Polacy zdradzają coraz częściej Dlaczego?
Od ponad 7 lat Centrum Profilaktyki Społecznej Polaków cyklicznie bada wierność małżeńską obywateli naszego kraju. W roku 2016 tego typu badania przeprowadzono na grupie liczącej ponad 700 osób obu płci, w wieku od 18 do 50 lat, mieszkających w różnego rodzaju aglomeracjach miejskich, zarówno w małych wioskach jak i w dużych miastach mieszczących się na terenie ośmiu polskich województw. Dla celów badawczych uczestników podzielono na trzy podgrupy wiekowe: 18-25 lat, 26-40 lat, 41-50 lat.
Polacy zdradzają coraz częściej!
Z oficjalnych sondaży CPSP przeprowadzonych w ostatnich latach jasno wynika, iż kontakty seksualne stają się coraz bardziej częścią kultury relacji społecznych niż życia intymnego. Coraz to większa liczba osób deklaruje przypadkowe kontakty seksualne, także pozamałżeńskie. W kwestiach wierności małżeńskiej, okazuje się, że aż 84% ankietowanych panów i 72% pań miewa kontakt z osobami z bliskiego otoczenia, o których dobrze wie, że - przynajmniej raz - zdradziły własną żonę lub męża. Zapytani o to, czy mogliby wskazać powody usprawiedliwiające niewierność, 71% mężczyzn i 62% kobiet jasno odpowiedziało, że mogłoby to zrobić. Odpowiednio dla każdej z płci, 31% i 42% ankietowanych osób uważa, że zdrada nie musi się koniecznie wiązać z definitywnym rozpadem małżeństwa.
O ile mężczyźni zdradzają częściej, o tyle kobiety deklarują o wiele dłuższy czas trwania zdrady oraz liczby pozamałżeńskich partnerów. Podczas gdy u mężczyzn są to przeważnie jednorazowe przygody, u kobiet chodzi raczej o długotrwałe romanse. Co ciekawe, choć na krótką metę większa część relacji pozamałżeńskich zdaje się przebiegać obiecująco, to długoterminowo tego typu przygody stają się przyczyną wielu poważnych problemów wszystkich osób związanych z zaistniałą sytuacją. Poziom wykształcenia u mężczyzn nie ma większego znaczenia w kwestiach wierności małżeńskiej, natomiast wśród kobiet najchętniej zdradzają panie z wyższym wykształceniem i lepszymi zarobkami, bezdzietne oraz aktywne zawodowo, zamieszkujące w dużej i średniej wielkości miastach. Wiodąca populacja „zdradzających żon” to głównie kobiety w wieku od 28 do 40 lat, podczas gdy zasadniczy trzon „zdradzających mężów” stanowią panowie w przedziale wiekowym od 25 do 50 lat. W roku 2014 niemalże 39% badanych osób przyznało się do pozamałżeńskich kontaktów seksualnych. W porównaniu do wyników tego samego badania, przeprowadzonego w roku 2011, liczba deklarujących seks pozamałżeński wzrosła prawie dwukrotnie! Małżeństwo w Polsce nie jest już tym czym było kiedyś. Wartość tego typu związku z roku na rok staje się coraz słabsza wśród Polaków. Nawet ślub kościelny nie stanowi już jakiejkolwiek bariery dla zdrady. Rozwodów jest coraz więcej, tak samo jak przeżywających kryzys małżeństw. Drugą główną przyczyną rozwodów są zdrady małżeńskie. Pierwszą stanowi niezgodność charakterów, a trzecią nadużywanie alkoholu. Co się dzieje? Dlaczego tak chętnie zdradzamy?
Dlaczego zdradzamy?
Wszelkie zachowania człowieka, w tym także te związane z kwestią wierności w związku, zależne są od trzech sfer: biologicznej, psychologicznej i socjalnej. Z tego powodu, choć może istnieć pewna tendencja genetyczna do niewierności (naukowcy odkryli nawet cząstkę genu odpowiedzialną za niewierność), to bardzo istotne pozostają w tym zakresie czynniki socjalne i psychologiczne. Bilskie relacje pozamałżeńskie generalnie bywają o wiele silniej przeżywane niż te w związku, stąd mogą one osobom dojrzałym przypominać beztroskie związki z okresu nastoletniego.
