Przejdź do treści

Co pozycja spania mówi o Twoim charakterze i jak wpływa na Twoje zdrowie?

Trudności z zasypianiem to przypadłość, która dotyczy coraz to większej ilości Polaków. Osoby, którym udaje się usnąć bez większych trudności, mogą się uznawać za prawdziwych szczęśliwców! Okazuje się bowiem, że większość z nas, zanim odpłynie do krainy marzeń sennych, szuka najwygodniejszej dla siebie pozycji, przewracając się z boku na bok. Naukowcy postanowili zbadać ten dość intrygujący proces, dzięki czemu udało im się ustalić, że pomiędzy preferowaną pozycją spania, a typem osobowości, zachodzi interesujące powiązanie
Teaser Media
Image
Pozycja spania

Trudności z zasypianiem to przypadłość, która dotyczy coraz to większej ilości Polaków. Osoby, którym udaje się usnąć bez większych trudności, mogą się uznawać za prawdziwych szczęśliwców! Okazuje się bowiem, że większość z nas, zanim odpłynie do krainy marzeń sennych, szuka najwygodniejszej dla siebie pozycji, przewracając się z boku na bok. Naukowcy postanowili zbadać ten dość intrygujący proces, dzięki czemu udało im się ustalić, że pomiędzy preferowaną pozycją spania, a typem osobowości, zachodzi interesujące powiązanie.

Pozycja spania – pozycja na boku

W pozycji na boku sypia około 26 proc. osób.

Zdaniem badaczy, na boku najczęściej sypiają osoby wrażliwe i skryte. Naukowcy dowiedli, iż spanie w pozycji na boku, a w szczególności w tak zwanej pozycji embrionalnej, jest typową cechą ludzi, którzy zbytnio się zamartwiają wszelkimi codziennymi sprawami. Co ciekawe, badacze dowodzą, że spanie w pozycji na boku jest również ułożeniem charakterystycznym dla pozornych twardzieli, którzy pod przykrywką niezłomności wykazują delikatne, bardzo wrażliwe usposobienie, choć często ciężko jest im przełamać tę zewnętrzną skorupę. W rzeczywistości, podczas snu, pozycja embrionalna zapewnia poczucie bezpieczeństwa, którego może niektórym z nas brakować za dnia.

A jak na spanie na boku reaguje nasze ciało? Czy pozycja spania na boku jest dla nas zdrowa i bezpieczna? Okazuje się niestety, że zasypiając w ten sposób, narażamy się na ucisk nerwów w kończynach górnych i dolnych, co z czasem może skutkować przewlekłymi dolegliwościami bólowymi. Dodatkowo, spanie w pozycji na boku, w szczególności na prawej stronie ciała, zwiększa ryzyko wystąpienia refluksu żołądkowego.

Spanie w pozycji na boku – Pozycja embrionalna

Pozycja spania embrionalna na boku znana jest także pod nazwą „kołyska”. Śpiący ma podkulone kolana, skierowane w stronę klatki piersiowej, co przypomina ułożenie dziecka w brzuchu ciężarnej kobiety.

W pozycji embrionalnej sypiają osoby, które przed samym snem przemyślają sprawy związane z minionym dniem. Najczęściej są to ludzie, którzy zasypiając pragną odciąć się od otaczających ich kłopotów i natłoku dręczących myśli. Osoby takie mają tendencję do zachowywania swoich przemyśleń wyłącznie dla siebie. Czas przed zaśnięciem jest dla nich idealnym momentem na wyciąganie wniosków ze swoich działań za dnia, co może niestety prowadzić do poważnych zaburzeń snu. Pozycja embrionalna może w takich przypadkach nieco pomagać w wyciszeniu umysłu i dawać poczucie bezpieczeństwa.

Spanie w pozycji na boku – Pozycja kłody

W pozycji kłody leżymy na boku, ręce ułożone są prosto, wzdłuż tułowia. Kończyny dolne są również wyprostowane. Z badań wynika, że osoby sypiające w tej pozycji są bardzo towarzyskie, z łatwością nawiązują nowe kontakty i lubią znajdować się w centrum uwagi. Nietrudno jest zdobyć ich zaufanie, dlatego dość często takie osoby mogą wydawać się naiwne oraz łatwowierne.

