Ayahuasca kluczem do poznania rzeczywistości?

Ayahuasca to roślinny wywar, sporządzany przez szamanów i curanderos w celach rytualnych, związanych z uzdrawianiem duchowym i fizycznym. Stosowanie tej zakazanej mikstury w ceremoniach magicznych i leczniczych znane jest ludzkości od tysięcy lat. Ayahuasca silnie wpływa na umysł i ciało użytkowników, trwale wzmagając pozytywne emocje i duchową introspekcję

Ayahuasca to roślinny wywar, sporządzany przez szamanów i curanderos w celach rytualnych, związanych z uzdrawianiem duchowym i fizycznym. Stosowanie tej zakazanej mikstury w ceremoniach magicznych i leczniczych znane jest ludzkości od tysięcy lat. Ayahuasca silnie wpływa na umysł i ciało użytkowników, trwale wzmagając pozytywne emocje i duchową introspekcję. Podobno Ayahuasca może czynić cuda. Poprawa funkcji poznawczych, większa kreatywności, spokój ducha i wyleczona choroba psychiczna to tylko niektóre z możliwych trwałych korzyści płynących z przyjęcia magicznego narkotyku.

Ayahuasca

UWAGA: niniejszy artykuł ma charakter wyłącznie informacyjny i nie stanowi zachęty do korzystania z opisywanych w nim substancji. Pomimo znaczenia kulturowego i jej efektów leczniczych, legalność Ayahuasca jest kwestią kontrowersyjną. Mikstura zawiera DMT (N, N-dimetylotryptaminę), którego stosowanie jest zakazane na całym świecie na mocy konwencji o substancjach psychotropowych z 1971 r

Ayahuasca to bardzo specyficzna mikstura, otrzymywana z roślin. Wywar może cudownie wpływać na nasze zdrowie, a jego stosowanie w celach leczniczych znane jest ludzkości od bardzo dawna.

Co zawiera magiczna mikstura?

Cóż takiego zawiera słynny ciemnobrązowy płyn, który jest w stanie wprawić użytkowników w trans nieosiągalny za pomocą jakichkolwiek popularnych syntetycznych narkotyków? Jakie substancje przyczyniają się do spektakularnych wizji i innych niesamowitych doznań, a także trwałych, pozytywnych zmian w psychice, jakich doświadczają użytkownicy tego narkotyku?

Ayahuasca - Narkotyk, czy potężny lek?

Pomimo, iż każdy szaman posiada swoją osobistą recepturę na słynny uzdrawiający wywar, to w ayahuasce najczęściej znajdziemy takie gatunki roślin jak Banisteriopsis caapi (zawierająca silny inhibitor MAO) oraz Psychotria viridis lub Diplopterys cabrerana (obie zawierają duże stężenia DMT). Znajomość poszczególnych składników to jednak nie wszystko! Jedynie zmieszane w prawidłowych proporcjach przez doświadczonego szamana dają oczekiwane rezultaty.

Tradycyjnie doświadczony uzdrowiciel, który prowadzi ceremonię Ayahuasca, przygotowuje wywar gotując rozdrobnione liście krzewu Psychotria viridis i łodyg winorośli Banisteriopsis caapi w wodzie. Winorośl Banisteriopsis caapi jest czyszczona i rozbijana przed gotowaniem w celu ułatwienia ekstrakcji zawartych w niej substancji leczniczych. Gdy szaman uzna to za stosowne, woda jest stopniowo odcedzana z wywaru. Proces ten powtarza się aż do wytworzenia wysoce skoncentrowanej cieczy z dużą zawartością masy roślinnej. Po ochłodzeniu wywar jest starannie filtrowany w celu usunięcia ewentualnych zanieczyszczeń.

Ayahuasca to nic innego jak wywar, sporządzony głównie z dwóch gatunków roślin: Banisteriopsis caapi oraz Psychotria viridis lub Diplopterys cabrerana. Mikstura zawiera przede wszystkim odpowiednie stężenia DMT oraz inhibitora MAO.

