Czujesz wyczerpanie po rozmowie z tą osobą? Przyczyna może przerażać!

Kim są wampiry energetyczne? Jeśli kiedykolwiek zdarzyło Ci się odczuwać wyczerpanie po rozmowie z daną osobą, być może miałaś lub miałeś do czynienia z prawdziwym wampirem energetycznym

Choć niektórzy znają tych osobników jedynie z opowiadań znajomych i przyjaciół, o spotkaniach z tak zwanymi wampirami energetycznymi słyszymy bardzo często. W rzeczywistości wielu z nas miewa z nimi kontakt na co dzień nie zdając sobie z tego zupełnie sprawy. Często doszukujemy się przyczyny nagłego zmęczenia, niespodziewanego bólu głowy, czy brzucha, przygnębienia lub ogólnie kiepskiego nastroju. W poszukiwaniach możliwych czynników, które mogły u nas wyzwolić takie objawy, na ogół nie uwzględniamy oddziaływania ewentualnego wampira energetycznego, gdyż w sumie nie wierzymy w jego istnienie. Jednak ludzie, którzy wysysają naszą energię życiową istnieją i wbrew panującym powszechnie przekonaniom, mamy z nimi styczność niemalże codziennie.

Wampiry energetyczne

W podręcznikach psychiatrycznych opisywane są przypadki osób nieustannie użalających się na brak sił i chęci do życia, które nie zdają sobie sprawy z tego, iż przyczyną tych dolegliwości jest obecność wampira energetycznego w ich najbliższej rodzinie lub w miejscu pracy.

Jeśli kiedykolwiek zdarzyło Ci się czuć nieswojo, miewać bóle głowy lub odczuwać niewytłumaczalne wyczerpanie wskutek przebywania w towarzystwie danej osoby, może to oznaczać, że miałaś lub miałeś do czynienia z prawdziwym wampirem energetycznym.

Nagle pojawiające się uczucie zmęczenia, ból głowy, brzucha, lub zniechęcenie do czegokolwiek może być efektem przebywania w towarzystwie tak zwanego wampira energetycznego.

Kim jest wampir energetyczny?

Wampirami energetycznymi są ludzie grający na naszych emocjach, mający skłonność do dramatycznego, nadmiernie emocjonalnego lub błędnego myślenia lub zachowania. Wampir energetyczny nie jest obecnie terminem klinicznym, ani diagnozą lekarską. Christiane Northrup, lekarz medycyny, autorka książki „Unikanie wampirów energetycznych”, wyjaśnia, że cechy charakterystyczne dla wampirów energetycznych pasują do zaburzeń osobowości z tak zwanej wiązki B. Wiązka B obejmuje osoby z zaburzeniami osobowości antyspołecznymi, z pogranicza i narcystycznymi, a każda z nich jest diagnozą kliniczną z cechami określonymi w podręcznikach, z których powszechnie korzystają psychologowie i psychiatrzy (źródło 1, źródło 2).

Wampiry energetyczne - Jak rozpoznać wampira energetycznego?

Nie każdy wampir energetyczny kradnie energię innych ludzi świadomie lub złośliwie. Niektórzy z nich po prostu potrzebują wskazówek i wsparcia na własnej ścieżce życiowej. W krótkim fragmencie bestselleru dr Judith Orloff z New York Times: „Emocjonalna wolność: uwolnij się od negatywnych emocji i przemień swoje życie”, autorka wypowiada się następująco (źródło 3):

Niektórzy są apodyktyczni i wstrętni; inni są przyjaźni i czarujący. Na przykład jesteś na imprezie i rozmawiasz z całkowicie miłą osobą, ale nagle odczuwasz mdłości i osłabienie. A co z koleżanką z pracy, która użalała Ci się, że zerwała ze swoim chłopakiem po raz dziesiąty? W końcu ona czuje się lepiej, ale ty jesteś całkowicie wyczerpana. Najważniejsze jest to, że na subtelnym poziomie energetycznym ci ludzie wysysają cię do sucha.

Wbrew nawiązującego do zjawisk paranormalnych określenia "wampir energetyczny", niczym z opowieści o potworach wysysających z nas krew, odnosi się ono do zwykłych śmiertelników, którzy z jakiejś przyczyny nie osiągnęli dojrzałości emocjonalnej i bardziej, lub mniej świadomie, szkodzą zdrowiu osób przebywającym w ich towarzystwie. Na miano wampira energetycznego zasługują osoby, które dosłownie wysysają z nas wszelkie siły, wprowadzając nas w stan zmęczenia, niepokoju, przytłoczenia, całkowitego zniechęcenia do działania, a niekiedy nawet panicznego lęku! Bardzo często po dłuższym przebywaniu w towarzystwie takiego osobnika jesteśmy zupełnie pozbawieni kreatywności i w dużej mierze chęci do samego życia, gdyż panuje w nas przekonanie, że nie ma sensu podejmować jakichkolwiek działań, bo i tak są one skazane na niepowodzenie.

