Czy można skrócić bądź anulować zwolnienie lekarskie? Przydatne wskazówki dla osób wystawiających e-ZLA

E-zwolnienia lekarskie są podstawą do wypłaty zasiłku chorobowego i pielęgnacyjnego oraz wynagrodzenia w odpowiedniej wysokości. Bardzo ważne jest to, aby przestrzegać wszelkich zaleceń lekarskich podczas przebywania na L4! Dzięki temu szybciej wrócimy do zdrowia i na nowo będziemy mogli chodzić do pracy. Czy istnieje możliwości skrócenia lub anulowania zwolnienia lekarskiego? Co powinny wiedzieć osoby wystawiające e-ZLA?
L4 przez Internet

L4 przez Internet

W dzisiejszych czasach e-zwolnienia lekarskie, uzyskiwane przez Internet, stają się coraz bardziej popularne. Dlaczego tak jest? Przede wszystkim dlatego, że pragniemy oszczędzać czas i pieniądze, zachowując także wygodę w trakcie choroby. Elektroniczne zwolnienia lekarskie wystawić może lekarz po konsultacji telefonicznej lub internetowej z pacjentem, dlatego nie trzeba nawet wychodzić z domu! Niezwykle istotne jest tutaj przeprowadzenie wywiadu z osobą chorą, który obejmuje wiele aspektów, takich jak:

  • Występujące objawy i dolegliwości
  • Istniejące choroby przewlekłe
  • Ogólny stan fizyczny
  • Przyjmowane lekarstwa
  • Wyniki badań dodatkowych
  • Dotychczasowy przebieg leczenia

Po zebraniu danych specjalista ma za zadanie postawić diagnozę i zadecydować o wystawieniu elektronicznego zwolnienia lekarskiego. Czasami zlecane są badania dodatkowe, dzięki którym można postawić właściwą diagnozę i dopasować ścieżkę leczenia. 

Skrócenie lub anulowanie zwolnienia lekarskiego

Czy lekarz wystawiający e-zwolnienie może je skrócić lub anulować? Jest to przewidziane w przepisach prawnych, a przyczyny skrócenia e-ZLA mogą być różne. Niekiedy dotyczą błędnego wpisania daty na e-zwolnieniu lub zajścia okoliczności, które pozwoliły pacjentowi wcześniej odzyskać zdolność do pracy.

Prostowanie błędów w takiej sytuacji zostało wskazane z ustawie - trzeba anulować elektroniczne zwolnienie lekarskie, a następnie wystawić je ponownie, we właściwy sposób. Nie istnieją jednak wskazania co do tego, jak postąpić w razie wcześniejszego odzyskania zdolności do pracy pacjenta. Tutaj wystawienie nowego e-ZLA może wpływać na nakładanie się na siebie okresów zwolnienia i powstawanie nieporozumień. Jeżeli nie dojdzie do anulowania zwolnienia lekarskiego, jest ono uznawane za ważne!

Jak skrócić zwolnienie lekarskie e-ZLA?

W takim przypadku lekarz powinien wystawić w systemie ZUS informację o stwierdzeniu nieważności aktualnego e-zwolnienia oraz wprowadzić nowe zaświadczenie wraz ze skróconym okresem zwolnienia. Nie ma bowiem innego rozwiązania niż unieważnienie pierwotnego orzeczenia i wystawienie nowego e-ZLA!

Ponadto, w dokumentacji medycznej trzeba opisać okoliczności dotyczące skrócenia okresu zwolnienia. Jeżeli poprawiamy orzeczenie z błędem pisarskim, nie musimy ponownie badać pacjenta, jednakże w dokumentacji medycznej należy uzasadnić pomyłkę. Ogromnie ważne jest też to, że dane o okresie zwolnienia w e-ZLA i w dokumentacji medycznej muszą być tożsame.

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się nim ze znajomymi!