Spanie w pozycji na boku – Pozycja tęskniąca lub zachłanna

Nazwa tej odmiany pozycji do spania na boku, wynika z układu ciała. Śpiący leży na boku z wyprostowanymi nogami i z rękoma wyciągniętymi przed siebie, zajmując znaczną część łóżka. Ludzie sypiający w tej pozycji są otwarci, ale jednocześnie mogą cechować się podejrzliwością i cynizmem. Decyzje podejmują powoli, z rozwagą, a gdy już raz się na coś zdecydują, zazwyczaj dążą do celu, dopóki nie uda im się go osiągnąć.

Pozycja spania - Pozycja na brzuchu

Na brzuchu sypia około 37 proc. osób.

Zdaniem specjalistów, na brzuchu sypiają najczęściej osoby o chaotycznym usposobieniu, które mają obniżone poczucie własnej wartości. Jak się okazuje, leżenie twarzą w dół, a na dodatek z ramionami wyciągniętymi przed siebie, kojarzone jest z tak zwaną pozycją spadania – w której nie mamy panowania nad tym, co za chwilę może się wydarzyć. Jest to typowa pozycja spania ludzi pozbawionych umiejętności zapanowania nad codziennym życiem. Poczucie braku kontroli wywołuje u nich napięcie emocjonalne i niepokój. Jednocześnie osoby te są bardzo wrażliwe na krytykę, co często ukrywają pod maską arogancji. Choć uwielbiają towarzystwo, lepiej ich nie krytykować i nie drażnić - ugodzenie w ich niskie i niestabilne poczucie własnej wartości może spowodować nieprzewidywalne, a nawet agresywne reakcje.

Spanie na brzuchu może się poważnie odbić na zdrowiu kręgosłupa, a w szczególności na jego odcinku szyjnym, który w takiej pozycji pozostaje nieustannie napięty, co może prowadzić do skurczów mięśni i bólu. Dodatkowo, sypiając na brzuchu narażamy się na utrudnienia w oddychaniu, dlatego o wiele bezpieczniejsze do spania są pozycje na plecach lub na boku.

Pozycja spania - Pozycja na plecach

Na plecach sypia około 37 proc. osób.

Spanie na plecach okazuje się być idealnym rozwiązaniem dla osób zmagających się z bólem różnych partii kręgosłupa. Jednak, ta pozycja niesie za sobą ryzyko wystąpienia zagrażającego zdrowiu, a nawet życiu, bezdechu sennego. Kolejnym problemem jest o wiele większe prawdopodobieństwo uporczywego chrapania, co z pewnością nie spodoba się naszemu partnerowi. Ułożenie dodatkowej poduszki pod głową może nieco załagodzić ten dokuczliwy objaw.

Spanie w pozycji na plecach – Pozycja żołnierza

Specjaliści wyjaśniają, iż ciało ułożone po żołniersku, prosto na plecach, z rękoma spoczywającymi wzdłuż tułowia, jest oznaką powściągliwości charakteru i braku jakiejkolwiek wyrozumiałości. W pozycji tej sypiają osoby, które przeważnie cechują się uporem noszącym znamiona apodyktyczności.

Na plecach najczęściej zasypiają osoby o bojowym nastawieniu do życia. Są to ludzie niezmiernie uparci, powściągliwi, ceniący porządek i wymagający tego również od innych.

Spanie w pozycji na plecach – Pozycja rozgwiazdy

Diametralnie odmiennym typem osobowości, niż ludzie wybierający żołnierską pozycję do spania, cechują się osoby, które owszem we śnie leżą na plecach, lecz ręce trzymają ponad głową. Jest to tak zwana pozycja rozgwiazdy. Badacze twierdzą, że osoby sypiające w ten sposób, są najczęściej idealnymi słuchaczami i zawsze są gotowi nieść pomoc innym.

Spanie z głową pod poduszką

Spanie zakrywając głowę poduszką należy do bardzo niezdrowych zwyczajów. Głowa pod poduszką wiąże się z gorszym dotlenieniem mózgu, co może stwarzać poważne zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia.

Ludzie, którzy we śnie zakrywają głowę poduszką, mogą się cechować niepokojem wewnętrznym, różnego rodzaju zaburzeniami emocjonalnymi, zachowaniem wyraźnie aspołecznym, trudnościami z akceptacją rzeczywistości. Osoby sypiające w ten sposób mogą także odczuwać w swoim życiu pewne braki, np. czyjejś bliskości, przyjaźni, spełnienia własnych marzeń.

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się nim ze znajomymi!