Przejdź do treści

5 oznak niedoboru witaminy B12 - sposoby diagnozowania i uzupełniania

Witamina B12 jest niezbędnym składnikiem odżywczym, którego organizm potrzebuje do procesów, takich jak synteza DNA, produkcja energii czy funkcjonowanie ośrodkowego układu nerwowego. Niestety jej niedobór jest często lekceważony lub błędnie diagnozowany. Sprawy nie ułatwia fakt, że objawy niedoboru są niespecyficzne. Sprawdźmy, co może sugerować, że w organizmie brakuje witaminy B12.
Teaser Media
Image
Oznaki niedoboru witaminy B12

Chociaż witamina B12 znajduje się w wielu produktach spożywczych, jej niedobór jest stosunkowo powszechny. Może wynikać z diet wykluczających (wegańskiej, wegetariańskiej), złego wchłaniania, pewnych schorzeń lub stosowania niektórych leków. Ponieważ zdolność wchłaniania witaminy B12 z pożywienia spada wraz z wiekiem, niedobór występuje częściej u osób starszych. Nie oznacza to jednak, że dzieci i młodszych dorosłych, w tym kobiet w ciąży i karmiących piersią, niedobór witaminy B12 nie dotyczy. W tym artykule przyjrzymy się najczęstszym objawom związanych z niedoborem omawianej substancji oraz sposobom ich diagnozowania. Sprawdzimy też, jak szybko uzupełnić niedobór witaminy B12.

5 najczęstszych symptomów niedoboru witaminy B12

  • Zmęczenie - witamina B12 jest obok żelaza i kwasu foliowego podstawowym składnikiem budulcowym czerwonych krwinek. Niedobór tej witaminy może zmniejszyć normalną produkcję erytrocytów, co może upośledzić dostarczanie tlenu do tkanek, prowadząc do osłabienia, zmęczenia, a w dalszej konsekwencji nawet do anemii.
  • Bóle głowy - osoby cierpiące na niedobór witaminy B12 często skarżą się na uporczywe bóle głowy i nawracające migreny przebiegające często z zaburzeniami widzenia.
  • Epizody gorszego nastroju i objawy depresyjne - witamina B12 jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania ośrodkowego układu nerwowego, a niedobór tego składnika może mieć wpływ na zdrowie psychiczne.
  • Trudności z koncentracją, pogorszenie pamięci - ponieważ niedobór witaminy B12 negatywnie wpływa na centralny układ nerwowy, osoby z jej niskim poziomem mogą mieć trudności ze skupieniem uwagi i wykonywaniem zadań. Ryzyko niedoboru witaminy B12 wzrasta wraz z wiekiem, dlatego pogorszenie funkcji umysłowych możliwe jest zwłaszcza u osób starszych.
  • Uczucie pieczenia lub mrowienia dłoni i stóp - parestezje nakładają się na objawy związane z cukrzycą, dlatego niedobór witaminy B12 może zostać błędnie zdiagnozowany jako neuropatia cukrzycowa.

Jak sprawdzić niedobór witaminy B12?

Jeśli podejrzewasz, że w twoim organizmie może brakować witaminy B12, należy skonsultować się z lekarzem, aby omówić objawy i poddać się odpowiednim testom. Mają miejsce w laboratorium, a materiałem do badań jest krew. Warto jednocześnie oznaczyć homocysteinę, która da lekarzowi pełniejszy obraz sytuacji.

Uzupełnianie niedoborów polega na suplementacji, przy czym przy wyborze najlepszej witaminy B12 należy zwrócić uwagę na jej formę, dawkę i przyswajalność. Jedyną słuszną formą jest metylokobalamina, ponieważ jest aktywną biologicznie formą witaminy B12. Ta najlepiej przyswaja się w towarzystwie witaminy B6, biotyny i kwasu foliowego, dlatego wielu producentów zaleca ją w formie łączonej. W poważnych przypadkach w ramach szybkiego uzupełnienia stosuje się natomiast formę iniekcji.

Ze względu na to, że witamina B12 ma kluczowe znaczenie dla zdrowia układu nerwowego i mózgu, warto zadbać o odpowiedni jej poziom w organizmie. Aby poznać więcej szczegółów na ten temat, warto zapoznać się z tym artykułem: https://mito-med.pl/artykul/b-jak-bezpieczny-mozg

Witamina B12 - podsumowanie

Warto mieć na uwadze, aby nade wszystko dążyć do spożywania zbilansowanych posiłków - u zdrowego człowieka stosującego odpowiednią dietę raczej rzadko mowa o jakichkolwiek niedoborach. Dobre źródło witaminy B12 stanowi mięso przeżuwaczy, drób, podroby (zwłaszcza wątroba, która magazynuje B12), ryby, jaja, mleko i sery. Są to ogólnodostępne produkty i niezwykle łatwo operować nimi w codziennym porządku żywieniowym. Na pierwszym miejscu stawiajmy zatem zawsze dietę, a dopiero później suplementację. Warto również wspomnieć, że nadmiar witaminy B12 jest nie tyle niewskazany, ile bezzasadny, a wręcz nieopłacalny - organizm wydala go z moczem, wykorzystując jedynie tyle, ile potrzebuje.

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się nim ze znajomymi!