Wampiry energetyczne - Co to takiego?

Wampirami mogą być ludzie obarczeni psychologicznymi blokadami, którzy mają tendencję do nieświadomego przenoszenia swoich problemów na innych. Istnieją również wampiry energetyczne zupełnie świadome swoich działał. Są to sprytni manipulatorzy, którzy zabierają nam energię w sposób całkowicie zamierzony. Przykładem może być w tym przypadku tak zwany wampir narcystyczny, który doskonale wie, że aby zyskać siłę, musi "kraść" energię z otoczenia. Z premedytacją wykorzystuje ludzi do swych celów i wciąga ofiary w sieć skomplikowanych zależności emocjonalnych.

Wampir energetyczny to ktoś, na kogo w ogóle nie można liczyć w trudnych sytuacjach. Nie stanowi on dla nas żadnego wsparcia. Bez przerwy szuka zainteresowania swoją osobą u innych. Uwielbia, gdy się go pociesza, motywuje, mówi jaki on jest dobry, silny, inteligentny. Dzięki temu wampir energetyczny nabiera sił i pewności siebie. Kłopot jednak w tym, że inne osoby po rozmowie z takim osobnikiem czują się bardzo źle.

Wampiry energetyczne to osoby w dużej mierze pozbawione empatii i całkowicie niezdolne do postrzegania faktów z perspektywy drugiego człowieka. Odczuwając silne przekonanie, że cały świat kręci się wokół ich osoby, a w szczególności ich często wyimaginowanych potrzeb, są święcie przekonani, że mają prawo czerpać od innych osób wszystko co tylko możliwe i nie mają zamiaru im się za to odwdzięczać.

Na pierwszy rzut oka wampiry energetyczne przeważnie sprawiają bardzo pozytywne wrażenie. Są na ogół bardzo dobrymi aktorami i potrafią dobrze ukrywać wszystko to, co mogłoby doprowadzić do ich potępienia. Często są to osoby o atrakcyjnym wyglądzie, zdecydowane i odważne, ekstrawaganckie lub niezwykle inteligentne. Mogłoby się również wydawać, że poświęcają nam całą swoją uwagę. Są to jednak tylko pozory, gdyż wampir zrobi wszystko, aby dosłownie zwabić Cię do siebie, po to aby za chwilę uczynić z Ciebie ofiarę swoich manipulacji.

Wampir lubi się użalać i wzbudzać litość u innych osób. Jednak nie jest zainteresowany definitywnym rozwiązaniem swoich problemów i nie chce żadnych "dobrych rad". Pragnie dzielić się swoją frustracją i wciągnąć Cię w emocjonalna grę! Najpotężniejszą bronią wampira energetycznego jest szantaż emocjonalny, polegający na wzbudzaniu w nas poczucia winy – np. obrażając się na nas, dzięki czemu może jeszcze łatwiej nami manipulować.

Wampiry energetyczne mogą wprowadzać swoje ofiary w stan przewlekłego stresu. Jak dobrze wiadomo, przewlekły stres ma bardzo szkodliwy wpływ na wiele układów w ludzkim organizmie, w tym na układ odpornościowy, sercowo-naczyniowy, neuroendokrynny i ośrodkowy układ nerwowy. Dowody naukowe wskazują, że ludzie narażeni na przewlekły stres są bardziej podatni na rozmaite problemy ze zdrowiem, począwszy od chorób autoimmunologicznych, po choroby serca, otyłość i depresję (źródło 1).

Na miano wampira energetycznego zasługują osoby, które dosłownie wysysają z nas energię, wprowadzając nas w stan zmęczenia, niepokoju, przytłoczenia, całkowitego zniechęcenia do działania, a niekiedy nawet panicznego lęku! Są to osoby przekonane, że mają prawo czerpać od innych osób wszystko co tylko możliwe i nie mają zamiaru im się za to odwdzięczać. Wampiry energetyczne to osoby niedojrzałe emocjonalnie, które grają na uczuciach innych ludzi, a w szczególności na ich poczuciu winy. Są sprytnymi manipulatorami i dobrymi aktorami. Wampir uwielbia się użalać i wzbudzać litość u innych osób. Potrafi świetnie udawać ofiarę, aby złapać nas w emocjonalne sidła i wyczerpać z nas wszelkie siły.

Jak się bronić przed wampirem energetycznym

Wpaść w emocjonalne sidła wampira energetycznego jest łatwiej, niż większości z nas mogłoby się wydawać. Wampirami takimi są zazwyczaj osoby z najbliższego nam otoczenia: rodzic, partner, brat, przyjaciółka, a nawet dziecko! Największe niebezpieczeństwo leży w szantażu emocjonalnym: bardzo zależy Ci na tej osobie, ale z czasem coraz trudniej Ci zaspokajać jej wymagania.

