Czym jest depresja sezonowa? Czy to groźne? Jesień i zima to najgorszy czas!

Sezonowy spadek nastroju to dolegliwość, która obecnie dokucza coraz to większej liczbie osób. W tym artykule dowiesz się czym może grozić depresja sezonowa, jak ją rozpoznać i co zrobić w przypadku zachorowania.

W Polsce sezonowa depresja dotyka coraz to większą liczbę osób. Czym jest jesienny smutek i co możemy zrobić, aby sobie z nim poradzić? Poniżej kilka porad od naszych specjalistów.

Depresja sezonowa
Depresja sezonowa - Co to takiego?

Czym Jest Sezonowa Depresja?Choroba afektywna sezonowa (czyli potocznie się wyrażając depresja jesienna, depresja zimowa, depresja sezonowa) to jednostka chorobowa, która została po raz pierwszy opisana w roku 1984 przez Normana E. Rosenthala.Depresja sezonowa czyli sezonowe zaburzenie afektywne (Seasonal Affective Disorder – SAD) to zaburzenie depresyjne pojawiające się w okresie jesienno-zimowym, a ustępujące wiosną lub latem. Sezonowa depresja to choroba, która pojawia się, lub znacząco nasila, zazwyczaj w trakcie jesieni lub zimy. Objawia się głównie brakiem energii, apatią, rozdrażnieniem oraz bardzo ponurymi myślami. Osoby cierpiące na tę dolegliwość mają problemy ze spaniem, czują się przygnębione i bezsilne. Często obwiniają się za to wszystko i miewają myśli o śmierci. Sezonowa depresja może być tak silna, że uniemożliwia normalne funkcjonowanie.

Co robić gdy dopada nas sezonowa depresja? Otóż, na szczęście istnieje kilka sposobów, które pomagają sobie z nią radzić. Warto przede wszystkim zaznaczyć, iż jest to choroba, na którą nie trzeba cierpieć w milczeniu. Tego nie powinno się robić pod żadnym pozorem! Warto więc pamiętać, że sezonowa depresja to zwyczajna dolegliwość zdrowotna, która może dopaść każdego z nas i z którą można sobie stosunkowo dobrze radzić kierując się wskazówkami specjalisty. Aby tego dokonać, należy przede wszystkim udać się do lekarza, który rozpoznaje chorobę, lub ją wyklucza, ewentualnie zalecając odpowiednie leczenie.

Skąd się bierze sezonowa depresja?

Często spotykamy się z opinią, że sezonowa depresja to tylko wymysł i bierze się głównie z lenistwa. Nic bardziej mylnego! Sezonowa depresja to prawdziwa choroba, która dotyka coraz to większą liczbę mieszkańców całej Europy i nie tylko. Czasami sezonowa depresja jest zwyczajnym nasileniem istniejącej już choroby, która o niektórych porach roku może dawać mniej widoczne objawy, szczególnie gdy jest prawidłowo leczona pod kontrolą lekarską, natomiast jesienią i zimą zazwyczaj silnie daje się we znaki - czasami pomimo stosowania leków, które wiosną i latem dobrze działają. Dlaczego tak się dzieje? Otóż, problem polega na tym, iż jesienią dni stają się coraz krótsze i zimniejsze, przez co nasz organizm zaczyna niekorzystnie reagować na niedobory promieni słonecznych.

Gdy na dworze jest ciemno i ponuro, ciężko jest się skoncentrować. Dodatkowo brakuje nam światła słonecznego, które ma pozytywny wpływ na nasze samopoczucie.

Natężenie światła słonecznego wpływa na ilość produkowanej w organizmie serotoniny. Ten hormon z kolei ma istotny wpływ na nasze dobre samopoczucie, a jego niskie stężenie nasila smutek i niechęć do działania.

Chociaż przyczyny rozwoju depresji sezonowej nie są dokładnie znane, przypuszcza się, że podstawową rolę odgrywa tutaj niedobór światła słonecznego docierającego do naszych oczu. Jak powszechnie wiadomo, ma ono istotny wpływ na sposób funkcjonowania różnych struktur mózgowych, a mianowicie na procesy powstawania i regulacji neuroprzekaźników i hormonów niezbędnych do wielu mechanizmów. Badacze zauważyli, iż najbardziej niekorzystny wpływ ma pod tym względem niedobór światła słonecznego w godzinach porannych, gdyż sytuacja ta rozregulowuje bardzo istotny okołodobowy rytm człowieka – snu i czuwania. Niedobór światła słonecznego wzmaga produkcję melatoniny – tzw. hormonu snu, przez co nasz mózg jest zdezorientowany co do godziny i pory dnia, a my stajemy się bardziej senni i zmęczeni. Dodatkowo zaburzane są w ten sposób także inne rytmy wydzielania hormonów - zmniejsza się stężenie serotoniny, która odpowiedzialna jest m.in. za utrzymywanie dobrego nastroju.

Jak się objawia depresja sezonowa?

Choć objawy zarówno „ogólnej” depresji, jak i depresji sezonowej, są do siebie bardzo podobne, u każdego z nas mogą one występować w nieco zróżnicowany sposób. Wiele zależy także od poziomu nasilenia wspomnianej dolegliwości.

Jakie zatem mogą być objawy sezonowej depresji? Do najczęstszych objawów depresji sezonowej zaliczamy:

  • poranna niechęć do wstawania z łóżka;
  • nieustanne poczucie winy;
  • brak energii do działania;
  • obniżony nastrój;
  • problemy ze snem;
  • apatia;
  • brak apetytu.

