Przejdź do treści

Dla kogo przeznaczone jest odtrucie alkoholowe Tomaszów Mazowiecki przeprowadzane w warunkach szpitalnych?

Osoby uzależnione od alkoholu nie mają kontroli nad alkoholem. Nie potrafią poprzestać na spożyciu określonej ilości alkoholu, nie odejdą od stołu, na którym wciąż znajduje się alkohol oraz nie kontrolują własnego zachowania po alkoholu. Bardzo często osoby te popadają w ciągi alkoholowe. To czas (od kilku dni do kilku miesięcy), w którym osoba uzależniona od alkoholu nie trzeźwieje Stale dostarcza alkohol do swojego organizmu.
Teaser Media
Image
Odtrucie alkoholowe Tomaszów Mazowiecki

Przerwanie ciągu alkoholowego jest możliwe dzięki odtruciu alkoholowym. Aby odbyło się ono bez zagrożenia życia pacjenta, zaleca się, aby osoby uzależnione od alkoholu odbywały detoks alkoholowy w szpitalach i ośrodkach pod nadzorem specjalistów.

Dla kogo przeznaczone jest odtrucie alkoholowe?

Odtrucie alkoholowe Tomaszów Mazowiecki wykonuje się w momencie, gdy osoba zatruła się alkoholem. Przy jednorazowym zatruciu alkoholowym, detoks trwa do kilku godzin. Może odbywać się w zaciszu domowym. Pacjentowi zaleca się odpoczynek, nawadnianie organizmu oraz uzupełnienie utraconych elektrolitów. Zaleca się picie dużych ilości wody, wody z cytryną, cytrusów i innych produktów, które uzupełnią utracone substancje odżywcze.  Osoba ta może też skorzystać z tak zwanego odtrucia na telefon. Ratownik medyczny podłącza wtedy pacjentowi kroplówki z glukozą. Wszystko to odbywa się w domu.   
Natomiast w przypadku osób uzależnionych, których organizmy są bardzo mocno zatrute i zanieczyszczone przez alkohol, odtrucie alkoholowe należy przeprowadzić w warunkach szpitalnych. Specjalistyczna opieka zapewni pacjentowi bezpieczeństwo i pomoże przejść przez trudne chwile.

Na czym polega odtrucie alkoholowe?

Głównym celem odtrucia alkoholowego jest przerwanie ciągu alkoholowego oraz oczyszczenie organizmu z toksyn i substancji szkodliwych. Jest to również czas, w którym uzupełnia się niedobory witamin i substancji odżywczych niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu.  Są to głównie witamina B1, potas i magnez. Dzięki zastosowaniu kroplówek organizm osoby uzależnionej zostaje nawodniony. Przywraca się również prawidłowy poziom elektrolitów.

Jak wygląda odtrucie alkoholowe?

Pacjent, który zgłasza się do szpitala badany ma poziom alkoholu w wydychanym powietrzu. Następnie lekarz przeprowadza z osobą pijącą alkohol problemowo wywiad. Ma on na celu zebranie niezbędnych informacji o stanie zdrowia pacjenta, jego schorzeniach, przyjmowanych lekach a także o tym jak wyglądały jego ostatnie dni, jak długo trwa ciąg alkoholowy, na jakim etapie uzależnienia od alkoholu osoba ta się znajduje oraz co bardzo ważne lekarz pyta również o jakość spożywanego alkoholu. Nie chodzi tutaj o wytrawne trunki lecz o to czy pacjent spożywał alkohol niewiadomego pochodzenia.  
Następnie wykonywane są podstawowe badania z krwi i moczu. Jeżeli jest taka konieczność, lekarz dodatkowo zleca wykonanie specjalistycznych badań.   
Ustalenie stanu zdrowia pacjenta jest niezbędne, aby cały proces odtrucia alkoholowego przebiegł bezpiecznie i pomyślnie. Po wstępnych procedurach pacjent zaczyna odtrucie alkoholowe. Podaje się mu kroplówki nawadniające, wyrównujące poziom elektrolitów, witamin i substancji odżywczych. Należy pamiętać, że nagłe odstawienie alkoholu powoduje wystąpienie alkoholowego zespołu abstynencyjnego Osoba uzależniona od alkoholu doświadcza wtedy bardzo silnych i nieprzyjemnych dolegliwości. Lekarz może zadecydować o włączeniu farmakoterapii. Polega ona na podawaniu leków głównie uspokajających, nasennych czy relaksujących, które pomagają pacjentowi przetrwać trudne momenty. W międzyczasie ponownie wykonywane są badania moczu i krwi, które pozwalają ocenić jak bardzo zatruty jest jeszcze organizm. Detoks alkoholowy zazwyczaj trwa około dziesięciu dni. Jednak o jego ostatecznej długości decyduje lekarz, który wspomaga się wynikami badań. Odtrucie alkoholowe kończy się w momencie, w którym organizm wydalił wszystkie toksyny.

