Toskania - Co zobaczyć? - Przewodnik podróżnika
Co zobaczyć w Toskanii? Toskania znana jest z pięknych krajobrazów i nieskażonego przez człowieka środowiska naturalnego, a toskańskie plaże są jedne z najbardziej lubianych z całego włoskiego półwyspu. Miejsc godnych uwagi jest w tym włoskim rejonie bardzo wiele, począwszy od obowiązkowych do zwiedzenia zabytków, poprzez bajeczne wzgórza i doliny, a skończywszy na przepięknych plażach pokrytych białym piaskiem, jakich w całej Italii jest naprawdę niewiele.
Podróż: Warszawa –> Stegersbach –> Rosignano Marittimo (Toskania)
Niniejszy artykuł zawiera wskazówki dla podróżujących autem do Toskanii, wynikające z mojego własnego doświadczenia. Wybierając się z z rodziną z Warszawy do Toskanii, podróż podzieliliśmy na dwa etapy. Pierwszy etap (dzień I) to Warszawa-Stegersbach. Drugi etap (dzień II) to Stegersbach-Rosignano Marittimo.
Stegersbach
Przejazd samochodem z Warszawy do Stegersbach trwa w praktyce przeważnie około 9-10 godzin. Najgorsze warunki na drogach panują zazwyczaj w Polsce. Na autostradach w Austrii jest sporo ograniczeń prędkości, ale generalnie nie ma większego natężenia ruchu, a drogi są bardzo wysokiej jakości.
Stegersbach to mała i bardzo spokojna miejscowość, która znakomicie nadaje się do odpoczynku po długiej podróży autem. Okolica, która przypomina bardziej wieś niż miasto, mieści się na niewielkich wzgórzach, powietrze jest tam bardzo czyste, a przyroda zaskakuje swoimi przepięknymi widokami.
Hotel Golfblick Garni to mały hotelik z dużym polem golfowym, który wybraliśmy jako miejsce naszego noclegu w drodze do Toskanii.
Personel jest niezwykle uprzejmy i pomocny w każdej sytuacji. Pokoje są bardzo zadbane, a każdy szczegół jest tak dopracowany, aby goście byli jak najbardziej zadowoleni. Nasz pokój miał piękny widok na pole golfowe i wzgórza. Przed położeniem się spać długo spacerowaliśmy wokół pola golfowego. Spacer bardzo się nam przydał po długiej podróży. Po godzinie 20 nastąpiła w hotelu i na zewnątrz taka cisza, iż z daleka dobiegały wyłącznie szum wody jakiegoś oddalonego strumyka oraz przyjemne dla ucha rechotanie żab. Można było bez problemu spać przy otwartym oknie, ciesząc się naturalnymi odgłosami przyrody i niezwykle przyjemnym powietrzem, jakiego w dużym mieście nie ma szans zażywać. Pobyt w Stegersbach, choć polegał głównie na nocowaniu, był krótki ale bardzo przyjemny.
Residence La Rosa dei Venti (Vada di Rosignano Marittimo)
We Włoszech, we wszystkich ośrodkach turystycznych typu Resort / Residence, początek i koniec pobytu w sezonie turystycznym, zawsze wypada w sobotę. Zgodnie z tym zwyczajem, który jest zarazem pewnym przymusem dla turystów, przybyliśmy do miejscowości Vada di Rosignano Marittimo w sobotę. W przypadku konieczności i po uzgodnieniu z personelem ośrodków turystycznych, można ewentualnie przybyć po sobocie, np. w niedzielę, a także wyjechać wcześniej, np. w piątek, lecz, co ciekawe, rozliczenie za pobyt następuje zawsze za okres od soboty do soboty, przynajmniej w sezonie turystycznym. W związku z tym zwyczajem, w całym kraju przejazdy autostradą są bardzo uciążliwe w każdą sobotę podczas całego sezonu turystycznego, a w szczególności w Sierpniu, dlatego też warto się zastanowić nad zakwaterowaniem w niedzielę, bądź wyjazdem w piątek.
Ośrodek turystyczny La Rosa dei Venti to nowoczesna struktura wyposażona w różnej wielkości apartamenty dla turystów. Jest tutaj cicho, czysto i ładnie. Uważam, że ośrodek jest godny polecenia.
