Przejdź do treści

Ile kosztuje defibrylator AED? Odpowiedź może Cię zaskoczyć!

Wokół defibrylatorów, nazywanych też czasem aparatami AED, narosło wiele mitów. Niektóre z nich dotyczą użytkowania, a inne m.in. cen, jakie musimy zapłacić za takie urządzenie. A te — wbrew obiegowej opinii — nie są zbyt wygórowane. Co trzeba wiedzieć o tych urządzeniach? Sprawdźmy!
Teaser Media
Image
Ile kosztuje defibrylator AED?

Najważniejsze informacje o defibrylatorach zewnętrznych AED

Ogólna definicja tego urządzenia mówi, że jest to sprzęt medyczny, którego główną funkcją jest wyładowanie o określonej mocy (wyrażonej w Dżulach), która ma przywrócić poprawny rytm zatokowy, a więc ustabilizować pracę serca.

Nowoczesne defibrylatory AED mogą pochwalić się bardzo dużą skutecznością. Szacuje się, że w 8 przypadkach na 10, zdołają ustabilizować osobę, u której doszło do migotania komór. To zaś oznacza, że poszkodowany lub poszkodowana, mają o wiele większe szanse na przeżycie.

W stanach chorobowych, które skutkują zmianą rytmu pracy serca (lub jego zatrzymaniem) liczy się każda sekunda. Po zaledwie kilku minutach dochodzi do nieodwracalnych szkód w obrębie mózgu. Właśnie dlatego trzeba działać od razu, w czym pomoże defibrylator AED, który można kupić w sklepie Centrum Ratownictwa.

Sprzedawane tam urządzenia są w pełni bezpieczne, zgodne z rygorystycznymi normami, jakie narzuca m.in. Europejska Rada Resuscytacji. Gdy kupujemy tak wyspecjalizowane produkty, lepiej nie zdawać się na przypadek.

Defibrylator musi być wytrzymały, łatwy w obsłudze, a także — w zależności od tego, czy jest to urządzenie jedno- lub dwufazowe — powinno zapewniać wyładowanie o określonej mocy, która jednocześnie zdoła przywrócić właściwy rytm zatokowy i będzie w pełni bezpieczna dla osoby poszkodowanej.

Ile kosztuje aparat AED?

Rozbieżności w kwocie zakupu mogą być spore. Bez trudu można znaleźć urządzenia, które kosztuję nawet i kilkanaście tysięcy złotych. Na szczęście, tańsze modele, za które zapłacimy około 5-6 tysięcy złotych, również sprawdzą się świetnie w wielu różnych scenariuszach użytkowania.

Defibrylator AED
Defibrylator AED

Statystycznie, najtańsze są defibrylatory szkoleniowe — tu koszt zakupu powinien być zbliżony do 3,5 tysiąca złotych. Zanim zdecydujemy się na konkretne urządzenie, warto sprawdzić, co wchodzi w skład zestawu sprzedażowego oraz czy do danego produktu bez trudu można zakupić np. dodatkowe elektrody lub ogniwa zasilające.

Jeśli urządzenie ma znajdować się np. w budynku użyteczności publicznej, gdzie każdy będzie mieć do niego dostęp, to warto też zaopatrzyć się w profesjonalną szafkę na defibrylator. Pamiętajmy, że w ratowaniu ludzkiego życia każda sekunda ma znaczenie. Właśnie dlatego takie akcesorium powinno być dobrze oznaczone, by można było szybko dostać się do urządzenia i przystąpić do działania.

Czy defibrylatory AED są bezpieczne?

Mimo tego, że moc wyładowania może przekraczać nawet 350 Dżuli, są to urządzenia, które można uznać za bezpieczne. Potwierdzono, że z wykorzystaniem defibrylatora AED można nawet ratować kobiety w ciąży — wyładowanie nie powinno wywrzeć negatywnego wpływu na płód.

Mitem, który nie ma żadnego potwierdzenia w rzeczywistości, jest też konieczność zdjęcia z osoby, którą ratujemy, całej biżuterii, wraz z pierścionkami. Jest to zbędne. Elektrody nie mogą jedynie stykać się z elementami metalowymi — mogłoby to doprowadzić do poparzeń.

Warto natomiast pamiętać o tym, że AED nie używa się u dzieci do pierwszego roku życia (chyba że urządzenie posiada dedykowany tryb pracy). Przed przymocowaniem elektrod należy też dokładnie osuszyć klatkę piersiową oraz odizolować defibrylator od wody. Podczas wyładowania nikt nie może dotykać osoby, która jest poddawana defibrylacji.

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się nim ze znajomymi!