Smutna prawda o siarczynach w winie
Producenci i dystrybutorzy win zapewniają nas, że siarczyny w ich produktach są zupełnie nieszkodliwe dla zdrowia, a wręcz przeciwnie! Wielu z nich jest zdania, iż siarka może mieć bardzo korzystny wpływ na nasze zdrowie! A więc co nam innego pozostaje, niż pić wino w celu osiągnięcia idealnego zdrowia?
Siarczyny są naturalnie obecne w wielu produktach spożywczych, takich jak jajka, niektóre ryby, szczypiorek, skrobia kukurydziana, szparagi, sałata, syrop klonowy, czosnek, pory, cebula, soja i pomidory. Najczęściej występują również w kompotach, winie, a generalnie w produktach fermentowanych oraz w przetworach owocowych i warzywnych.
PodsumowanieNaturalnie siarczyny są obecne w wielu pokarmach. Niekiedy natomiast żywność jest "wzbogacana" syntetycznie pozyskiwanym dwutlenkiem siarki, który działa jako silny konserwant.
Czy siarczyny w winie są dla nas bezpieczne?
Producenci i dystrybutorzy win zapewniają nas, że siarczyny w ich produktach są zupełnie nieszkodliwe dla zdrowia, a wręcz przeciwnie! Wielu z nich jest zdania, iż siarka może mieć bardzo korzystny wpływ na nasze zdrowie! A więc co nam innego pozostaje, niż pić wino w celu osiągnięcia idealnego zdrowia? Ile w tym jest jednak prawdy? Otóż bardzo niewiele, a na dodatek warto sprecyzować, że informacja o zawartości siarczynów stała się obowiązkowa tylko w wyniku presji wywartej przez lekarzy! Zapewne niektórym z Was zdarzyło się szukać wina bez dodatku siarczynów. Czy udało Wam się takowe znaleźć? Czy takie wina w ogóle istnieją? Otóż prawda jest taka, że nie istnieją wina bez siarczynów, gdyż siarczyny stanowią naturalny produkt fermentacji, w wyniku której wino powstaje. To, że na etykiecie butelki widnieje informacja „Bez dodatku siarczynów”, lub podobna, nie oznacza, że wino jest zupełnie wolne od SO2.PodsumowanieW winie obecne są końskie dawki dwutlenku siarki. Siarczyny są naturalnym produktem fermentacji tego trunku, natomiast do wielu gatunków wina, szczególnie tych z niższych półek, dodawane są sztucznie pozyskiwane siarczyny. Skoro wypicie jednego kieliszka wina może skutkować przekroczeniem bezpiecznej dziennej dawki dwutlenku siarki, to jakim cudem siarczyny w winie mogą być bezpieczne dla naszego zdrowia?
Czy dwutlenek siarki szkodzi zdrowiu?
Czy dodawane do produktów spożywczych, a w szczególności do wina, siarczyny szkodzą naszemu zdrowiu? W Stanach Zjednoczonych do 1986 roku praktykowane było spryskiwanie owoców i warzyw dwutlenkiem siarki, w celu przedłużenia ich przydatności do spożycia. Praktyka ta została oficjalnie zabroniona po stwierdzeniu kilkunastu przypadków zgonu astmatyków w wyniku zjedzenia pryskanych warzyw i owoców! Siarczyny są bardzo niebezpieczne dla alergików, u których mogą wywołać stan zagrażający życiu, tak zwany wstrząs anafilaktyczny. Nie bez powodu, znajdują się one na liście substancji silnie alergizujących, podobnie jak orzeszki ziemne, orzechy laskowe czy skorupiaki. Pomimo, iż w produktach spożywczych (pomijając końskie dawki tego związku w winach) dwutlenek siarki jest rzekomo obecny w „minimalnych ilościach”, które niby nie przekraczają tak zwanego „bezpiecznego dziennego limitu” spożycia, nie oznacza to, że nie jest on szkodliwy dla naszego zdrowia. Czy wiesz, że trujący dwutlenek siarki jest istotnym składnikiem kwaśnego deszczu, bądź smogu, z którym zmagają się mieszkańcy dużych metropolii?PodsumowanieSpożywanie siarczynów może wywołać poważne problemy ze zdrowiem, między innymi w skutek zaburzeń wchłaniania ważnych witamin, ale nie tylko.
Wnioski
W związku z presją lekarzy niebawem mogą stać się obowiązkowe informacje o ilościach siarczynów zawartych w poszczególnych produktach spożywczych. Jeśli zależy Ci na zdrowiu, to ogranicz spożywania produktów bogatych w siarczyny, a w szczególności unikaj regularnego picia wina, gdyż nadmiar dostarczanych do organizmu siarczynów może wywoływać problemy ze zdrowiem. Żywności zawierającej siarczyny powinni absolutnie unikać astmatycy. Okazuje się, że nawet 10% osób cierpiących na astmę może mieć alergię na siarczyny!Bibliografia:WHO / JECGA - Evaluations of the Joint FAO/WHO Expert Committee on Food Additives (JECFA)Spodobał Ci się artykuł? Podziel się nim ze znajomymi!