Przejdź do treści

Esperal Tarnów - Co warto wiedzieć na temat Esperalu?

Często osoby uzależnione tracą świadomość i kontrolę nad życiem. Aby ją odzyskać i uratować siebie należy podjąć terapię leczenia uzależnień. To trudne i wymagające zadanie, jednak wytrwałym może przynieść wieloletni okres abstynencji.
Teaser Media
Image
Wszywka alkoholowa - Esperal - Tarnów

W zachowaniu trzeźwości podczas leczenia choroby alkoholowej pomóc może wszywka alkoholowa Tarnów https://esperalkrakow.com/esperal-tarnow-olkusz-nowy-targ-bochnia/. Nie jest to samodzielna metoda leczenie choroby alkoholowej, jednak jest bardzo skuteczna i zapobiega spożywaniu alkoholu. Jak to działa? Kto może z tego skorzystać? ile to kosztuje? Na te i inne pytania odpowiedź znajdziesz w niniejszym artykule.

Esperal - dla kogo?

Esperal przeznaczony jest dla osób, które są uzależnione od alkoholu. Aby z niego skorzystać należy mieć ukończony osiemnasty rok życia. Oraz osoba uzależniona musi wyrazić świadomą zgodę na zabieg. Esperal nie może zostać podany bez zgody pacjenta lub na prośbę osób trzecich. Stosowanie wszywki alkoholowej zalecane jest osobom, które podjęły decyzję o zaprzestaniu spożywania alkoholu. Chcą lub potrzebują dodatkowego zabezpieczenia, motywacji i wiary w to, że mogą wytrwać w trzeźwości.

Esperal - jak długo działa?


Działanie Esperalu to okres od ośmiu do dwunastu miesięcy. Różnica ta wynika z organizmu pacjenta i jego odporności na lek. Warto tutaj dodać, że wszywka alkoholowa działa z taką samą siłą i natężeniem przez cały okres działania. Po upływie ośmiu miesięcy zabieg ten można wykonać ponownie o ile istnieje taka konieczność. Wszywkę alkoholowa w każdej chwili można usunąć z organizmu. W tym celu należy przeprowadzić prosty zabieg chirurgiczny.

Esperal - jaki jest jego koszt?

Wszywka alkoholowa nie jest refundowana w Polsce. Oznacza to, że pacjent, który decyduje się na terapie Esperalem musi za nią zapłacić z prywatnych pieniędzy. Koszt zabiegu oscyluje w granicach kilkuset złotych. Ceny wahają się w zależności od miasta, kliniki, pakietu zabiegu czy lekarza, który przeprowadza zabieg. Choć cena może wydawać się wysoka, należy pamiętać, że jest to jednorazowy wydatek, który pokrywa koszty leczenia na czas od ośmiu do dwunastu miesięcy.   
W Polsce dostępna jest również bezpłatna pomoc dla osób uzależnionych od alkoholu. Aby z niej skorzystać należy zgłosić się do poradni leczenia uzależnień lub ośrodka leczenia uzależnień. W przypadku wyboru drugiej placówki, niezbędne jest posiadanie skierowanie na leczenie. Skierowanie to wystawić może lekarz internista, lekarz rodzinny lub lekarz psychiatra. Do skorzystania z darmowej pomocy uprawnione są osoby, które posiadają ubezpieczenie zdrowotne oraz te, które go nie mają.

Esperal - jaki jest zarys historyczny?

Znane dziś na całym świecie działanie Esperalu odkryto całkiem przypadkiem w XX wieku. To właśnie wtedy para duńskich naukowców dostrzegła u osób, które stosowały Esperal objawy zatrucia alkoholowego po spożyciu alkoholu. Zaintrygowani własnym odkryciem postanowili przeprowadzić badania. Wyniki badań wykazały, że Esperal hamuje rozkład alkoholu we krwi. Odkrycie to pozwoliło na rozwój leczenia choroby alkoholowej. Wszywka alkoholowa znane jest dziś wszystkim na całym świecie. Stosowana do dziś głównie w krajach wschodnich. W niektórych państwach Europy Zachodniej oraz Stanach Zjednoczonych jej stosowanie zostało zabronione. W Polsce przez okres dwóch lat również wprowadzono zakaz stosowania oraz produkcji Esperalu.Jednak przez jego wysoką skuteczność, zakaz ten szybko cofnięto.

Esperal - jak działa?

