Co grupa krwi mówi o Twoich predyspozycjach i słabościach?
Czy cechy naszej osobowości mogą w jakimkolwiek stopniu być zależnie od tego, jaka grupa krwi krąży w naszych żyłach? Wydaje się to dziwne i wręcz mało prawdopodobne, ale wygląda na to, że jest w tym spore ziarno prawdy.
Odkrycia grup krwi dokonał austriacki naukowiec Karl Landsteiner w 1901 r. Ludwik Hirszfeld wraz z Emilem von Dungernem stworzyli podstawy nauki o grupach krwi, wprowadzając ich oznaczenie symbolami A, B, AB, i 0.
Teoria, wedle której poszczególnym grupom krwi odpowiadają konkretne cechy charakteru narodziła się w kraju kwitnącej wiśni. Japończycy są od dawna niezwykle zafascynowani tym ciekawym związkiem, a turyści odwiedzający Japonię są czasem zakłopotani tym niezwykłym zainteresowaniem i ciągłymi pytaniami o ich grupę krwi. Szansa, że w trakcie Twojej pierwszej luźnej konwersacji z Japończykiem nie zostaniesz zapytany o grupę krwi jest naprawdę znikoma.
Grupa krwi a charakter - Krótka historia japońskiej teorii
W Japonii panuje powszechne przekonanie, iż grupa krwi określa osobowość człowieka. Jest to stosunkowo nowoczesna koncepcja, gdyż same grupy krwi zostały odkryte całkiem niedawno. Skąd się wziął ten dziwny i silnie zakorzeniony trend społeczny? Teoria łącząca grupy krwi z cechami osobowości pojawiła się po raz pierwszy w 1916 r. Z czasem została zastosowana przez japońską armię, której zależało na wiarygodnej analizie mocnych i słabych cech swoich żołnierzy. W trakcie II Wojny Światowej japońskie wojsko dobierało członków specjalistycznych grup bojowych na podstawie naturalnych predyspozycji żołnierzy - zgodnie ich grupami krwi.
W latach siedemdziesiątych, za sprawą bestsellera autorstwa Masahiko Nomi pt. Ketsuekigata de Wakaru Aisho, fascynacja grupą krwi zyskała niezwykłą popularność. Masahiko Nomi jest autorem ponad 10 popularnych książek na ten temat. Po śmierci Masahiko Nomi w 1981 r., badania kontynuował jego syn w Institute of Blood Type Humanics.
Co grupa krwi mówi o Twojej osobowości?
Przed przejściem do opisów rodzajów krwi i powiązanych z nimi cech osobowości należy zaznaczyć, że w Japonii jest kilka nieco odmiennych - zakorzenionych w myśli społecznej - wersji tej wiedzy. W przypadku omawianej w niniejszym artykule teorii nie ma znaczenia czynnik Rh, lecz samo oznakowanie literowe grupy. Przechodząc w końcu do konkretów, zobaczmy teraz, co dana grupa krwi mówi o jej posiadaczu.

Grupa krwi A - Cechy charakteru
Większość populacji japońskiej posiada grupę krwi A. Osoby o tej grupie krwi są uznawane przede wszystkim za kichōmen 几 帳面 き ち ょ う め ん - metodyczne. Są to osoby bardzo pracowite i sumienne. Bywają miłe, nieśmiałe, wrażliwe i cierpliwe w dążeniu do celu. Potrafią się świetnie organizować i uwielbiają utrzymywać maksymalny porządek w swoim życiu. Są perfekcjonistami i bywają niezawodni - śmiało można na nich polegać. Bardzo sobie cenią dobre relacje z innymi ludźmi, choć często lepiej czują się w samotności, niż w towarzystwie. Mogą czuć się niekomfortowo w zatłoczonych miejscach, lub na imprezach.
Ponadto osoby te mają dość kruche serce, dlatego otwarcie się na innych ludzi zabiera im wiele czasu. Niestety posiadacze grupy krwi A potrafią być niezwykle uparci i nerwowi. Pod tym kątem z łatwością tracą nad sobą panowanie.
Podobno grupa krwi A jest dziedzictwem społeczeństwa rolniczego, w którym zorganizowana współpraca na farmie miała kluczowe znaczenie. Z tego powodu posiadacze grupy krwi A rozwinęli opisane tutaj cechy charakteru.