Fajny basen, placyk zabaw dla dzieci, mini siłownia, sala gier, miły personel.
Vada di Rosignano Marittimo to przyjazne dla turystów miejsce znajdujące się na Toskańskim wybrzeżu. Miejscowość jest bardzo mała, gości zaledwie około 30.000 stałych mieszkańców, lecz w sezonie turystycznym, a w szczególności w weekendy, bywa przeludniona, głównie ze względu na swoje piękne i przyjazne plaże. Poza sezonem turystycznym, w Rosignano Marittimo nie dzieje się nic ciekawego, a na ulicach nie widać praktycznie nikogo. Nawet w Lipcu, czy Sierpniu nie ma tutaj za dnia zbyt dużego ruchu, za wyjątkiem weekendów, podczas których włosi z pobliskich okolic zjeżdżają się aby spędzać całe dnie na plaży. Wieczorami w centrum miejscowości odbywają się różnego rodzaju targi, na które schodzi się spora ilość osób. Na targach można kupić praktycznie wszystko, od butów i damskich torebek, po zabawki i gumki do włosów, a także jakieś ciekawe starocie. Targi trwają zazwyczaj do późnej nocy, a ludzie zaczynają się schodzić dopiero po godzinie 22.00.
Las Piniowy i piękna plaża - Zwiedzanie okolic
Zastanawiając się co zobaczyć w Toskanii, nie wolno pominąć wiekowych lasów piniowych. Rosignano Marittimo jest idealnym miejscem dla osób kochających przyrodę i spokój. Lokalne środowisko naturalne jest czymś godnym podziwu. Piękne wiekowe lasy piniowe ciągną się wzdłuż dużej części wybrzeża. W lasach można rozkoszować się zapachem dobroczynnych żywic piniowych, które mogą przynieść niemałe korzyści zdrowotne, pod warunkiem regularnych spacerów wzdłuż ciągnących się kilometrami ścieżek leśnych.
Już po kilku godzinach takiego spaceru można poczuć się świetnie. Lasy piniowe to także naturalny sposób na ucieczkę od upału, co staje się szczególnie cenne w najbardziej gorące dni lata. Na leśnych polanach znajdują się drewniane stoły i ławy, z których można dowolnie korzystać. Schodzą się tutaj głównie włosi, o porach wyznaczonych na posiłki, czyli regularnie około godziny 14 i 20. Włosi przynoszą ze sobą jedzenie gotowe do spożycia i konsumują swoje ulubione potrawy na leśnych polanach, korzystając z dostępnych tutaj stołów i ław. Za wyjątkiem polan, gdzie ze względu na stoły i ławy jest zawsze spory ruch, hałas i zamieszanie, lasy są generalnie puste, więc są zarazem idealnym miejscem do uprawiania sportu.
Plaże w Rosignano Marittimo są przeważnie darmowe, choć w niektórych miejscach można skorzystać z płatnego leżaka lub parasola, czego jednak nie polecam z wielu powodów. O wiele lepiej jest usadowić się gdzieś z daleka od płatnych leżaków i parasoli. Ośrodek La Rosa dei Venti zachęca swoich gości do korzystania z zaprzyjaźnionej płatnej plaży, choć nie jest to optymalny wybór dla każdego rodzaju plażowicza.
Czym się różni miejscowa płatna plaża od darmowej? Tylko tym, że na płatnej plaży można wykupić sobie legowisko wyposażone w leżak, parasol, a nieraz także stolik. W zależności od plaży, płaci się za godziny lub za cały dzień. Można też wykupić legowisko na dłuższy okres czasu, np. cały tydzień, co upoważnia do pewnych zniżek. Trochę uciążliwi, choć zawsze mili i uśmiechnięci, bywają nieraz miejscowi sprzedawcy różnego rodzaju towaru, którzy krążą po plażach, natrętnie namawiając plażowiczów do kupowania wszystkiego i od których czasami bywa trudno się uwolnić. Taktyka Włochów polega na nie odzywaniu się do nich, nie zwracaniu na nich uwagi, bądź udawaniu, że się śpi, a wtedy rzeczywiście sprzedawcy dają sobie spokój i przechodzą dalej. Najgorzej mają turyści, którzy z grzeczności, dają się wciągać w rozmowę, która prawie zawsze kończy się kupieniem czegoś, co tak naprawdę do niczego przydać się nie może – np. para okularów, która po kilku dniach noszenia rozpada się lub niby ręcznie robiony afrykański półmisek, który, po dokładniejszym obejrzeniu, okazuje się być z plastyku.
