Przejdź do treści

Jaki wpływ ma alkohol na serce? Wszystko co musisz wiedzieć

Negatywny wpływ alkoholu na organizm człowieka jest wszystkim dobrze znany. Zbyt częste i wysokie dawki alkoholu są szkodliwe dla układu pokarmowego, odpornościowego, nerwowego i krwionośnego. Oczywiście nie można demonizować okazjonalnego alkoholu w rozsądnych ilościach. Należy jednak zdać sobie sprawę, że naprawdę łatwo jest przekroczyć granicę. Osoby z chorobami układu krążenia, zawałami serca lub z rozrusznikami serca powinny zachować szczególną ostrożność.
Teaser Media
Image
Wpływ alkoholu na serce

Spożywanie alkoholu a choroby serca

Nadmierne spożycie alkoholu może negatywnie wpłynąć na pracę serca i całego układu krążenia. Może wywoływać między innymi takie choroby jak: nadciśnienie tętnicze, miażdżyca, kardiomiopatia rozstrzeniowa, arytmie nadkomorowe (przede wszystkim migotanie przedsionków) oraz choroba niedokrwienna serca, która może prowadzić do zawału serca lub choroby wieńcowej.

Jak więc alkohol wpływa na serce? Substancja ta jest jednym z czynników drażniących powodujących: - dysfunkcję serca,

- szybkie zwężenie i rozszerzenie naczyń krwionośnych,

- wzrost ciśnienia krwi.

Przy okazjonalnym piciu alkoholu, zaburzenia są krótkotrwałe i nie pozostawiają śladów. Jednak nadmierne i ciągłe nadużywanie alkoholu może prowadzić do długotrwałej choroby serca, która może prowadzić do jego trwałego uszkodzenia.

Alkohol a arytmia

Spożywanie alkoholu jest uważane za czynnik ryzyka zaburzeń rytmu serca, zwłaszcza migotania przedsionków. Nadkomorowe zaburzenia rytmu to nazwa omawianej grupy zaburzeń rytmu serca, które mogą być wynikiem przewlekłego alkoholizmu. Często współistnieją z takimi schorzeniami, jak kardiomiopatia, nadciśnienie tętnicze i choroba niedokrwienna serca.

Jeśli wystąpią takie objawy jak kołatanie serca, duszność, zawroty głowy, nadmierne zmęczenie lub dyskomfort w klatce piersiowej, możesz mieć arytmię serca.

Migotanie przedsionków, o których wspomniano powyżej, jest najczęstszą arytmią nadkomorową i może być szczególnie związane z nadużywaniem alkoholu, które może prowadzić do niewydolności serca lub choroby wieńcowej. Ponieważ aktywność elektryczna przedsionków jest nieregularna i bardzo szybka, nie mogą one prawidłowo się kurczyć i rozluźniać. W rezultacie krew nie przepływa prawidłowo przez krwioobieg, a w przedsionkach mogą tworzyć się skrzepy, co może prowadzić do zawału serca.

Kołatanie serca po wypiciu

Po wypiciu zbyt dużej ilości alkoholu niektóre osoby mogą odczuwać objawy, takie jak gorące ciało, nadmierne pocenie się lub szybkie bicie serca po wypiciu. Dzieje się tak, ponieważ alkohol wpływa na układ sercowo-naczyniowy i przyspiesza bicie serca. Przy palpitacji serca, powinno się całkowicie zaprzestać picia alkoholu.

Kołatanie serca i ból serca po wypiciu alkoholu powinny skłaniać do wizyty u lekarza w celu sprawdzenia stanu serca.

Uszkodzenie serca spowodowane alkoholem

Nadużywanie alkoholu wiąże się nie tylko z dysfunkcją serca, ale także z zaburzeniami strukturalnymi serca. Komórki te ulegają uszkodzeniu w wyniku ciągłego narażania komórek mięśniowych na szkodliwe działanie napojów wysokoalkoholowych. To kardiomiopatia alkoholowa, rodzaj kardiomiopatii rozstrzeniowej. Efektem tego uszkodzenia jest rozciąganie i powiększanie komór serca, co z kolei uniemożliwia skuteczne pompowanie krwi do narządów organizmu, co prowadzi do niewydolności serca. Organizm zostaje pozbawiony dotlenionej krwi, a narząd ulega powiększeniu.

Spożywanie alkoholu po zawale

W ciągu pierwszych kilku tygodni po zawale serca należy unikać alkoholu. Po upływie tego czasu – może się on różnić w zależności od nasilenia zawału serca i ogólnego stanu zdrowia, dlatego należy skonsultować się z lekarzem pierwszego kontaktu – można spożywa alkohol, choć lepiej całkowicie zrezygnować z jego spożycia. Niemniej jednak, dopuszczalna dzienna dawka to 10 g/dzień dla kobiet i 20 g/dzień dla mężczyzn. Jeśli chodzi o rodzaj alkoholu to nie zaleca się picia piwa ze względu na jego wysoką kaloryczność. Kieliszek wina, kilka razy w miesiącu, nie powinien stanowić problemu, podobnie jak 50 mg wódki na imprezach w ramach toastu. Stosowanie od czasu do czasu niewielkiej ilości likieru lub nalewki również nie powinno mieć negatywnego wpływu na zdrowie po zawale serca. Ważne - każda sytuacja jest inna, więc należy ją przedyskutować z lekarzem.

Leki nasercowe i alkohol

Wszelkie leki (w tym leki nasercowe) i alkohol - to nigdy nie jest dobra kombinacja. Największe ryzyko interakcji występuje przy piciu dużych ilości alkoholu. Zawsze najpierw należy skonsultować się z lekarzem pierwszego kontaktu. Jest kimś, kto ma pełne informacje na temat przepisanych leków i ich możliwych interakcji z alkoholem, a także jest w stanie ocenić ogólny stan zdrowia. Bez żadnych przeciwwskazań można wypić niewielką ilość alkoholu. W przeciwnym razie należy podjąć decyzję, aby w ogóle nie pić alkoholu.

Rozruszniki serca i alkohol

Po wszczepieniu rozrusznika serca generalnie nie zaleca się picia alkoholu. Dopuszczalne mogą być jego małe dawki i bardzo ograniczona częstotliwość. Chociaż nie ma bezpośredniego związku między rozrusznikami serca a alkoholem, w tym przypadku należy kierować się zdrowym rozsądkiem. Podsumowując, dozwolone są tylko sporadyczne bezpieczne ilości alkoholu, chyba że lekarz zdecyduje inaczej.

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się nim ze znajomymi!