Esperal hamuje metabolizm alkoholu w organizmie. Dostarczony do organizmu etanol w normalnych warunkach zostaje rozłożony do prostszej postaci aldehydu octowego na drodze dehydrogenazy alkoholowej. Następnie aktywowany zostaje enzym, który jest odpowiedzialny za uruchomienie procesu dehydrogenazy aldehydowej, w wyniku której aldehyd octowy zostaje przekształcony do bezpiecznej postaci kwasu octowego. Jednak w wyniku działania Esperalu proces dehydrogenazy aldehydowej jest niewykonalny. Zaszyte w organizmie tabletki, stałe wydzielana substancję czynną, disulfiram. To właśnie ona odpowiada za blokowanie działania enzymu, który odpowiedzialny jest za aktywację dehydrogenazy aldehydowej. W wyniku nagromadzenia się szkodliwego aldehydu octowego w organizmie pojawiają się objawy silnego zatrucia alkoholowego.

Esperal - jak wygląda zabieg?

Zabieg domięśniowego podania wszywki alkoholowej odbywa się przy znieczuleniu miejscowym.  Dzięki zastosowaniu znieczulenia zabieg ten jest w pełni bezbolesny dla pacjenta. Przed przystąpieniem do tej prostej i bezpiecznej procedury medycznej, lekarz przeprowadza z pacjentem wywiad. Ma on na celu zebranie informacji o stanie zdrowia pacjenta, jego schorzeniach, przyjmowanych lekach lub ewentualnych przeciwwskazaniach do zabiegu. Po podaniu znieczulenia lekarz nacina skórę pacjenta w okolicy pośladków. Wykonuje to w taki sposób, żeby blizna po zabiegu była jak najmniejsza. W powstałym otworze podpowięziowo umieszcza od ośmiu do dziesięciu jałowych tabletek, które stale wydzielają substancję czynną. Następnie lekarz zakłada pacjentowi szwy. Należy stosować się do zaleceń lekarza i dbać o odpowiednia higienę i pielęgnację rany.

Esperal - jakie są przeciwwskazania do zabiegu?

Choć Esperal cechuje się wysoką skutecznością, to niestety nie każdy może skorzystać z tej metody. Przeciwwskazaniem do zabiegu jest stan upojenia alkoholowego oraz spożywanie alkoholu na mniej niż dwanaście godzin przed zabiegiem. Wszywki alkoholowej nie można również zastosować u osoby, która jest uczulona na disulfiram lub która ma uczulenia na inny składnik leku. Przeciwwskazaniem do zabiegu są również schorzenia sercowo - krążeniowe. Mowa tutaj między innymi o nadciśnieniu tętniczym lub chorobie niedokrwiennej serca. Wszywki alkoholowej nie można zastosować u osób, które próbowały popełnić samobójstwo. Terapii Esperalem nie mogą podjąć również osoby, które mają myśli samobójcze, zaburzenia psychiczne czy psychozy. Wyjątek stanowi występowanie ostrej psychozy alkoholowej.   
Wszywki alkoholowej nie powinno stosować się u kobiet w ciąży, kobiet karmiących piersią czy kobiet, które planują zajście w ciążę w najbliższym okresie. Ostateczną decyzję w tych przypadkach podejmuje jednak lekarz specjalista.   
Osoby, które pomimo schorzeń takich jak cukrzyca, epilepsja, choroby serca czy choroby układu oddechowego decydują się na wszywkę alkoholową, muszą pamiętać o bezwzględnym zakazie spożywania alkoholu. Jego złamanie może skutkować poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi oraz rozwojem choroby.

Wszywka alkoholowa to bardzo skuteczna metoda, która wspomaga leczenie choroby alkoholowej. Należy pamiętać, iż nie jest to samodzielna metoda leczenia choroby alkoholowej. Jest to spowodowane tym, że nie wpływa ona na postrzeganie, ani zmianę myślenia. Jednostka nie spożywa alkoholu ze strachu lub odrazy do tej substancji, nie zaś dlatego, że zrozumiała destrukcyjny wpływ alkoholu na jej osobę. Warto równolegle podjąć terapię Esperalem oraz terapię leczenia uzależnień w prywatnych lub publicznych placówkach.

Komentarze
Udziel odpowiedzi na proste pytanie
Ten mechanizm ma sprawdzić, czy przypadkiem nie jesteś botem
Spodobał Ci się artykuł? Podziel się nim ze znajomymi!