Z ośrodka turystycznego La Rosa dei Venti, do plaży można spokojnie dojść pieszo w ciągu 10-15 minut. Czy warto korzystać w tym celu z auta? Generalnie przy miejscowych plażach są wszędzie parkingi, niektóre z nich bezpłatne. Najpiękniejsze miejscowe plaże, pokryte białym piaskiem, są nieco bardziej oddalone od ośrodka La Rosa dei Venti. Mieszczą się one dokładnie w miejscowości Vada, przy Rosignano Marittimo. Odległość do plaż w miejscowości Vada to około 11 Km, około 5-6 minut autem, a więc aby tam dotrzeć skorzystanie z jakiegoś środka transportu staje się raczej konieczne, szczególnie w najbardziej upalne dni. Trasa jest bardzo prosta, korków generalnie nie ma.
Białe plaże w Rosignano Marittimo (Vada) do złudzenia przypominają plaże typowe dla krajów tropikalnych!
Gdzie się zatrzymać w Rosignano Marittimio (Vada)?
Aby łatwo wybrać najbardziej pasujące dla siebie miejsce pobytu we włoskim regionie Toskania, zapoznając się z opiniami gości, zachęcam do skorzystania z linku zamieszczonego tutaj: sprawdzone hotele w Rosignano Marittimo
Pisa i Lucca
Podróż autem z Rosignano Marittimo do Pizy trwa około 50 minut, natomiast droga z Pizy do miasta Lucca to tylko 25 minut. Warto więc zobaczyć te dwa słynne miasta w jednej wyprawie. Wybierając się do Pizy z samego ranka, można zwiedzić sporą część starego miasta powiedzmy do godziny 15, zjeść spokojnie obiad w jednej z wielu znajdujących się tam restauracji, po czym około godziny 16 udać się do Lucca, by tam kontynuować zwiedzanie do późnej pory.
W soboty i w niedziele bardzo trudno jest w Pizie znaleźć wolne miejsce parkingowe. Najlepszym dniem na zwiedzanie Pizy, tak aby uniknąć tłumów i korków, jest poniedziałek :-) Pisa (Piza), stolica prowincji noszącej identyczną nazwę, to przepiękne i światowej sławy miasto, które każdy powinien przynajmniej raz zwiedzić, choć jednorazowa całodniowa wizyta pozwala tylko powierzchownie obejrzeć małą część tego, co należałoby zobaczyć. Zwiedzenie tylko najważniejszych zabytków Pizy zajęło mi praktycznie pół dnia. W sporej części miasta, tam gdzie znajdują się najciekawsze zabytki, ruch pojazdów jest ograniczony i można przemieszczać się wyłącznie pieszo. Do niektórych zabytków, takich jak słynna wieża, należy ustawić się w długiej kolejce, ale istnieje również możliwość zakupu karty wstępu online, co umożliwia ominięcie kolejek. Do zwiedzenia jest naprawdę sporo, praktycznie należałoby zwiedzić całe miasto :-) Nie każdy ma jednak na to czas. Co koniecznie należy zwiedzić będąc w Pizie? Oto bardzo skrócona, powiedzmy podstawowa, lista miejsc i zabytków: La Torre pendente di Pisa - krzywa wieża; Il Duomo di Santa Maria Assunta a Pisa; Il Battistero di Pisa; Il Museo delle navi antiche di Pisa; I Lungarni di Pisa.
Gdzie się zatrzymać w Pizie? Koniecznie znajdź sprawdzony hotel, zapoznając się z opiniami gości.
W Pizie są liczne restauracje, w których można się zdrowo i smacznie posilić. Miejscowa kuchnia nie różni się niczym od kuchni toskańskiej, choć w większości lokali serwowane dania to typowo włoskie potrawy. Większość znajdujących się tam restauracji posiada ogródki ze stolikami rozstawianymi bezpośrednio przy uliczkach starego miasta, w pobliżu których kursują przechodnie, a kelnerzy zachęcają turystów do skosztowania pysznych potraw zagadując ich na środku ulicy.
