Przejdź do treści

Czy pieniądze dadzą Ci zdrowie i szczęście?

Dalaj Lama, zapytany o to, co go najbardziej zadziwia w ludzkości odpowiedział: "Człowiek! Bo poświęca swoje zdrowie, by zarabiać pieniądze, następnie zaś poświęca pieniądze, by odzyskać zdrowie
Teaser Media
Image
Czy pieniądze dają szczęście?

Dalaj Lama, zapytany o to, co go najbardziej zadziwia w ludzkości odpowiedział: "Człowiek! Bo poświęca swoje zdrowie, by zarabiać pieniądze, następnie zaś poświęca pieniądze, by odzyskać zdrowie. Oprócz tego, jest tak zaniepokojony swoją przyszłością, że nie cieszy się z teraźniejszości. W rezultacie nie żyje ani w teraźniejszości, ani w przyszłości; żyje tak, jakby nigdy nie miał umrzeć, po czym umiera, tak na prawdę nie żyjąc."

Dlaczego pieniądz rządzi naszym światem?

Słowa duchowego i politycznego przywódcy narodu tybetańskiego, laureata pokojowej nagrody Nobla, niestety odzwierciedlają całą prawdę o człowieku. Dlaczego tacy jesteśmy? Otóż od małego wpajają nam do głów, że najważniejsze w życiu są pieniądze. „Jak nie będziesz dbać o naukę, to nie znajdziesz dobrej pracy i będziesz biedna” – takie zdanie zapewne większość z Was wielokrotnie słyszała i to nie tylko od własnych rodziców w czasach dzieciństwa. Zapewne wielu z nas powtarza dokładnie to samo własnym dzieciom. Sygnały dające pieniądzu magiczną moc są nieustannie tworzone i wysyłane do otoczenia, bardziej lub mniej pośrednio, nie tylko przez media masowego przekazu, lecz także przez poszczególnych członków naszego społeczeństwa. Zachowania, sposoby reagowania na określone sytuacje, popularne frazy i gesty, w tym wszystkim kryją się subtelne sygnały, które dają pieniądzu kompletną władzę nasz naszymi umysłami.

Czy pieniądz daje szczęście?

Czy bogatym jest w życiu łatwiej? To prawda, że nie martwią się podwyżkami cen i mogą beztrosko wydawać pieniądze. Niestety oni też mają swoje – często niemałe - problemy! Według Epikura, szczęście polega na doznawaniu przyjemności. Nieszczęściem zaś jest doznawanie cierpień. Jeśli chcemy aby nasze życie było szczęśliwe, powinniśmy wyzbyć się potrzeb, których nie możemy w prosty sposób zrealizować. Zaślepieni żądzą pieniądza nie jesteśmy w stanie dostrzec, tego co życie nam codziennie oferuje. W ten sposób nie dostrzegamy prawdziwego piękna życia i nie czerpiemy z niego radości. Prawda jest taka, że szczęściem nie jest kolejne auto stojące przed domem, lecz bliscy nam ludzie. Ważne są także pasje, które ma każdy człowiek. Marzenia można spełniać codziennie, niezależnie od stanu majętnego.

Czy pieniądze dają nam szczęście?

Większość osób niemajętnych marzy w pierwszej kolejności o pieniądzach i jest święcie przekonana o tym, że mogą one dać prawdziwe szczęście. Ale czy tak jest naprawdę? Nie jesteśmy wszyscy tacy sami, choć do tego dożą media masowego przekazu i największe koncerny! Jeśli pragniesz być szczęśliwa, to musisz zrozumieć i samodzielnie zdefiniować własne potrzeby, nie wzorując się na innych osobach, a w szczególności na przekazach medialnych. Wpatrując się w możliwości jakie wedle naszego mniemania daje pieniądz, często zapominamy o sobie i o naszych prawdziwych potrzebach. Pieniądz jest owszem ważny, ale za żadną cenę nie należy go stawiać na pierwszym miejscu w kolejce naszych potrzeb. Zakładając, że pieniądz daje szczęście, wszyscy bogacze powinni się nim nieustannie cieszyć! Skoro tak, to czemu osoby bogate bardzo często cierpią na depresję? Gdy milionerom zada się pytanie, czego naprawdę w życiu chcą, bardzo często nie potrafią odpowiedzieć. Zdarza się, że nierzadko kończą w zakładach psychiatrycznych lub – jeszcze gorzej - popełniają samobójstwa! Nowe badania naukowe, współfinansowane przez Fundację Gatesa, przedstawiają osoby majętne jako zagubione dusze przygnębione silnymi lękami, zmartwieniami i poważnymi problemami na wielu płaszczyznach! Zgodnie z treścią artykułu opublikowanego na łamach The Atlantic, bogaci respondenci okazują się być niezadowoleni z życia i sądzą, że ich duże pieniądze przyczyniły się do poważnych problemów miłosnych, rodzinnych i zawodowych. Znaczna część ankietowanych okazała się być niezadowolona nawet z własnego dobytku!

