Przejdź do treści

Wszywka alkoholowa Płock - jaki jest okres jej działania?

Uzależnienie od alkoholu to bardzo podstępna choroba, która rozwija się stopniowo. Na początku chory zauważa jedynie pozytywne aspekty alkoholu, następnie zaczyna pić w samotności, kolejno przechodzi przez wyrzuty sumienia z powodu swojego zachowania a później nie ma już kontroli nad alkoholem. Dalej jednostka traci już wszystko. Kontrolę nad własnym życiem, rodzinę, przyjaciół, pracę… To telegraficzny skrót tego co dzieje się w życiu osoby uzależnionej od alkoholu.
Teaser Media
Image
Uzależnienie od alkoholu - Wszywka alkoholowa Płock

Jednym ze sposobów walki z uzależnieniem jest podjęcie terapii leczenia uzależnień. Wspomagać może się również zastosowaniem wszywki alkoholowej.

Dla kogo przeznaczona jest wszywka alkoholowa?

Wszywka alkoholowa Płock przeznaczona jest dla osób uzależnionych od alkoholu. Aby móc podskórnie przyjąć Esperal należy mieć ukończone osiemnaście lat oraz wyrazić świadomą i samodzielną zgodę na zabieg. Zastosowanie wszywki alkoholowej zalecane jest osobom, które chcą zmienić swoje życie i podjęły już decyzję o zaprzestaniu spożywania alkoholu. Wewnętrzna motywacja pacjenta do leczenia zdecydowanie pozytywnie wpływa na proces leczenia choroby alkoholowej.

Jak długo działa wszywka alkoholowa?

Wszywka alkoholowa działa przez okres od ośmiu do dwunastu miesięcy. To czas, w którym Esperal działa z taką samą siłą i natężeniem oraz tak samo reaguje na dostarczony do organizmu alkohol. Warto również pamiętać, że wszywkę alkoholową można w każdej chwili usunąć z organizmu. Polega to na wykonaniu prostego zabiegu chirurgicznego.

Jaki jest koszt podania wszywki alkoholowej?

Koszt podskórnego podania wszywki alkoholowej wynosi około kilkuset złotych. Ceny wahają się w zależności od wybranego miasta, kliniki, pakietu zabiegu oraz lekarza, który przeprowadza zabieg. Warto tutaj dodać, że Esperal nie jest refundowanym lekiem. Pacjent, który decyduje się na jego przyjęcie musi zapłacić za lek oraz zabieg z prywatnych pieniędzy. Należy jednak pamiętać, że lek ten podawany jest jednorazowo (co jest dużym plusem, gdyż pacjent nie musi pamiętać o kolejnych dawkach leku) oraz jego działanie wynosi kilka miesięcy. Należy więc rozłożyć kwotę na kilka miesięcy, wtedy ona robi się o wiele bardziej przystępna.  
W Polsce każdy obywatel ma również możliwość do skorzystania z bezpłatnej terapii leczenia choroby alkoholowej. W tym celu należy zgłosić się do poradni leczenia uzależnień lub wraz ze skierowaniem do ośrodka leczenia uzależnień. Skierowanie na leczenie można uzyskać od lekarza pierwszego kontaktu, lekarza internisty czy lekarza psychiatry. Z bezpłatnej pomocy mogą skorzystać zarówno osoby ubezpieczone jak i te, które nie posiadają aktualnego ubezpieczenia zdrowotnego.

Jak działa wszywka alkoholowa?

Umieszczona w organizmie wszywka alkoholowa uwalnia do krwi jednostki substancję czynną, disulfiram. Substancja czynna odpowiada za blokowanie rozkładu alkoholu w organizmie. W prawidłowych warunkach proces ten wygląda następująco. Etanol na drodze dehydrogenazy alkoholowej zostaje rozłożony do postaci szkodliwego dla organizmu aldehydu octowego. Następnie uruchomiony zostaje enzym, który odpowiada za aktywację dehydrogenazy aldehydowej. Jednak w momencie, w którym w organizmie znajduje się wszywka alkoholowa zajście tego procesu jest niemożliwe. Substancja czynna blokuje enzym, który odpowiada za aktywację dehydrogenazy aldehydowej. W wyniku tego działania, rozłożenie aldehydu octowego jest niemożliwe. Nagromadzenie się w organizmie szkodliwego produktu wywołuje objawy silnego zatrucia alkoholowego.