Farmakodynamika

W porównaniu z innymi preparatami o działaniu psychodelicznym, farmakodynamika słynnej kontrowersyjnej mikstury jest szczególnie złożona i dobrze zaplanowana. Okazuje się bowiem, że po podaniu doustnym DMT jest przeważnie nieaktywny z powodu obecności enzymów monoaminooksydazy (MAO) w ludzkich jelitach.

Obecna w miksturze Banisteriopsis caapi obfituje w alkaloidy β-karbolinowe (np. Harmina i harmalina), które są odwracalnymi inhibitorami MAO. Te składniki magicznego wywaru chronią zatem DMT przed degradacją w jelitach, umożliwiając odpowiednie przenikanie tej substancji do krwiobiegu, skąd może zostać przechwycona przez centralny układ nerwowy (źródło 1. Dodatkowo, również obecne w ayahuasce alkaloidy β-karbolinowe wywierają psychoaktywne działanie (źródło 2).

Ayahuasca - Co o niej wiemy?

Ayahuasca to potężny psychedeliczny wywar, który silnie wpływa na centralny układ nerwowy, prowadząc do odmiennego stanu świadomości. Może on obejmować halucynacje, doświadczenia poza ciałem i euforię. Odczuwalne reakcje fizjologiczne zaczynają się przeważnie 30–40 minut po doustnym przyjęciu narkotyku i utrzymują się do około 4 godzin. Następuje przyśpieszenie akcji serca i oddechu, wzrost ciśnienia tętniczego, temperatury ciała i powiększenie średnicy źrenic. Efekty obejmują także zmiany w percepcji i skalowaniu czasoprzestrzennym, niezwykle wyraziste obrazy wizualne (zwłaszcza przy zamkniętych oczach), zwiększoną introspekcję, zmiany nastroju i wspomnienia o natężonych treściach emocjonalnych (źródło 1).

Niestety Ayahuasca to nie czysta przyjemność! Niepożądane skutki uboczne tego narkotyku są całkiem powszechne i obejmują takie objawy jak: wymioty, rozwolnienie, strach, niepokój, panika i paranoja! Ludzie reagują na ayahuascę na różne sposoby. Jedni po jej zażyciu doświadczają błogości i prawdziwego oświecenia, inni wpadają w skrajnie negatywne emocje. Najczęściej występują zarówno pozytywne, jak i negatywne doświadczenia.

Ayahuasca cechuje się precyzyjnie zaplanowaną farmakodynamiką. Dzięki odwracalnym inhibitorom MAO, DMT nie ulega degradacji w jelitach i obficie przenika do krwiobiegu, skąd przedostaje się do ośrodkowego układu nerwowego. Zarówno DMT, jak i alkaloidy β-karbolinowe (np. Harmina i harmalina), które są odwracalnymi inhibitorami MAO, wywierają działanie psychoaktywne.

Środki ostrożności

Udział w ceremonii Ayahuasca oznacza tymczasowe oddanie własnego życia w ręce kapłana, gdyż jest on odpowiedzialny za prawidłowe przygotowanie mikstury i udzielenie fachowej pomocy w przypadku wystąpienia niepożądanych skutków ubocznych.

Niestety istnieją doniesienia o rekolekcjach Ayahuasca oferowanych przez niewykwalifikowane osoby, które nie są dobrze zorientowane w przygotowaniu, dawkowaniu lub skutkach ubocznych narkotyku, co może poważnie zagrażać uczestnikom ceremonii.

Ayahuasca - Potężny lek ze składem od matki natury

Krótkotrwałe korzystanie z Ayahuasca pod okiem doświadczonego kapłana jest stosunkowo bezpieczne i nieszkodliwe. Ze względu na ograniczone badania kliniczne i trudno dostępną literaturę na temat kontrowersyjnej mikstury, toksyczność wynikającą z przyjmowania narkotyku przez kobiety ciężarne i możliwe efekty uboczne jego długotrwałego stosowania nadal nie są znane.