Uliczki starego miasta zapełnione są budkami z pamiątkami dla turystów. Sprzedawcy nie są tutaj natrętni i nie namawiają do kupowania, a wręcz przeciwnie, są bardzo uprzejmi i pomocni. Po zwiedzeniu Pisy naprawdę warto udać się do Lucca, tym bardziej, że droga nie jest zbyt długa, oczywiście jeśli czas i siły na to pozwalają.
Lucca, zwana także miastem stu kościołów, to miasto, w którym - podobnie do Ascoli Piceno (region Marche) - wewnątrz charakterystycznych murów otaczających stare miasto, znajduje się bardzo duża ilość zabytkowych kościołów z różnych epok. Poza kościołami, które nadal funkcjonują jako takie, w mieście Lucca mieści się spora ilość pradawnych miejsc kultu, które już nie pełnią swojej funkcji. Poza kościołami, praktycznie każda zabytkowa willa w tym mieście, posiada własną kaplicę. Historyczna część miasta Lucca otoczona jest imponującym murem, który ma ponad 4 kilometrowy obwód. Warto wybrać się do tego miasta na długi i spokojny spacer wzdłuż zabytkowego muru, gdyż większa część trasy przebiega przez przepiękne parki z wiekowymi drzewami, które dają schronienie od słońca w najbardziej upalne dni.
Zabytkowa część miasta, praktycznie to co otoczone jest murem, nie jest aż tak obszerna, by jej zwiedzenie wymagało nieskończonej ilości czasu, niemniej jednak dokładne zapoznanie się ze wszystkim, co może okazać się ciekawe - w zależności od upodobań - może zająć od kilku godzin do nawet kilku dni. Stare miasto Lucca cechuje się nie tylko sporą ilością wartych uwagi zabytków, a także prawdziwych dzieł sztuki, lecz również obdarzone jest bardzo ciasnymi uliczkami i ciasnymi ślepymi zaułkami, które potrafią wyglądać naprawdę bajecznie. Zwiedzając to miasto warto zobaczyć następujące zabytki:
- Duomo di S. Martino;
- Chiesa di S. Michele;
- Basilica di S. Frediano;
- Chiesa di S. Paolino;
- Piazza Anfiteatro;
- Piazza Napoleone;
- Torre delle Ore;
- Orto Botanico (Ogród Botaniczny);
- Palazzo Pfanner e giardino.
Po długim spacerze po zabytkowej części miasta, można posilić się smaczną pizzą w lokalu Pizzeria Da Felice, który osobiście polecam i który znajduje się praktycznie w samym centrum starego miasta. Drugą alternatywę, gdzie rozmaitość serwowanych dań jest nieco większa, stanowi znajdujący się kilka uliczek dalej lokal Gigi Trattoria, który również zasługuje na moją rekomendację.
Volterra i San Gimignano
Dojazd z Rosignano Marittimo do pierwszego miasteczka zajmuje samochodem około 50 minut, a stamtąd do San Gimignano to kolejne 40 minut drogi. Bez większych komplikacji można się z tym uporać w jeden długi letni dzień. Znana ze swoich kopalni alabastru i z pięknych zabytków, Volterra, to małe miasteczko, w którym gości zaledwie około 10.000 stałych mieszkańców. Pomimo swoich bardzo ograniczonych rozmiarów i małej ilości mieszkańców, Volterra zyskała sporą sławę nie tylko w klasycznej literaturze i sztuce, ale także we współczesnych grach komputerowych (Assassin's Creed), a także w kinie i telewizji, przykładowo za sprawą produkcji "The Twilight Saga: New Moon" z roku 2009. Warto zobaczyć przede wszystkim historyczną część miasta. Dojazd samochodem może być nieco problematyczny, ze względu na bardzo strome drogi pnące się po wzgórzach, na których mieści się piękne miasteczko. O ukrytym w skałach dużym parkingu mało kto wie, ponieważ dojazd do niego jest raczej słabo oznakowany, ale warto z niego skorzystać, ponieważ wszelkie inne parkingi są prawie zawsze zapełnione. Będąc w miasteczku Volterra warto zwiedzić któryś ze sklepików z wyrobami z alabastru, ponieważ znajdują się tam naprawdę piękne rzeczy.