Grupa krwi O - Cechy osobowości
Japończycy zazwyczaj opisują grupę krwi O jako rakkanshugi 主義 ら っ か ん し ゅ ぎ - optymistyczną. Jej posiadacze są niezwykle towarzyscy, mają zdolności przywódcze i potrafią promieniować dobrym nastrojem. Niestety nie dbają zbytnio o szczegóły, a ich aroganckie zachowanie czasami przeraża bardziej wrażliwych posiadaczy grupy A.
Choć bywają niepunktualni, spóźnialscy, a także niegrzeczni, ludzie z grupą krwi O są niezwykle elastyczni u wytrwali, dzięki czemu świetnie sobie radzą nawet w bardzo trudnych okolicznościach.
Posiadacze grupy O są ambitni, bezwzględni i miewają silną predyspozycję do pracoholizmu. Wiedzą, jak kontrolować emocje, sprawiając innym wrażenie, że są całkowicie opanowani. Badania wykazują, że grupa krwi O jest najbardziej optymalną grupą dla prezesów i współpracowników dużych firm ze względu na powyżej wymienione cechy charakteru.
Posiadacze tej grupy krwi są przeważnie wysportowani, zdeterminowani w dążeniu do celu, ale również skupieni głównie na własnych potrzebach i bardzo zazdrośni.
Grupa krwi B - Cechy charakteru
Grupa krwi B jest w Japonii uznawana za jikochū 自己 中 じ こ ち ゅ う, czyli samolubną. Choć osoby o tej grupie krwi mają wiele pozytywnych cech charakteru, to niestety przeważają w nich te bardziej negatywne.
Posiadacze grupy krwi B są osobami niezwykle kreatywnymi, aktywnymi, ale także mało odpowiedzialnymi. Osobnicy z grupą krwi B są zrelaksowani, silni i uwielbiają przygody. Z łatwością wiele rozmaitych zagadnień przyciąga ich uwagę, ale z taką samą lekkością te zainteresowania zanikają. Mają spore trudności ze współpracą z innymi osobami i niemałe problemy z podejmowaniem decyzji.
Niektórzy twierdzą, że korzenie grupy krwi B wywodzą się z czasów koczownictwa, w których ludzie przemieszczali się z miejsca na miejsce. Groziło im wiele niebezpieczeństw, więc z czasem rozwinęli silny instynkt przetrwania.
Grupa krwi AB - Cechy osobowości
AB jest najrzadszą grupą krwi, nie tylko w Japonii, ale także na całym świecie. Potwierdza to stereotyp, wedle którego ludzie z grupą AB są kawarimono わ 変 り 者 か も の, czyli ekscentryczni. Grupa krwi AB to hybryda grup A i B, z czego wynika połączenie dwóch całkiem odmiennych charakterów.
Osoby o tej grupie krwi miewają skomplikowaną i dwoistą osobowość. Dla przykładu bywają nieśmiałe jak typy A, ale także towarzyskie jak typ B. Posiadacze grupy krwi AB są bardzo zdolni, dyplomatyczni, wrażliwi i spokojni, ale bywają również niecierpliwi, nieodpowiedzialni i skupieni na własnych potrzebach.
Źródła
- Landsteiner, K. (1901). Zur Kenntnis der antifermentativen, lytischen und agglutinierenden Wirkungen des Blutserums und der Lymphe. Zentralblatt für Bakteriologie, 27, 357–362.
- Hirszfeld, L., & Hirszfeld, H. (1919). Serological differences between the blood of different races: The results of research on the Macedonian front. The Lancet, 194(5010), 675–679.
- Nomi, M. (1971). Ketsuekigata de Wakaru Aisho (Understanding Affinity by Blood Type). Japan: Koseikan.
- McGreal, C. (2012). Blood type casts a long shadow in Japanese relationships. The Guardian.
- Sato, H., & Yamaguchi, K. (1993). Blood-Group Alleles and Personality Traits. Perceptual and Motor Skills, 77(3), 867–870.
- Rogers, J. S., & Glendon, A. I. (1993). Blood type and personality. Personality and Individual Differences, 15(3), 251–253.
- Watanabe, M. (1994). Blood Type Humanics: The Scientific Way to Discover Yourself. Japan: Institute of Blood Type Humanics.
Dodaj komentarz