Czy lekarz może wystawić e-receptę na tabletki antykoncepcyjne?

Od kilku lat pacjenci w Polsce mają prostą i szybką możliwość na uzyskanie recepty, nawet w domu – to e-recepta. Tabletki antykoncepcyjne też mogą być przepisane za pomocą e-recepty i – co ciekawe – w niektórych przypadkach antykoncepcja hormonalna nie musi być przepisana wyłącznie przez lekarza-ginekologa. W dzisiejszym artykule piszemy o tym, kiedy, jak i kto może przepisać tabletki antykoncepcyjne.

Czym właściwie jest e-recepta?

Na początku musimy wyjaśnić, czym jest e-recepta, ponieważ wiele osób ma wciąż nieprawidłowe wyobrażenie o nowym systemie wystawiania tych dokumentów. Dziś e-receptą jest właściwie każda recepta. Od 2020 roku każda z nich jest bowiem rejestrowana elektronicznie. Dzięki temu możemy cieszyć się wieloma atutami takiej cyfryzacji – każda recepta jest czytelna, unikamy fałszywek, oszczędzamy czas i możemy otrzymać je na odległość. A jeśli ktoś nie korzysta z Internetowego Konta Pacjenta (gdzie ma dostęp do wszystkich swoich recept i zwolnień) – otrzymuje wydruk, który może okazać w aptece.

Tabletki antykoncepcyjne - Recepta online?

Tabletki antykoncepcyjne - Recepta online?

Dlatego – jeśli odwiedzamy ginekologa – e-recepta na tabletki antykoncepcyjne nie stanowi żadnych przeszkód. Najczęściej jednak, przy pytaniu o możliwość otrzymania antykoncepcji hormonalnej za pomocą e-recepty, chodzi o formę całkowicie online. Odpowiedź brzmi – tak! Jeśli lekarz podczas teleporady, konsultacji wideo lub wywiadu poprzez formularz będzie zdecydowany, by przepisać antykoncepcję hormonalną, może to zrobić.

E-recepta, tabletki antykoncepcyjne – czy to takie proste?

Jak już napisaliśmy, nie ma przeciwwskazań, by przepisać receptę na zakup antykoncepcji hormonalnej całkowicie przez internet. Warto mieć jednak na uwadze, że lekarz musi podjąć taką decyzję. Nie będzie z tym problemu, jeśli przy teleporadzie (lub innej formie konsultacji) mamy kontakt ze znanym już nam ginekologiem, który przepisywał nam je wcześniej. Jeśli chcemy zakupić kolejne opakowanie tabletek antykoncepcyjnych, a mamy kontakt z innym lekarzem, warto załączyć dokumentację, która udowadnia, że takie tabletki antykoncepcyjne już nam przepisano i stosujemy je już od dłuższego czasu.

Jeśli jednak konsultujemy się w formie online (a lekarz nie ma jak przeprowadzić nam podstawowych badań) i prosimy o pierwszą e-receptę na tabletki antykoncepcyjne, możemy otrzymać odmowę. Lekarz może poprosić o wykonanie szeregu badań przed ich zleceniem. Konieczny też będzie nieco dłuższy wywiad, niż kiedy tylko odnawiamy receptę na tabletki antykoncepcyjne.

E-recepta, kiedy z brak kontaktu z ginekologiem

E-recepta na tabletki koncepcyjne powinna być wystawiona przez ginekologa. Nie oznacza to jednak, że inni lekarze nie mają takiej możliwości. Jeśli masz utrudniony kontakt z ginekologiem, w niektórych przypadkach taką receptę może odnowić lekarz POZ, czyli lekarz pierwszego kontaktu. W aktualnych czasach problem ten dotyka jednak głównie osoby, które nie korzystają z Internetu. W sieci znajdziemy bowiem wielu lekarzy, do których możemy umówić się na teleporadę lub wideoporadę – z każdego miejsca w Polsce! Znajdziesz też strony, które umożliwiają wywiad medyczny za pomocą szczegółowego formularza (z miejscem na załączenie dokumentacji medycznej).

A więc nawet lekarz rodzinny może wystawić e-receptę na tabletki antykoncepcyjne.

Tabletki antykoncepcyjne – e-recepta w krótkim czasie

Jaka metoda jest najszybsza, jeśli potrzebna Ci e-recepta na tabletki antykoncepcyjne? To najczęściej serwisy zrzeszające lekarzy, którzy dokonują przedłużenia recept lub wystawiają e-zwolnienia na podstawie formularzy skonstruowanych pod wywiad lekarski. Jeśli nie masz czasu czekać, wystarczy, że uzupełnisz go w parę minut, a – zależnie od pory dnia – już nawet po kilku minutach otrzymasz niezbędny dokument.

E-recepta, tabletki antykoncepcyjne a badania

Jakie badania warto mieć wykonane, by z pewnością dostać e-receptę na antykoncepcję hormonalną – nawet z łóżka? Oczywiście, lekarz bez większych wątpliwości powinien wystawić receptę, jeśli już stosujesz je od dłuższego czasu. Jeśli nie – dobrze jest zrealizować szereg badań. Podstawowe badania, które może wykonać lub zlecić Twój ginekolog, to:

  • USG transwaginalne,
  • USG piersi,
  • badania hormonalne,
  • badania krzepliwości krwi i wątroby.

Jeśli wszystkie wyniki nie będą budzić żadnych wątpliwości – to oznacza, że nie ma przeciwwskazań, by rozpocząć taką kurację. Jeśli wyniki nie będą w normie – istnieje prawdopodobieństwo, że antykoncepcja hormonalna zaszkodzi zdrowiu pacjentki. Wtedy należy umówić się na dłuższą – najlepiej stacjonarną konsultację, na której omówione zostaną wyniki i możliwe rozwiązania.

FAQ:

  • Czy tabletki antykoncepcyjne mogą być wystawione online?

Tak! Jeśli zażywasz je już od dłuższego czasu, lekarz prawdopodobnie bez problemu przedłuży receptę na Twoje tabletki antykoncepcyjne, nawet przez teleporadę czy formularz.

  • Czy tabletki antykoncepcyjne mogą być wystawione przez lekarza rodzinnego?

Tak – jeśli nie masz możliwości kontaktu z ginekologiem, lekarz pierwszego kontaktu może wydłużyć taką receptę.

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się nim ze znajomymi!