Wszywka alkoholowa działa również na emocje jednostki. Osoby posiadające Esperal boją się spożywać alkohol z powodu niechęci doświadczania negatywnych dolegliwości. Z kolei osoby, które spożyły już alkohol podczas terapii Esperalem, czują wstręt i awersję do alkoholu z powodu doświadczania negatywnych dolegliwości.

Jak wygląda zabieg podskórnego podania wszywki alkoholowej?

Zabieg podskórnego podania wszywki alkoholowej odbywa się w znieczuleniu miejscowym. Jest to w pełni bezpieczny i bezbolesny zabieg dla pacjenta. Przed zabiegiem lekarz przeprowadza z pacjentem wywiad. Celem tej rozmowy jest zebranie niezbędnych informacji o ogólnym stanie zdrowia pacjenta, jego schorzeniach oraz przyjmowanych lekach a także występowaniu ewentualnych przeciwwskazań do zabiegu.  
Jeżeli pacjent nie posiada żadnych przeciwwskazań i kwalifikuje się na zabieg to lekarz przystępuje do działania. Po podaniu znieczulenia, specjalista nacina skórę pacjenta w okolicy łopatek lub pośladków. Nacięcie wykonane jest tak, aby blizna po zabiegu była jak najmniej widoczna. Następnie lekarz zakłada szwy na ranę.

Pacjent jeszcze tego samego dnia może wrócić do domu oraz wykonywania codziennych obowiązków i aktywności zawodowej. Wszywka alkoholowa nie wpływa na koncentracje, ani uwagę, dlatego osoby ją posiadające mogą pracować oraz prowadzić pojazdy mechaniczne. Po zabiegu zaleca się, aby pacjent przez okres około czternastu dni nie wykonywał ćwiczeń fizycznych.

Co się stanie po spożyciu alkoholu?

Podczas terapii Esperalem spożywanie alkoholu jest zakazane. Osoba, która złamie ten zakaz bardzo szybko przekona się o negatywnym wpływie alkoholu na jej organizm. Już w ciągu kilku minut od spożycia alkoholu, osoba ta poczuje nieprzyjemne objawy takie jak: silny ból głowy, zawroty głowy, wymioty, nudności, biegunka, kołatanie serca, skoki ciśnienia, zaczerwienienie skóry twarzy, duszności, drgawki, drżenie mięśni, osłabienie organizmu i inne. Należy pamiętać, że im większa dawka alkoholu tym silniejsze i dłużej utrzymujące się dolegliwości silnego zatrucia alkoholowego.  
W przypadku znacznych ilości spożytego alkoholu w organizmie mogą zajść nieodwracalne zmiany. Mowa tutaj między innymi o marskości wątroby, zapaści czy zgonie jednostki. Śmierć z powodu spożycia alkoholu podczas terapii Esperalem jest niezwykle rzadka, jednak jest możliwa i wymaga spożycia ogromnych ilości alkoholu.  
Osoby, które dodatkowo cierpią na cukrzycę, epilepsję, choroby serca czy choroby układu oddechowego i zdecydowały się na podskórne przyjęcie wszywki alkoholowej mają absolutny zakaz spożywania alkoholu. Jego złamanie skutkować może raptownym pogorszeniem się ich stanu zdrowia oraz rozwojem choroby.  
Podczas terapii Esperalem warto równolegle rozpocząć terapię leczenia uzależnień, która pomoże na długie lata zapomnieć o alkoholu.

Komentarze
Udziel odpowiedzi na proste pytanie
Ten mechanizm ma sprawdzić, czy przypadkiem nie jesteś botem
Spodobał Ci się artykuł? Podziel się nim ze znajomymi!