Szukasz noclegu w Volterra? Dowiedz się gdzie przenocować w miasteczku Volterra lub okolicach
San Gimignano to natomiast średniowieczny Manhattan. Jest to unikatowe, na skalę światową zabytkowe miasteczko. Zwane również miastem wież, San Gimignano, które zamieszkiwane jest przez zaledwie około 7700 stałych mieszkańców, w XIV wieku posiadało aż 72 wysokich wież! W roku 1580 w San Gimignano można było policzyć już tylko 25 wież, a dziś pozostaje ich wyłącznie 16.
Najstarsza z obecnych w miasteczku dzisiaj wież to tak zwana Torre Rognosa, natomiast najwyższą z nich jest Torre del Podestà, która sięga wysokości 54 metrów. Mając na uwadze fakt, iż wieże te powstały przed wieloma wiekami, można śmiało stwierdzić, iż są to naprawdę imponujące konstrukcje. Pod zabytkowym San Gimignano znajduje się spory płatny parking dla turystów. Stamtąd do miasteczka pnie się kilkuminutowa droga w górę. Najpierw metalowe schodki, po których wychodzi się z parkingu, a potem prowadzące w górę ścieżki ciągnące się wzdłuż murów miasta.
Szukasz noclegu w San Gimignano? Oto lista sprawdzonych hoteli
Siena - Co zobaczyć w Sienie?
Siena to małe i bogate w cenne zabytki miasteczko, w którym mieszka około 50.000 osób. W roku 1995 stare miasto Sieny zostało umieszczone na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Dojazd samochodem z Rosignano Marittimo do Sieny zajmuje około 2 godzin przy optymalnych warunkach na trasie. Odległość, jaka jest do pokonania, to około 105 kilometrów w jedną stronę. W jedną i drugą stronę są to już 4 godziny drogi. Do Sieny warto wybrać się bardzo wczesnym rankiem, tak aby zwiedzanie rozpocząć jeszcze przed godziną 9. Do zwiedzenia w tym miasteczku jest naprawdę sporo, więc należy na to przeznaczyć praktycznie cały dzień. Zwiedzanie zabytkowej części miasta Sieny to jakby podróż w czasie do dalekiej przeszłości, ponieważ wszelkie konstrukcje wyglądają dokładnie tak samo jak za czasów średniowiecza. Z tej właśnie przyczyny w Sienie przeważa spójność i harmonia wszelkich obecnych tam budowli i dzieł sztuki. Co należy obowiązkowo zwiedzić będąc w Sienie? Przede wszystkim należy dokładnie zwiedzić plac Piazza del Campo, który od roku 1300 stanowi centrum miejskich spotkań związanych z wydarzeniami politycznymi, a także z rozrywką i zabawą. Plac jest otoczony najpiękniejszymi domami dawnej miejscowej szlachty i innymi zabytkami, którym warto dokładnie się przyjrzeć. Na placu znajdują się także liczne sklepy z pamiątkami i typowe włoskie restauracje, w których można się smacznie i zdrowo posilić w trakcie wizyty w miasteczku.
Ci, którzy nie cierpią na lęk wysokości, mogą spokojnie wejść na szczyt 88 metrowej wieży zwanej Torre del Mangia. Po włosku mangiare znaczy tyle co jeść, więc skąd taka nazwa dla tej pięknej zabytkowej wieży? Czyżby wieża została wybudowana ku czci smacznych posiłków, jakie można spożywać w Sienie? Otóż okazuje się, że nazwa wieży pochodzi od jej pierwszego strażnika i dzwonnika Giovanni di Duccio, który wydawał wszystko co zarabiał na jedzenie w miejskich karczmach, przez co został nazwany przez mieszkańców Sieny 'Mangiaguadagni' - czyli zjadający zarobki, lub po prostu Mangia.
