodych ludzi i przydzieleniu ich - wedle ich ilorazu inteligencji - do różnych grup, doszedł do wniosku, iż ludzie inteligentni sypiają o wiele dłużej niż osoby mniej bystre. Dlaczego tak się dzieje? Nie do końca wiadomo, ale pewne jest to, iż osoby bardziej inteligentne korzystają z dni wolnych w sposób taki, aby przede wszystkim porządnie się wysypiać.

Myślenie poza schematami

Cechą osób szczególnie inteligentnych jest szukanie nowych rozwiązań oraz częste zaprzeczanie temu, co powszechnie uznawane jest za najlepsze i jedyne słuszne wyjście z danej sytuacji. Ludzie inteligentni nierzadko znajdują „skróty” w rozwiązywaniu typowych problemów. Potrafią także buntować się przeciw normom, skutecznie wykazując ich nieadekwatność i ograniczenia.

Ludzie inteligentni lubią samotność

Zakłada się, iż przeważnie przebywanie z innymi ludźmi sprawia nam radość. Ta reguła nie dotyczy jednak nie tylko introwertyków, czyli ludzi, którym całkiem dobrze się wiedzie bez towarzystwa, ale ogólnie osób szczególnie inteligentnych, w gronie których, introwertyków jest najwięcej. Zdaniem japońskiego naukowca, Dr. Satoshi Kanazawa, o którym wspomnieliśmy wcześniej, dzieje się tak dlatego, iż wysoka inteligencja idzie w parze ze stawianiem sobie dalekosiężnych, nie zawsze prostych celów i czerpaniem z nich satysfakcji. Tymczasem luźna rozmowa przy kawie na mieście i inne kwestie dotyczące życia towarzyskiego do takich ambitnych planów raczej nie należą.

Osoby inteligentne przeważnie mają liberalne poglądy

Kanazawa potwierdza, iż w parze z wyższą inteligencją idzie większa otwartość na nowości i mniejsza religijność (źródło 2). Badacz dowiódł, iż młodzież deklarująca się jako bardzo konserwatywna miała przeciętnie zaledwie 95 punktów IQ, podczas gdy średni iloraz inteligencji osób o liberalnych poglądach życiowych wynosił 106 punktów!

Czy lenistwo jest oznaką inteligencji?

Człowiek inteligentny jest bardziej leniwy. Jednak, nie w negatywnym znaczeniu tego określenia. Okazuje się bowiem, że osoby inteligentne, zamiast zwyczajnie „robić” bez zastanawiania się, lubią myśleć i wolą to od zwyczajnego „robienia”. Z drugiej zaś strony, osoby mniej inteligentne wolą zwyczajnie „robić”, ponieważ myślenie jest dla nich zbyt męczącą czynnością.

Ludzie inteligentni potrafią nad sobą panować

Naukowcy badający powiązanie inteligencji z opanowaniem, w 2009 r. opublikowali wyniki ciekawego eksperymentu na łamach periodyku Psychological Science. Jego uczestnicy mieli wybierać między dwiema formami wynagrodzenia: mała suma natychmiast, bądź większa kwota, na którą jednak trzeba było poczekać. Osoby, które lepiej wypadały w testach IQ były w stanie lepiej poradzić sobie z pokusą szybkiego zarobku i wybierały większą kwotę.

Bibliografia:

1 - LSE - Dr. Satoshi Kanazawa;

2 - SAGE Journals - Why Liberals and Atheists Are More Intelligent.

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się nim ze znajomymi!