Powyższe objawy te mogą utrudniać codzienne funkcjonowanie i być bardzo uciążliwe, również dla całej rodziny osoby chorej. Ludzie cierpiące na sezonową depresję mogą mieć także problemy z koncentracją i pamięcią, a także czuć się przygnębione i bezradne. Często mają też obniżoną tolerancję na stres i łatwo się irytują – czasami bez zrozumiałego powodu.

Czy depresję sezonową trzeba leczyć?
Czy depresję sezonową trzeba leczyć?

Czy sezonowa depresja jest groźna?

Choć zazwyczaj nie powoduje ciężkich objawów, czasami depresja sezonowa może mieć nieprzewidywalne skutki na psychice chorego, a także jego bliskiej rodziny, dlatego w przypadku zauważenia u siebie opisanych wcześniej objawów, należy pilnie zasięgnąć porady u psychiatry. Podobnie, jeśli wydaje Ci się, że na depresję sezonową może cierpieć bliska Ci osoba, zrób wszystko co w Twojej mocy, aby ten człowiek skonsultował się ze specjalistą.

Jak walczyć ze złym nastrojem i z niechęcią do działania?

Jak walczyć ze złym nastrojem? Jakie są skuteczne sposoby na zwalczenie sezonowej depresji? Po pierwsze, musisz zdać sobie sprawę, iż w większości przypadków sezonowa depresja to nic innego jak zły nastrój spowodowany niedoborem światła słonecznego. W pewnym sensie możesz temu zaradzić, wychodząc na spacer każdego dnia, ćwicząc lub po prostu spędzając więcej czasu na świeżym powietrzu. Ważne jest, żebyś unikał siedzenia w domu i spędzania całego dnia przed telewizorem czy komputerem, bo niestety to może jedynie pogorszyć samopoczucie.

Najważniejsze to znaleźć sposób na aktywność fizyczną i społeczno-kulturalną, która będzie wzmagała produkcję endorfin w Twoim organizmie. Warto wybierać się na długie spacery na łonie natury i wzbogacić codzienną dietę o produkty obfitujące w witaminy D i B6. Sen i odpoczynek również są ważne, dlatego warto zadbać o to, by spać minimum 8 godzin na dobę, kładąc się spać o regularnych porach.

W walce z depresją sezonową bardzo istotne jest odpowiednie odżywianie. Pomocny może okazać się suplement diety w postaci gotowych tabletek lub kapsułek, które mają poprawić nasz nastrój. Z pewnością znajdziesz coś odpowiedniego dla siebie w aptece.

Pamiętaj, że sezonowa depresja to zazwyczaj normalna reakcja organizmu na brak odpowiedniej ilości światła słonecznego. W każdym przypadku, jeśli tylko odczujesz pogorszenie nastroju, koniecznie skonsultuj się ze specjalistą!

Czy depresję sezonową trzeba leczyć? Czym jest fototerapia?

Sposób leczenia rozpoznanej depresji sezonowej ustala indywidualnie lekarz psychiatra. W przypadkach gdy pacjent nie cierpi na depresję przez cały rok, a jedynie miewa gorsze samopoczucie w okresie jesiennym i zimowym, klasyczna farmakoterapia zazwyczaj nie ma większego sensu, gdyż czas, jaki mija od jej rozpoczęcia do pierwszych pozytywnych efektów leczenia, jest zbyt długi. Poprawa samopoczucia pacjenta zbiega się bowiem zwykle z początkiem wiosny, czyli okresem, w którym objawy ustępują samoistnie.

Badania potwierdzają, że najskuteczniejszą formą leczenia depresji sezonowej jest fototerapia, czyli ekspozycja na światło o szerokim widmie i natężeniu 2000-10000 luksów przez około 1-2 godziny dziennie, wczesnym rankiem połączona z unikaniem jasnego światła wieczorem. Kuracja z reguły przynosi pozytywne efekty już po dwóch tygodniach. Na zabiegi kieruje pacjentów lekarz psychiatra i to on ustala wszystkie szczegóły leczenia.

Sezonowa depresja - Podsumowanie

Jeśli w sezonie jesienno-zimowym czujesz się nieco przygnębiony, nie powinieneś się tym zbytnio przejmować, gdyż ten problem dotyczy niemalże każdego z nas! Całkowicie naturalne jest odczuwanie smutku podczas chłodniejszych i ciemniejszych miesięcy w roku.

Sezonowa depresja dotyka miliony ludzi każdego roku i może sprawić, że codzienne zadania będą wydawały się nie do zrealizowania.

Na szczęście są rzeczy, które możesz zrobić, aby pomóc sobie w radzeniu z depresją sezonową:

  • pogadaj o tym z lekarzem. Jeśli istnieją podejrzenia, że możesz cierpieć na depresję sezonową, ważne jest, abyś skonsultował się z profesjonalistą;
  • dobrze się wysypiaj. Depresja sezonowa może obniżać poziom energii, więc upewnij się, że masz wystarczająco dużo regenerującego snu;
  • ćwicz regularnie. Dobry trening może poprawić nastrój i ogólne samopoczucie!
  • jedz zdrowo i unikaj przetworzonej żywności. Depresja może prowadzić do zmian apetytu, dlatego staraj się jeść zbilansowane posiłki z dużą ilością owoców i warzyw;
  • spotykaj się z przyjaciółmi i rodziną. Spędzanie czasu z bliskimi może poprawić Twój nastrój i sprawić, że poczujesz się bardziej związany z otaczającym Cię światem.

Sezonowa depresja – Wnioski

Jesteś zestresowana/y, czujesz się samotnie, brakuje Ci energii do życia? Może to oznaczać, że cierpisz na sezonową depresję. Koniecznie poczytaj więcej o tym zjawisku i dowiedz się, jak sobie z nim radzić. Pamiętaj, że lekarz nie gryzie i w każdym przypadku warto z nim omówić temat Twojego nastroju!

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się nim ze znajomymi!