Czy niezdrowa dieta może prowadzić do choroby psychicznej?
Świadomy sposób odżywiania się jest dziś uznawany za podstawę zdrowia i cieszy się coraz to większą liczbą zwolenników. Na temat niezaprzeczalnego wpływu sposobu odżywiania się na stan zdrowia fizycznego zrobiło się w ostatnich latach naprawdę głośno.
Świadomy sposób odżywiania się jest dziś uznawany za podstawę zdrowia i cieszy się coraz to większą liczbą zwolenników. Na temat niezaprzeczalnego wpływu sposobu odżywiania się na stan zdrowia fizycznego zrobiło się w ostatnich latach naprawdę głośno. Liczne badania naukowe potwierdzają, że śmieciowe jedzenie może doszczętnie zrujnować nasz organizm.
PodsumowanieLiczne badania naukowe potwierdzają negatywny wpływ niezdrowego sposobu odżywiania się na stan naszego zdrowia.
Dieta wpływa na zdrowie psychiczne
Zgodnie z treścią artykułu opublikowanego na łamach renomowanego Science Daily (źródło 1) w lutym br., amerykańscy naukowcy doszli do sensacyjnego wniosku! Niezdrowy sposób odżywiania się został ściśle powiązany z mniej lub bardziej uciążliwą chorobą psychiczną!PodsumowanieKalifornijskim naukowcom udało się wykazać związek zachodzący pomiędzy chorobą psychiczną, z niezdrowym sposobem odżywiania się.
Jest więcej podobnych badań!
Wiele wcześniejszych badań naukowych wykazało związek zachodzący pomiędzy sposobem odżywiania się, a stanem zdrowia psychicznego. Jedne z tego typu badań potwierdzają związek zachodzący pomiędzy spożywaniem nadmiernych ilości cukru, a chorobą dwubiegunową. W tym przypadku jednak chodzi jedynie o cukier i o konkretną chorobę. Czy słabość do słodkiego może prowadzić do rozwoju choroby dwubiegunowej? Otóż niekoniecznie! Ludzie, którzy na nią cierpią, w fazie depresji często jedzą słodkawe przekąski, aby poczuć się lepiej, a następnie, w ferworze fazy maniakalnej, bezmyślnie pożerają śmieciowe jedzenie o wysokiej zawartości węglowodanów (źródło 2)."Zaburzenie depresyjne może wynikać z dysfunkcji psychoneuroimmunologicznych, ponieważ badania naukowe jasno potwierdzają wzrost poziomu różnych mediatorów stanu zapalnego u osób z depresją."
Co za tym idzie? Otóż to, że zdrowy sposób odżywiania się może skutecznie zmniejszać procesy zapalne zachodzące w organizmie, a tym samym zapobiegać rozwojowi depresji.PodsumowanieZwiązek zachodzący pomiędzy sposobem odżywiania się, a stanem zdrowia psychicznego, został już niejednokrotnie potwierdzony wcześniejszymi badaniami.
Czy niezdrowa dieta prowadzi do obłędu
Zdaniem kalifornijskich naukowców, związek zachodzący pomiędzy niewłaściwą dietą, a chorobą psychiczną nie jest - przynajmniej w świetle dzisiejszej wiedzy - związkiem przyczynowym. Nie ma dziś podstaw, by jednoznacznie stwierdzić, że ogólnie niezdrowa dieta prowadzi do różnego rodzaju chorób psychicznych. Z drugiej zaś strony, wygląda na to, że osoby umysłowo chore, bądź z predyspozycją do chorób psychicznych lub z utajoną chorobą umysłową, dość często bardzo źle się odżywiają.PodsumowanieCzy, oprócz zwiększenia ryzyka rozwoju depresji, niezdrowa dieta może powodować również inne choroby umysłowe? Tego jeszcze do końca nie wiemy. Ponieważ jednak ludzie z chorobą psychiczną na ogół odżywiają się bardzo niezdrowo, narażając się na dodatkowe poważne konsekwencje zdrowotne, należy niezwłocznie przeciwdziałać temu zjawisku.
Bibliografia:1 – Science Daily – Junk food is linked to both moderate and severe psychological distress;
2 – Everyday Health – Sugar and Bipolar Disorder;
3 – The Guardian – Eating junk food raises risk of depression, says multi-country study;
4 – Science Daily – Importance of a balanced diet for mental health;
5 – Alternative Daily – Chronic Inflammation May Be Causing Your Depression.Spodobał Ci się artykuł? Podziel się nim ze znajomymi!