Przejdź do treści

Esperal Bydgoszcz - czy zabieg podskórnego podania wszywki alkoholowej boli?

Uzależnienie od alkoholu może dotknąć każdego. To choroba, która spotyka ludzi niezależnie od ich statusu materialnego, pochodzenia, obejmowanego stanowiska czy poziomu wykształcenia.
Teaser Media
Image
Esperal Bydgoszcz

Granica między piciem okazjonalnym a piciem nałogowym jest bardzo cienka i łatwo ją przekroczyć. Należy pamiętać, że nie ma jednej dawki alkoholu bezpiecznej dla wszystkich. Każdy człowiek uzależnia się od innej dawki alkoholu. U każdego rozwój uzależnienia przebiega również w innym terminie. Jeżeli jednak zauważy się u siebie niepokojące objawy to warto jak najszybciej zgłosić się do specjalisty.

Wszywka alkoholowa - jak przygotować się do zabiegu?

Zabieg w Esperal Bydgoszcz https://esperalbydgoszcz.pl/ nie wymaga specjalnego przygotowania się do zabiegu. Pacjent musi jednak pamiętać o tym, aby w dniu zabiegu być trzeźwym oraz o niespożywaniu alkoholu na mniej niż dwanaście godzin przed zabiegiem. Podanie Esperalu w takich przypadkach wiązałoby się z wystąpieniem silnych dolegliwości zdrowotnych. 
Przed zabiegiem, lekarz przeprowadza z pacjentem wywiad. Ma on na celu zebranie niezbędnych informacji na temat ogólnego stanu zdrowia pacjenta, jego schorzeń, przyjmowanych leków a także pozwala on wykluczyć występowanie ewentualnych przeciwwskazań do zabiegu.

Wszywka alkoholowa - jak wygląda zabieg?

Podczas zabiegu jest używane znieczulenie miejscowe. Zastosowanie znieczulenia pozwala na to, aby była to komfortowa i bezbolesna ingerencja chirurgiczna. Następnie lekarz wykonuje drobne nacięcie. Następnie lekarz podpowięziowo umieszcza od ośmiu do dziesięciu jałowych tabletek. Tabletki umieszczone w ciele stale wydzielają substancję czynną do krwioobiegu jednostki. Następnie specjalista zakłada pacjentowi szwy. W przypadku zastosowania szwów nierozpuszczalnych pacjent zgodnie z zaleceniami lekarza, najczęściej po upływie około dziesięciu/czternastu dni, musi zgłosić się na ich ściągnięcie.  
Cała procedura medyczna trwa około trzydziestu minut. Zabieg przeprowadzany jest w sterylnych warunkach. Przeprowadza ją doświadczony lekarz chirurg.  To bezpieczny i mało inwazyjny zabieg.

Wszywka alkoholowa - jak postępować po zabiegu?

Po zakończonym zabiegu pacjent tego samego dnia może wrócić do domu oraz wykonywania codziennych obowiązków i aktywności. Po zabiegu pacjent nie musi przechodzić hospitalizacji. Nie potrzebuje on też okresu rekonwalescencji. Zaleca się jednak, aby przez okres około czternastu dni, pacjent nie podejmował się wykonywania aktywności fizycznej. Pozwoli to na prawidłowe gojenie się rany. Po zabiegu nie należy moczyć rany. Nie zaleca się brania kąpieli w wannie czy pływania na basenie. Aby uniknąć zakażenia rany, należy stosować się do zaleceń lekarza i prawidłowo dbać o higienę oraz pielęgnację rany.

Wszywka alkoholowa - czego nie wolno po zabiegu?