Osoby cierpiące na niektóre choroby, w tym schorzenia sercowo-naczyniowe, pod żadnym pozorem nie powinny przystępować do ceremonii ze względu na możliwość wystąpienia zagrażających ich życiu reakcji fizjologicznych. Ludzie, którzy przyjmują leki psychotropowe, antydepresyjne i tym podobne preparaty, lub osoby uzależnione od alkoholu i innych narkotyków, powinny oczyścić ciało ze szkodliwych substancji przez przyjęciem narkotyku, gdyż ewentualne interakcje mogą zagrażać ich zdrowiu i życiu.

Osoby z zaburzeniami psychicznymi w wywiadzie, takie jak schizofrenia, nie powinny przyjmować mikstury, ponieważ jej działanie może pogorszyć objawy psychiczne i doprowadzić do manii.

Pomimo znaczenia kulturowego i jej efektów leczniczych, legalność Ayahuasca jest kwestią kontrowersyjną. Mikstura zawiera DMT (N, N-dimetylotryptaminę), którego stosowanie jest zakazane na całym świecie na mocy konwencji o substancjach psychotropowych z 1971 r.

Ceremonia Ayahuasca może wiązać się z licznymi zagrożeniami. Niektóre osoby - np. ze względu na stan zdrowia - w ogóle nie powinny spożywać tej mikstury, podczas gdy w innych poszczególnych przypadkach koniecznie jest zastosowanie należytych środków ostrożności.

Narkotyk, który uzdrawia i wzmacnia umysł!

Na poziomie fizycznym Ayahuasca posiada intensywne właściwości przeczyszczające. Skutecznie oczyszcza organizm z pasożytów i organizmów drobnoustrojowych. Blokując MAO-A w przewodzie pokarmowym, zwiększa również stężenie serotoniny w jelitach, co może wywoływać wymioty i biegunkę.

Badania potwierdzają, że wiele osób, które przyjęło miksturę, doświadczyło pozytywnych i długotrwałych korzyści zdrowotnych. Najnowsze eksperymenty ujawniają, że narkotyk ten może rzeczywiście dobrze wpływać na nasze zdrowie, szczególnie na sferę psychiczną i emocjonalną.

Ayahuasca - Narkotyk, czy potężny lek?

Może wydawać się to zaskakujące, ale zawarty w narkotyku DMT aktywuje receptor sigma-1 (Sig-1R). Jest on białkiem blokującym degenerację komórek neuronalnych i regulującym wytwarzanie związków antyoksydacyjnych, które pomagają chronić komórki ośrodkowego układu nerwowego (źródło 3).

Harmina, podstawowy alkaloid β-karbolinowy obecny w ayahuasce, cechuje się silnym działaniem przeciwzapalnym, neuroprotekcyjnym i poprawiającym pamięć (źródło 4). Ponadto naukowcy dowiedli, że harmina silnie wspomaga produkcję nowych komórek neuronalnych (źródło 5). Staje się więc całkiem zrozumiałe czemu u osób, które wzięły udział w ceremonii i zażyły ayahuascę, odnotowano znaczne zwiększenie potencjału kreatywnego i zdolności poznawczych (źródło 1).

Ayahuasca aktywnie działa na regiony mózgu związane z przetwarzaniem emocji i motywacją (czołowa i paralimbiczna), trwale obniżając poziom odczuwalnego stresu i wprawiając w pozytywne nastawienie do życia. Badania wykazały, że Ayahuasca może również w sposób trwały poprawiać koncentrację i nastrój, a jej stosowanie przynosi podobne efekty do tych, jakie płyną z długoterminowej praktyki medytacji (źródło 6).