Wieża jest w rzeczywistości dzwonnicą, w której mieści się ogromny dzwon odlany z brązu, którego masa przekracza 6 ton. Dzwon ten, o wysokości ponad 2 metrów, został zamocowany w dzwonnicy w roku 1666. Wcześniej w wieży stosowane były inne dzwony, z których brzmienia mieszkańcy jednak nie byli zadowoleni. Będąc w Sienie trzeba koniecznie zwiedzić Katedrę - Duomo di Siena. Jest to imponującej piękności miejsce, zdobione dziełami sztuki artystów takich jak Donatello, Pisano, Michelangelo, a nawet Pinturicchio. Zwiedzając katedrę należy szczególnie przyjrzeć się podłodze, bo to właśnie w tym miejscu znajdują się największe dzieła sztuki w postaci obrazów nawiązujących do ważnych wydarzeń religijnych bądź historycznych. Pomiędzy latami 1369 a 1547 aż 40 różnych artystów przyczyniło się do uwiecznienia w katedrze 56 scen, które zostały wyrzeźbione bądź wygrawerowane w marmurach. Ostatnie tego typu dzieło sztuki zostało ukończone w katedrze w roku 1800. Warto także zwiedzić Il Battistero di Siena (Chrzcielnica), a także muzeum Museo dell’Opera del Duomo.
Gdzie się zatrzymać w Sienie? Oto lista sprawdzonych hoteli
Florencja - Co cobaczyć?
Podróż z Rosignano Marittimo do Florencji samochodem trwa około półtorej godziny w przypadku optymalnych warunków drogowych. Florencja, toskańska stolica, to miasto goszczące około 400.000 stałych mieszkańców. W średniowieczu miasto było ważnym węzłem kultury, handlu i finansów. Po zjednoczeniu Italii, które nastąpiło w roku 1861, Florencja była jej stolicą w okresie od roku 1865 do 1871. Miasto, które oceniane jest powszechnie jako jedno z najpiękniejszych na świecie, znajduje się na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Można by śmiało stwierdzić, że Florencja to jedna z najważniejszych na świecie kołysek sztuki i architektury.
Wiele słynnych artystów, a między innymi Brunelleschi, Masaccio, Donatello i Michelangelo, przyczyniło się do tworzenia tego czym jest dziś Florencja: zbiorem prawdopodobnie najpiękniejszych na świecie dzieł sztuki i zabytków. Aby miasto dokładnie zwiedzić należałoby zagościć w nim na dłuższy okres czasu. Nie ma co ukrywać: absolutnie nie da się zwiedzić tego miasta w jeden dzień, a nawet dwa. Można natomiast w ciągu jednego dnia lub dwóch, spędzonych we Florencji, powierzchownie uświadomić sobie czym miasto jest i delikatnie poczuć niesłychaną piękność tego miejsca. Co zobaczyć we Florencji? Zwiedzanie miasta należy obowiązkowo zacząć od następujących zabytków, których obejrzenie zajmuje przeciętnie cały dzień:
- Katedra - Duomo di Firenze;
- Dzwonnica imienia Giotto - Campanile di Giotto;
- Chrzcielnica (Baptysterium) Św. Jana - Battistero di San Giovanni;
- Kopuła Brunnelleschiego - Cupola di Brunnelleschi
- Most Stary - Ponte Vecchio
- Pałac Stary - Palazzo Vecchio
- Kaplica Brancacci - Cappella Brancacci
- Muzeum Uffizi - Gli Uffizi
Gdzie się zatrzymać we Florencji? Oto lista sprawdzonych hoteli.
Populonia
Populonia to obecnie frakcja gminy Piombino w prowincji Livorno. Miasteczko ma etruskie korzenie. Dojazd do Populoni może być uciążliwy, ze względu na strome, wąskie i kręte drogi. Bardzo strome, kręte i wąskie! Zabytkowe miasteczko jest bardzo małe, ale poza murami miasta znajduje się muzeum, w którym organizowane są wycieczki z przewodnikami po całej okolicy, trasami, które w inny sposób są ciężko dostępne lub w ogóle niedostępne dla zwiedzających. Warto skorzystać z takiej możliwości.
Gdzie się zatrzymać w Toskanii? - Przeglądaj sprawdzone hotele
Aby łatwo wybrać najbardziej pasujące dla siebie miejsce pobytu we włoskim regionie Toskania, zapoznając się z opiniami gości, zachęcam do skorzystania z linku zamieszczonego tutaj: sprawdzone hotele w Toskanii