Po zabiegu podskórnego podania wszywki alkoholowej nie wolno spożywać alkoholu w każdej postaci. Należy pamiętać, że alkohol to nie tylko napoje takie jak wino czy wódka, ale jego śladowe ilości znajdują się również  w produktach spożywczych czy kosmetykach. Warto wyrobić w sobie nawyk skrupulatnego i uważnego czytania etykiet produktów spożywczych. Należy wyeliminować wszystkie artykuły, które zawierają alkohol lub wykonane zostały na bazie alkoholu lub octu. Warto mieć na uwadzę, że zjedzenie cukierka z minimalną zawartością alkoholu może wywołać silny i wielogodzinny ból głowy. Alkohol najczęściej znajduje się w produktach takich jak cukierki, ciasto czy sosy.   
Uważać należy również na kosmetyki. bardzo często zawierają one alkohol lub wykonane zostały na jego bazie. Najczęściej to produkty takie jak perfumy, balsamy, kremy czy płyny do płukania jamy ustnej. Ich stosowanie może wywołać silną skórną reakcję alergiczną.   
Osoby, które podjęły terapię Esperalem nie powinny spożywać napojów 0.0%. Napoje te nie zawierają w sobie alkoholu jednak są ich substytutem. Posiadają podobne opakowanie, podobny kolor, konsystencję, smak czy zapach. Wszystko to może zachęcić osobę uzależnioną do ponownego sięgnięcia po alkohol.

Wszywka alkoholowa - działania niepożądane po zabiegu

Ten zabieg jest bezpieczny. Mogą jednak wystąpić po nim działania niepożądane. Po powrocie do domu należy uważnie obserwować swój organizm. Należy reagować najszybciej jak to możliwe jeżeli zauważy się niepokojące objawy. Działania niepożądane to senność, męczliwość, silna reakcja alergiczna, zakażenie rany, przemijająca impotencja, stany lękowe, stany depresyjne czy schizofrenia. Po zaobserwowaniu u siebie wyżej wymienionych objawów należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem, który podejmie decyzję o dalszym postępowaniu.

Wszywka alkoholowa - jakie są przeciwwskazania do zabiegu?

Wszywka alkoholowa cechuje się wysoką skutecznością. Zapobiega ona spożywaniu alkoholu przez osoby uzależnione. Niestety nie każdy potrzebujący może skorzystać z tej metody wspomagającej leczenie choroby alkoholowej. Przeciwwskazaniem do podskórnego podania wszywki alkoholowej jest stan upojenia alkoholowego pacjenta w chwili zabiegu. Zabiegu nie można wykonać również wtedy, gdy pacjent spożywał alkohol na mniej niż dwanaście godzin przed zabiegiem. Przeciwwskazaniem do zabiegu podskórnego podania Esperalu jest alergia na lek lub składnik. Wszywki alkoholowej nie można zastosować u pacjentów, którzy posiadają schorzenia sercowo - krążeniowe. Czyli m.in. nadciśnienie tętnicze czy choroba niedokrwienna serca. Wszywki alkoholowej nie można zastosować również u osób, które próbowały popełnić samobójstwo. Przeciwwskazaniem do zabiegu jest również występowanie u pacjenta myśli samobójczych, zaburzeń psychicznych czy psychoz. Wyjątek stanowią tutaj ostre psychozy alkoholowe. Osoby, które zdecydowały się na wszywkę alkoholowa pomimo schorzeń takich jak cukrzyca, epilepsja, choroby serca czy choroby układu oddechowego mają absolutny zakaz spożywania alkoholu. Złamanie zakazu skutkuje raptownym pogorszeniem się stanu zdrowia oraz rozwojem choroby.  
Stosowanie wszywki alkoholowej nie jest zalecane kobietom w ciąży, kobietom karmiącym piersią oraz kobietom, które planują zajście w ciążę w najbliższej przyszłości. Jednak w ich przypadku ostateczna decyzja należy do lekarza.

Wszywka alkoholowa to niezwykle skuteczna metoda wspomagająca leczenie choroby alkoholowej. Należy pamiętać jednak, iż nie jest ona samodzielną metodą leczenia uzależnienia. Nie wpływa ona na postrzeganie pacjenta oraz zmianę sposobu jego myślenia. Osoba uzależniona nie sięga po alkohol nie dlatego, że zrozumiała szkodliwy wpływ tej substancji na swoje życie, ale dlatego, że boi się poważnych konsekwencji zdrowotnych. Zaleca się, aby terapie Esperalem rozpocząć równolegle z terapią leczenia uzależnień.

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się nim ze znajomymi!