Ayahuasca - Potężne lekarstwo szamanów

Warto również wspomnieć o badaniach, wedle których magiczna mikstura uzdrowicieli jest w stanie definitywnie wyleczyć osoby cierpiące na zaburzenia lękowe i depresję (źródło 7), a także silnie uzależnione od alkoholu i innych narkotyków (źródło 8).

Rzetelnie przeprowadzone i dobrze udokumentowane badania naukowe potwierdzają, że Ayahuasca może przynosić liczne korzyści zdrowotne. Mikstura trwale usprawnia ośrodkowy układ nerwowy. Pozytywne nastawienie do życia, lepsza pamięć i kreatywność, definitywne pozbycie się lęków, uzależnień i depresji to tylko niektóre z naukowo potwierdzonych efektów.

Ayahuasca skuteczna w leczeniu raka?

Wyniki licznych badań naukowych jasno sugerują, że stosowanie mikstury Ayahuasca może być pomocne w leczeniu raka poprzez:

  • zwiększenie liczby białych krwinek zabijających komórki nowotworowe (limfocyty Th1 i Th17 oraz komórki NK (źródło 9
  • tłumienie wzrostu komórek rakowych (źródło 10);
  • zabijanie komórek nowotworowych (źródło 10);
  • blokowanie zużycia glukozy w komórkach nowotworowych (efekt Warburga) (źródło 10).
Liczne badania naukowe sugerują, że Ayahuasca może być pomocna w walce z nowotworami

Subiektywność doznań

Ayahuasca na każdego użytkownika działa nieco inaczej i w tym zakresie naprawdę nie ma reguł. Wypowiedzi dotyczące subiektywnych doznań są często skrajnie odmienne (źródło 15).

Jeden z przykładowych użytkowników, którego doświadczenie z ayahuascą było silnie halucynogenne i pobudzające wypowiada się następująco:

"Byłem w stanie zobaczyć zmieniające się gęstości, kształty i kolory tego, co do tamtej pory było solidne i materialne”.

Wypowiedź innego użytkownika narkotyku brzmi dość ponuro:

"Wciąga mnie ciemna otchłań. Jestem teraz całkowicie sam w pustym wszechświecie. Przestrzeń ta wydaje się być nieskończona, ale klaustrofobiczna " Jedyną żywą istotą w tym wszechświecie jestem ja. W tym momencie nie mam poczucia materialnego ciała. Jestem tylko świadomością siebie, która unosi się w zimnej, martwej, ciemnej pustce. Cokolwiek to jest, czuje się jak w piekle."

Bibliografia:

1 – Science Direct – Ayahuasca;

2 – US National Library of Medicine – N, N-Dimethyltryptamine (DMT), an Endogenous Hallucinogen: Past, Present, and Future Research to Determine Its Role and Function;

3 – US National Library of Medicine – The Endogenous Hallucinogen and Trace Amine N,N-Dimethyltryptamine (DMT) Displays Potent Protective Effects against Hypoxia via Sigma-1 Receptor Activation in Human Primary iPSC-Derived Cortical Neurons and Microglia-Like Immune Cells;

4 – US National Library of Medicine – Effects of the Natural β-Carboline Alkaloid Harmine, a Main Constituent of Ayahuasca, in Memory and in the Hippocampus: A Systematic Literature Review of Preclinical Studies;

5 – US National Library of Medicine – Harmine stimulates proliferation of human neural progenitors;

6 – US National Library of Medicine – Exploring the therapeutic potential of Ayahuasca: acute intake increases mindfulness-related capacities;

7 – US National Library of Medicine – Antidepressive, anxiolytic, and antiaddictive effects of ayahuasca, psilocybin and lysergic acid diethylamide (LSD): a systematic review of clinical trials published in the last 25 years;

8 – US National Library of Medicine – Therapeutic effects of ritual ayahuasca use in the treatment of substance dependence--qualitative results;

9 – US National Library of Medicine – The Therapeutic Potentials of Ayahuasca: Possible Effects against Various Diseases of Civilization;

10 – US National Library of Medicine – Ayahuasca and cancer treatment.