Krótkowzroczność – poważny problem współczesnego świata!

Wygody związane ze współczesnymi technologiami to między innymi możliwość wykonania większości operacji finansowych, utrzymywania kontaktów czy załatwienia spraw urzędowych lub zakupów poprzez niewielkie urządzenie zwane smartfonem. Patrzymy w telefon średnio 63 razy w ciągu dnia i spędzamy wpatrzeni w niego ok. 4 godziny dziennie, a im młodsze osoby, tym dłużej. Efekty są różne, ale największe żniwo zbierają nasze oczy.

Krótkowzroczność – przyczyny

Krótkowzroczność to wada wzroku występująca najczęściej. Szacuje się, że w 2050 roku będzie się z nią zmagała połowa populacji świata. Wynika to z obecnego stylu życia. Miopia, czyli krótkowzroczność wynika z nieprawidłowej budowy gałki ocznej, która w przypadku krótkowzroczności jest zbyt wydłużona. W efekcie tego obraz powstaje nie na siatkówce tylko przed nią, a to sprawia, że staje się on rozmyty i niewyraźny. Genetyczne przyczyny to jednak nie powód tak drastycznie rosnących statystyk jeśli chodzi o tę wadę. Największym problemem jest długotrwałe wpatrywanie się w blisko usytuowane obiekty i sztuczne światło, które emanuje z ekranów. Czy z problemem można sobie radzić? Leczenie krótkowzroczności w klinice Blikpol to w wielu przypadkach możliwość szybkiego i trwałego uporania się z tą wadą.

Dziewczyna zakłada okulary

Krótkowzroczność - Przyczyny

Czy krótkowzroczność to choroba cywilizacyjna?

Statystyki niewątpliwie pogorszył okres pandemii. Przejście na pracę czy edukację zdalną sprawiło, że prawie 70% Polaków przyznało się do pogorszenia wzroku. Okazuje się, że 90% osób w wieku 18-65 lat boryka się z jakimiś problemami ze wzrokiem, choć wciąż zbyt mało z nich udaje się do specjalisty. Odkładamy sprawę wspierani przez mózg, który koryguje zakłócony obraz jednak mało kto myśli, że ten wysiłek mózgu może nasilać poczucie zmęczenia, rozdrażnienia czy przyczyniać się do bólu głowy. Nie pomagają tu doraźne rozwiązania, po które chętnie sięgamy, chociażby z powodu niskiej ceny, jak dostępność tanich okularów w drogeriach czy na bazarach. To pogłębia problem, któremu da się zaradzić szybciej. Leczenie krótkowzroczności w klinice Blikpol to obok laserowych metod leczenia krótkowzroczności przede wszystkim dogłębna diagnoza wad wzroku pozwalająca dobrać najlepsze opcje zaradcze.

Leczenie krótkowzroczności — na czym polega?

Jedną z metod leczenia czy spowalniania progresji krótkowzroczności jest odpowiedni dobór soczewek okularowych lub kontaktowych. Ich celem jest rozogniskowanie obrazu lub w przypadku miękkich soczewek ORTOK ubieranych na noc, chodzi o korygowanie kształtu rogówki, co pozwala w ciągu dnia na brak konieczności noszenia okularów czy soczewek. Z kolei laserowe leczenie krótkowzroczności w klinice Blikpol polega na spłaszczaniu rogówki w centralnej części oka. Dzięki temu redukuje się siłę załamywania promieni świetlnych. Zabieg pozwala zredukować krótkowzroczność o -13 dioptrii. Zabieg jest bezbolesny, przeprowadzany w znieczuleniu miejscowym i co najważniejsze po krótkiej rekonwalescencji pozwala na rozstanie się z codziennie noszonymi okularami czy soczewkami.

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się nim ze znajomymi!