Jak się skutecznie bronić przed manipulacją emocjonalną ze strony wampira energetycznego? W obecności wampira energetycznego zachowuj wewnętrzny spokój i pozytywny nastrój. Okaż mu życzliwość i obdaruj go uśmiechem (źródło 3). Jakie to przyniesie korzyści? Cóż, uśmiech niesie ze sobą wysoką wibrację, a kiedy dzielisz się nim z innymi, oni również odczuwają efekty twojej pozytywnej energii. Pomyśl, jak się czujesz, gdy nieznajomy uśmiecha się do ciebie na ulicy, lub w sklepie spożywczym; od razu czujesz się lepiej, prawda? Fale dobrej energii tworzą kolejne pozytywne fale, więc pamiętaj, aby utrzymać pozytywną energię, dziel się swoim szczęściem z innymi!

Po czym rozpoznać wampira energetycznego? Jak się przed nim bronić?

Skuteczną taktyką obrony przed wampirem energetycznym jest na ogół nie wchodzić z nim w głębsze relacje, nie dawać się wciągać w użalania się nad sobą, zwierzenia i różnego rodzaju manipulacje emocjonalne. W trakcie rozmowy z takim osobnikiem należy zachować dystans emocjonalny, odpowiadać mu krótkimi zdaniami, obiektywnie, bardzo oszczędnie dawkować wszelkie przekazywane mu informacje. Czasem dobrze jest pochwalić wampira za coś, powiedzieć mu coś, co pragnąłby usłyszeć, aby ten szybko przestał nas zamęczać.

Inna taktyka obrony przed manipulacją ze strony wampira energetycznego polega na pozorowaniu braku sił. Gdy tylko wampir energetyczny będzie próbował Cię zagadać, powiedz, że jesteś zbyt zmęczona na rozmowę, a wówczas szybko upatrzy sobie inną - bardziej pełną energii ofiarę, która będzie w stanie oddać mu więcej sił niż Ty.

Nie nawiązuj głębszych interakcji z wampirem energetycznym, nie oddawaj mu swojej energii, nie pocieszaj go, nie wspieraj go swoją uwagą i współczuciem, bo tego właśnie taka osoba od Ciebie oczekuje. Masz prawo mu tego wszystkiego odmówić! Nie otrzymując od Ciebie tego, czego najbardziej pragnie, wampir szybko da Ci spokój.

Wampir energetyczny lubi i świetnie potrafi manipulować innymi osobami. Absolutnie na to nie pozwól, bo w ten sposób wampir umacnia nad Tobą swoją kontrolę! Jeśli wymuszane na Tobie działania są niezgodne w Twoją wolą, nie rób tego wyłącznie po to, by zadowolić wampira! W takiej sytuacji należy natychmiast stawiać mu jasne granice!

Wampirowi energetycznemu niekiedy warto przytakiwać i nie tracić sił na niekorzystne dla naszego zdrowia dyskusje, skracając rozmowę do niezbędnego minimum.

Niestety, w przypadku niektórych wampirów energetycznych najlepszą obroną jest natychmiastowe zerwanie z nim kontaktu. Nawet jeśli wampirem energetycznym jest bliski przyjaciel lub członek rodziny, nie da się utrzymywać zdrowych relacji z kimś, kto odmawia przejęcia kontroli nad swoim życiem, lub nie pracuje nad tym, aby stać się bardziej pozytywną, niezależną osobą. Nie obarczaj się winą za to, że chcesz zakończyć niezdrowy związek; czasami żadne inne opcje nie są dostępne! W przypadku, gdy wampirem energetycznym jest członek najbliższej rodziny i nie masz zamiaru unikać jego obecności, to najlepszym rozwiązaniem jest wspólnie sięgnąć po pomoc doświadczonego terapeuty.

Istnieją różne taktyki skutecznej obrony przed manipulacją emocjonalną ze strony wampirów energetycznych. Jedna z popularniejszych metod polega na unikaniu wchodzenia z takim osobnikiem w głębsze relacje interpersonalne. Nie dawaj się wciągać w użalania się nad sobą, zwierzenia i różnego rodzaju manipulacje emocjonalne. W trakcie rozmowy zachowuj dystans emocjonalny. Nie oddawaj wampirowi swojej energii, nie pocieszaj go, nie wspieraj go swoją uwagą i współczuciem, bo tego właśnie taka osoba od Ciebie oczekuje. Masz prawo mu tego wszystkiego odmówić! Nie otrzymując od Ciebie tego, czego najbardziej pragnie, wampir szybko da Ci spokój i będzie szukał innej potencjalnej ofiary.

Jeśli temat Cię zainteresował - Obejrzyj materiał filmowy

Bibliografia:

1 – NBC NEWS – How to spot (and deal with) an energy vampire;

2 – Medical News – Today What are cluster B personality disorders?

3 – Power of Positivity – 5 Ways to Protect Yourself From Energy Vampires.

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się nim ze znajomymi!