Podsumowanie Zakładając, że pieniądz daje szczęście, wszyscy bogacze powinni się nim nieustannie cieszyć! Skoro tak, to czemu osoby bogate bardzo często cierpią na depresję? Szczęściem nie jest kolejne auto stojące przed domem, lecz bliscy nam ludzie. Ważne są także pasje, które ma każdy człowiek. Marzenia można spełniać codziennie, niezależnie od stanu majętnego.

Czy pieniądz daje zdrowie?

Z badań przeprowadzonych na dużą skalę w Anglii, wynika, iż Brytyjczycy są przekonani, że pieniądze są w życiu ważniejsze niż cieszenie się dobrym zdrowiem lub szczęśliwym życiem rodzinnym. Prawie połowa respondentów, 41 procent, jest zdania, że bogactwo jest kluczem do szczęścia w porównaniu do 32 procent, które sądzi, że bycie zdrowym jest najważniejsze. Czy przekonani o przewadze pieniądza nad dobrym zdrowiem respondenci trwali by w swoim przekonaniu nawet w przypadku ciężkiej lub nieuleczalnej choroby? Lepiej być zdrowym i biednym, czy nieuleczalnie chorym i bogatym człowiekiem? Na to pytanie każdy z Was powinien sobie sam odpowiedzieć. To prawda, że osobom bogatym jest o wiele łatwiej dbać o zdrowie, gdyż teoretycznie mogą regularnie ćwiczyć i spożywać drogą żywność z ekologicznych upraw. Ale czy w rzeczywistości tak robią? Choć wiele można by w tym zakresie spekulować, to generalizowanie i wrzucanie wszystkiego do jednego gara nie miałoby tutaj sensu. Istotnym faktem jest jednak to, że bogaci ludzie nie żyją zbyt długo! Z ogólnodostępnych informacji wynika, że najdłużej żyjące osoby na całym świecie, które przez całe życie cieszą się świetnym zdrowiem, są na ogół ubogie i nigdy nie interesowało ich zarabianie pieniędzy! Jedyny wyjątek stanowi w tym przypadku miliarder David Rockefeller, który w wieku 101 lat zmarł po siódmej transplantacji serca.

Czy pieniądze dają zdrowie?

Życie milionera nie jest łatwe, a towarzyszące mu silne stresy odbijają się na zdrowiu. Choć przeciętnie w najbiedniejszych krajach ludzie żyją o wiele krócej niż w krajach bogatych, to mieszkańcy najbiedniejszych regionów Polski, choć bezrobotni i biedni, żyją dłużej niż bardzo dynamiczni mieszkańcy metropolii. Rzadziej zabijają ich stres i nowotwory - czytamy w Dzienniku Gazecie Prawnej. Pieniądz zdrowia nie daje. Gdyby było inaczej sławni i bogaci ludzie nigdy by nie chorowali.

Podsumowanie Pieniądz nie daje ani szczęścia, ani zdrowia, a uporczywe myślenie o zarabianiu pieniędzy może nam je tylko doszczętnie zrujnować. Nie daj się oślepiać żądzy gromadzenia bogactw. Ciesz się życiem i naucz się doceniać jego piękno w każdej drobnej chwili, zarówno w biedzie jak i w dobrobycie, gdyż tego nigdzie nie kupisz za żadne pieniądze!
Spodobał Ci się artykuł? Podziel się nim ze znajomymi!