Wedle wyników badań naukowych przeprowadzonych w Instituto Clínico de Sexologia de Barcelona - Hiszpania, związek małżeński, począwszy od piątego roku jego istnienia, bardzo często zamienia się w nudną rutynę i właśnie wówczas najczęściej dochodzi do aktów niewierności. Powodów do zdrady może być wiele. Każdy człowiek ma inne potrzeby, zarówno seksualne jak i emocjonalne i w unikalny sposób postrzega świat. Mogą to być utajone pragnienia, przez lata tłumione i odkładane „na kiedy indziej”, odczuwanie „pustki” w obecnym związku, kryzys wieku średniego, brak panowania nad popędem seksualnym - szczególnie z strony mężczyzn - tak zwanych "kobieciarzy", którym zależy tylko na seksie lub nawet, choć bardzo rzadkie to zjawisko… prawdziwa miłość! Niektórzy decydują się na zdradę z czystej ciekawości lub z pragnienia pozornej bliskości. Pewne jest jedno: zdradzamy coraz częściej i coraz chętniej. Generalna reguła jest taka, że pierwsze zdrady Polaków odbywają się przeważnie w tle kryzysu lub konfliktu małżeńskiego. Respondenci sondaży wskazywali najczęściej na następujące przyczyny zdrad małżeńskich: konflikty małżeńskie; brak odpowiedniej satysfakcji z seksu małżeńskiego; potrzeba zaspokojenia wymagań seksualnych, których małżonek nie jest wstanie lub nie chce spełniać; odreagowanie na stres zawodowy i różnego rodzaju problemy w pracy; brak opanowania seksualnego po spożyciu alkoholu; zaspokojenie potrzeb seksualnych w związku z długotrwałym pobytem poza domem.
Najczęściej zdradzamy w pracy
Zdrady Polaków odbywają się coraz częściej w miejscu pracy, która jest numerem jeden w rankingu idealnego tła dla pozamałżeńskich związków! Okazji do rozpoczęcia biurowego romansu jest zawsze sporo. W pracy spędzamy co najmniej osiem godzin dziennie, a to przecież 1/3 naszego życia! Nie ma więc w tym nic nadzwyczajnego, że to właśnie tutaj rodzą się romanse.
Aż 60% ankietowanych mężczyzn miało tak zwany „skok w bok” podczas wyjazdu służbowego. W przypadku kobiet odsetek ten wynosi 52%. Praca i wyjazdy służbowe to wielka pokusa seksualna dla wielu Polaków. Biuro, a generalnie praca, to miejsce, w którym tworzy się najwięcej krótkotrwałych związków pozamałżeńskich, które generalnie miewają bardzo niemiłe konsekwencje. Najgorzej, często dla obu stron, kończą się pozamałżeńskie relacje przełożonego z podwładnym. Z oficjalnych sondaży wynika jasno, iż najczęściej zdradzają zarówno kobiety, jak i mężczyźni pracujący pod wielką presją psychofizyczną, mieszkańcy w dużych miastach i działający w branżach zawodowych, które wymagają częstego podróżowania. Największą pokusę stanowią bowiem firmowe wyjazdy zagraniczne. Samodzielne zawody – takie jak prawnik, czy lekarz – a także praca w korporacjach związana z częstymi wyjazdami służbowymi do ważne czynniki zwiększające ryzyko zdrad małżeńskich. Wykonywanie niskopłatnej pracy przez długie okresy czasu z dala od domu jest czynnikiem silnie zwiększającym ryzyko korzystania z prostytutek.
Coraz więcej ryzykujemy
Sporadyczne i jednorazowe zdrady małżeńskie skłaniają respondentów do stosowania zabezpieczeń – 95% stosuje przy nich prezerwatywy. Ale ponad 18% ankietowanych osób deklarujących zdradę pod wpływem alkoholu – a wiec niemalże 1/5 – nie pamięta czy stosowała takie zabezpieczenie!
Zachowania ryzykowne, w tym także przypadkowy seks pozamałżeński bez jakichkolwiek zabezpieczeń, występują częściej u osób z niższym wykształceniem oraz pod wpływem alkoholu. Z sondaży jasno wynika, iż coraz to więcej mężczyzn nie stosuje prezerwatyw podczas stosunków z prostytutkami, co stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia, nie tylko panów, lecz także ich rodzin!
Choroby weneryczne w Polsce: drastycznie wzrasta liczba zakażeń!
Z danych otrzymanych od Państwowego Zakładu Higieny wynika, iż w Polsce w ciągu ostatnich dziesięciu lat wzrosła blisko dwukrotnie liczba przypadków zachorowania na śmiertelną (jeśli nie leczona, lub leczona nieodpowiednio) kiłę. Lekarze są zdania, że sytuacja jest w tej kwestii bardzo niepokojąca. Skala zjawiska może być o wiele poważniejsza niż sytuacja na jaką wskazują oficjalne dane PZH. Co szczególnie niepokojące, wzrosła również liczba noworodków, które przychodzą na świat zarażone kiłą! Według PZH w całym 2015 r. w Polsce było 1295 nowych przypadków zakażeń wirusem HIV. W ciągu ostatniej dekady odsetek zakażeń tym wirusem wzrósł o prawie 70% !
Nie tylko syfilis i HIV są bardzo poważnym zagrożeniem dla Polaków. W Polsce nieustannie wzrasta zachorowalność na wiele innych chorób wenerycznych, w tym przykładowo na chlamydioze.
Bibliografia: Forsal - Lekarze biją na alarm: w Polsce atakują choroby weneryczne CPS – Projekt badawczy: Ryzykowne zachowania Polaków – edycja 2016