Jaki jest cel odtrucia alkoholowego?

Celem odtrucia alkoholowego bardzo często jest przerwanie ciągu alkoholowego. Dodatkowo organizm zostaje oczyszczony z toksyn i substancji odżywczych. Podczas detoksu alkoholowego wyrównany zostaje poziom gospodarki wodno - elektrolitowej, witamin oraz substancji odżywczych. Przeprowadzenie odtrucia alkoholowego poprawia stan fizyczny i psychiczny jednostki. Bardzo często proces ten ratuje życie osoby uzależnionej. Pozwala na regenerację organizmu, wyniszczonych narządów oraz odpoczynek od nadmiernego spożywania alkoholu. Jest to często czas, w którym jednostka pierwszy raz od dawna jest trzeźwa i w niezakłócony alkoholem sposób odbiera otaczający ją świat. Kolejnym celem jest także możliwość rozpoczęcia terapii leczenia uzależnień oraz wzbudzenie motywacji do leczenia u osoby uzależnionej od alkoholu.

Co się dzieje z organizmem pacjenta podczas odtrucia alkoholowego?

Organizm, który stale dostarczany ma alkohol, przyzwyczaja się do tej substancji. Po pewnym czasie, sam nawet zaczyna się jej domagać.  Nagłe odstawienie alkoholu skutkuje tym, że jednostka odczuwa silne objawy alkoholowego zespołu abstynencyjnego. Jest to reakcja biochemiczna organizmu na brak alkoholu w organizmie.  
Objawy alkoholowego zespołu abstynencyjnego są bardzo silne i niebezpieczne dla organizmu, dlatego tak ważne jest, aby osoby uzależnione od alkoholu przechodziły odtrucie alkoholowe w bezpiecznych i kontrolowanych warunkach szpitalnych. Jednostka doświadczyć może bólu głowy, wymiotów, nudności, biegunki, rozdrażnienia, problemów ze snem, zaburzeń ciśnienia, napadów agresji, omamów, halucynacji, zaburzeń świadomości, zaburzeń osobowości, stanów depresyjnych, stanów lękowych i innych. Bardzo ważne jest, aby osoba ta była również pod opieką psychologa, który pomoże jej przejść przez trudne momenty i wzmocni w jednostce chęć podjęcia leczenia.

Jakie są zalety odtrucia alkoholowego?

Odtrucie alkoholowe ma wiele zalet. Jedną z nich jest przerwanie ciągu alkoholowego u osoby pijącej alkohol problemowo. Dodatkowo odtrucie alkoholowe oczyszcza organizm z toksyn i substancji szkodliwych. Wyrównany zostaje poziom gospodarki wodno elektrolitowej a także przywraca się prawidłowy poziom witamin i substancji odżywczych niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Pozwala to również na poprawę kondycji fizycznej i psychicznej pacjenta. Odtrucie organizmu bardzo często ratuje jednostkę przed śmiercią. Dzięki przebyciu detoksu alkoholowego, osoba uzależniona może podjąć leczenie choroby alkoholowej w dedykowanych placówkach. Pozwala to na osiągnięcie wieloletniego okresu trzeźwości przy odpowiednim zaangażowaniu i motywacji jednostki.

Należy pamiętać, że osoby uzależnione od alkohol powinny przechodzić odtrucie alkoholowe w warunkach szpitalnych pod czujnym okiem specjalistów. Doświadczanie objawów alkoholowego zespołu abstynencyjnego może nieść za sobą zagrożenie życia i zdrowia pacjenta. Dlatego tak ważna jest dobra, specjalistyczna opieka i szybka oraz odpowiednia reakcja w momentach kryzysu.

Komentarze
Udziel odpowiedzi na proste pytanie
Ten mechanizm ma sprawdzić, czy przypadkiem nie jesteś botem
Spodobał Ci się artykuł? Podziel się nim ze znajomymi!