Przejdź do treści

Ginekologia estetyczna – Leczenie nietrzymania moczu i labioplastyka

Spora ilość kobiet zmaga się z cierpieniem – zarówno psychicznym jak i fizycznym, wynikającym ze zmian anatomicznych pochwy. Jak się bowiem okazuje, problemy związane z wyglądem i funkcjonalnością narządów płciowych mogą stanowić źródło silnego dyskomfortu. Czasami mocno utrudniają, a wręcz uniemożliwiają czerpanie radości ze współżycia. Z pomocą przychodzą zabiegi z zakresu ginekologii plastycznej.
Teaser Media
Image
Ginekologia estetyczna

Ginekologia estetyczna to stosunkowo nowy, ale bardzo prężnie rozwijający się dział medycyny, stanowiący zbiór inwazyjnych procedur medycznych mających na celu poprawę wyglądu lub funkcjonalności zewnętrznych narządów płciowych kobiety.

Czy ginekologia estetyczna może pozytywnie wpływać na życiowy komfort kobiet? Owszem i to bardzo!

Spora ilość kobiet zmaga się z cierpieniem – zarówno psychicznym jak i fizycznym, wynikającym ze zmian anatomicznych pochwy. Jak się bowiem okazuje, problemy związane z wyglądem i funkcjonalnością narządów płciowych mogą stanowić źródło silnego dyskomfortu. Czasami mocno utrudniają, a wręcz uniemożliwiają czerpanie radości ze współżycia.

Jeszcze do niedawna poprawianie wyglądu i sprawności stref intymnych było wielkim tabu, a kobiety przeważnie nie miały się do kogo zwrócić z tego typu problemami. Do niedawna w polskich klinikach zabiegi korekcji kobiecych stref intymnych wykonywane były jedynie ze względów medycznych.

W dzisiejszych czasach kobiety dążą do osiągnięcia maksymalnej satysfakcji w każdej dziedzinie życia. Dotyczy to także aspektów sfer intymnych, związanych ze zdrowiem, atrakcyjnością i poczuciem spełnienia w życiu seksualnym. Obecna popularność ginekologii estetycznej sprawia, że coraz więcej kobiet korzysta z tego rodzaju zabiegów. W rzeczywistości są one niezwykle skuteczne i radykalnie poprawiają samopoczucie pacjentek. Spora część z nich wykonywana jest z zastosowaniem technologii laserowej, co zapewnia wysoki poziom bezpieczeństwa i krótki okres rekonwalescencji.

Ginekologia plastyczna czy ginekologia estetyczna?

Czy ginekologia estetyczna jest synonimem ginekologii plastycznej? Choć można by się w tych określeniach doszukać pewnych różnic zakresu możliwych działań, to w sumie oba terminy są obecnie używane zamiennie. Podobnie jest w przypadku chirurgii plastycznej i estetycznej.

Ginekologia plastyczna – zabiegi

W jakich przypadkach zabiegi z zakresu ginekologii estetycznej mogą poprawiać komfort życia?

Istnieje dość szeroki wachlarz zabiegów ginekologii plastycznej. Wykonuje się je zarówno ze wskazań medycznych, jak i na prośbę pacjentek. Plastyka pochwy, przedsionka pochwy i krocza, która może mieć na celu przywrócenie warunków anatomicznych sprzed pierwszego porodu, jest zabiegiem dość skomplikowanym i wymaga dużego doświadczenia chirurgicznego.

Luźność lub suchość pochwy, nietrzymanie moczu, przerośnięte wargi sromowe mniejsze, bolesne blizny i zrosty po nacięciu krocza, to tylko niektóre z okoliczności, w których ginekologia plastyczna może okazać się jedynym słusznym rozwiązaniem.

Leczenie nietrzymania moczu

Nietrzymanie moczu - tak zwana inkontynencja - to objaw polegający na niekontrolowanym wycieku moczu.

Problem nietrzymania moczu, który może wynikać z osłabienia niektórych mięśni, a także ze zmian anatomicznych cewki moczowej, dotyczy dziś co czwartej kobiety. Z początku dolegliwość bywa niesłusznie bagatelizowana – drobne ilości moczu uwalniają się z cewki w efekcie kichania, kaszlu, czy śmiechu. Z czasem jednak może dojść do sytuacji w której każdy wysiłek będzie skutkował niekontrolowanym wyciekiem moczu.

Można wyróżnić kilka rodzajów nietrzymania moczu: wysiłkowe, naglące – czyli spowodowane nadreaktywnym pęcherzem moczowym, bądź postać mieszana, w której występują oba powyższe rodzaje.

Leczenie nietrzymania moczu zależy od rodzaju i poziomu zaawansowania dolegliwości. W przypadku pęcherza nadreaktywnego zaleca się unikanie kofeiny, alkoholu, ograniczenie ilości przyjmowanych płynów, trening pęcherza, ćwiczenia mięśnia dna miednicy i wspomagająco leczenie farmakologiczne.

Na czym polega leczenie wysiłkowego nietrzymania moczu? Choć zmiana stylu życia, wykonywanie ćwiczeń mięśni dna miednicy, trening pęcherza moczowego, czy też redukcja masy ciała mogą czasami okazać się pomocne, w wielu przypadkach wysiłkowego nietrzymania moczu konieczna jest pomoc specjalisty.

Do najbardziej nowoczesnych i nieinwazyjnych metod leczenia wysiłkowego nietrzymania moczu zalicza się ultradźwięki, laser CO2 oraz innowacyjne nici ginekologiczne.

Labioplastyka

Jak powinny wyglądać wargi sromowe? W rzeczywistości nie ma wzorca, który by to określał. Bywają małe, duże, średnie, symetryczne i asymetryczne. Każdy kształt mieści się w normie pod warunkiem zachowania komfortu kobiety. Problem pojawia się wówczas, gdy dysproporcje anatomiczne warg sromowych – wrodzone lub nabyte - wpływają negatywnie na samopoczucie i jakość życia seksualnego kobiety.

Nieestetyczny wygląd warg sromowych stanowi częstą przyczynę poważnych kompleksów i dyskomfortu w życiu seksualnym. Obecnie coraz więcej kobiet z nieestetycznymi zmianami anatomicznymi warg sromowych decyduje się na labioplastykę.

Labioplastyka, czyli zabieg korekcji wyglądu warg sromowych, może być przeprowadzona nie tylko z powodów czysto estetycznych, ale również z przyczyn zdrowotnych. Przerośnięte wargi sromowe to znacznie większe ryzyko infekcji intymnych, powstawania zranień i stanów zapalnych, zwłaszcza w przypadku prowadzenia aktywnego trybu życia.

Labioplastyka może dotyczyć warg sromowych mniejszych, lub warg sromowych większych. Labiomajoroplastyka to zabieg chirurgiczny polegający na korekcji zniekształconych, niesymetrycznych, przerośniętych, bądź zanikających warg sromowych większych, natomiast labiominoroplastyka odnosi się do warg sromowych mniejszych. Istnieje kilka odmiennych metod przeprowadzania tych zabiegów. O tym, którą z nich zastosować, decyduje lekarz.

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się nim ze znajomymi!