Jak sprawdzić jakość wody w swoim domu?
Każdego dnia używamy wody z naszych kranów, przygotowujemy dania i napoje, myjemy naczynia, sprzątamy i kąpiemy się. W każdym z tych przypadków olbrzymie znaczenie odgrywa woda oraz jej odpowiednia jakość. W jej oczyszczeniu skutecznie pomóc mogą systemy filtracji wody, które pozbawią ją wszelkich zanieczyszczeń oraz pozostałości metali ciężkich, bakterii, czy grzybów. Zanim zainstalujemy domowy filtr wody, warto jednak przeprowadzić test, mający na celu sprawdzenie jej jakości i składu. Czynność tę dobrze jest również wykonywać regularnie nawet po montażu filtrów. Jak to zrobić? Istnieje kilka sprawdzonych sposobów.
Dlaczego odpowiednia jakość wody jest tak ważna?
Woda z naszych rur trafia bezpośrednio do szklanki, garnka lub czajnika, pozwala na utrzymanie czystości naczyń, domowych sprzętów i elementów wyposażenia oraz wystroju wnętrza. W każdym z tych przypadków kluczową rolę odgrywa jej jakość. Zanieczyszczona woda jest dla nas szczególnie niebezpieczna – może zaszkodzić nam oraz naszym zwierzętom i roślinom. Ponadto kiedy woda jest zbyt twarda, może niekorzystnie wpłynąć na kondycję naszej skóry i włosów, a także żywotność domowych sprzętów działających z jej użyciem.
Odpowiednie filtry do wody mogą skutecznie oczyścić wodę z różnego rodzaju zanieczyszczeń. Warto jednak wspomóc systemy filtracji wody poprzez regularne monitorowanie jej jakości, a po odnalezieniu źródła problemu – pozbyć się go skutecznie i na stałe.
Sprawdzanie jakości wody – od czego zacząć?
Najprostszym sposobem na szybkie sprawdzenie stanu wody w naszym kranie jest zrobienie tego organoleptycznie. Kontrolę warto zacząć od użycia własnych zmysłów – by sprawdzić wodę, wystarczy napełnić szklankę, a następnie za pomocą wzroku i węchu ocenić kolor, zapach, konsystencję oraz stopień spienienia i poziom przejrzystości.
Nieprzyjemny zapach wody wynikać może ze zbyt dużej ilości chloru użytego do jej uzdatniania lub z obecności wyjątkowo niepożądanych bakterii siarkowych zanieczyszczających zawartość naszych rur.
Żółty i żółtobrązowy kolor wody to jasny znak informujący nas o obecności znacznej ilości rdzy w rurach, natomiast zauważalna mętność świadczy o wysokim poziomie minerałów w składzie, co skutkuje wzrostem twardości.
Pamiętajmy, aby w przypadku zauważenia niepokojących cech wody, takich jak nieprzyjemny zapach, kolor, czy mętność, nie degustować jej w celu dalszego sprawdzania. Zły wygląd oraz zapach płynu może bowiem świadczyć o jego poważnym zanieczyszczeniu, a spożycie może stanowić poważne zagrożenie dla naszego organizmu.
Oczywiście sposób ten pozwala jedynie na wykrycie dużych, widocznych gołym okiem problemów związanych z jakością wody, dlatego warto mieć pod ręką także inne możliwości.
Inne sposoby sprawdzania jakości wody
Aby w prosty i skuteczny sposób sprawdzić stan naszej wody, możemy użyć jednego z wielu dostępnych na rynku domowych zestawów testowych. Mogą to być proste paski do badania wody lub bardziej zaawansowane profesjonalne urządzenia. Wspomniane paski służą najczęściej do szybkiego sprawdzenia pH oraz stopnia twardości wody. Po kontakcie z nią pasek zmienia kolor, a jego barwa informuje nas o stopniu twardości wody, jej pH oraz obecności wybranych substancji chemicznych w składzie.
Są to dwa istotne kryteria, które warto znać – dzięki temu możemy ocenić poziom jakości wody oraz zdecydować o podjęciu odpowiednich kroków, na przykład o zainwestowaniu w filtr do wody.
Profesjonalne bardziej zaawansowane zestawy testowe pozwalają na sprawdzenie między innymi poziomu stężenia chloru oraz ilości żelaza i manganu, jak również jej mętności oraz obecności szkodliwych bakterii.
Poinformuj o problemach z wodą
Warto pamiętać, że w przypadku wykrycia poważnych problemów związanych z jakością oraz poziomem bezpieczeństwa wody, należy zgłosić się do wodociągów miejskich lub innego dostawcy wody. Wykryty przez nas problem może bowiem dotyczyć także innych gospodarstw domowych, których mieszkańcy zostaną dzięki nam w porę ostrzeżeni.
Konieczność wymiany informacji działa w tym wypadku w dwie strony. Nasz dostawca jest bowiem zobowiązany do przedstawienia raportu uwzględniającego najważniejsze dane dotyczące jakości wody.
Popraw jakość wody
Warto pamiętać, że nawet w przypadku dobrych wyników przeprowadzonych testów, możemy dodatkowo zadbać o jej jakość, stosując filtry wody do mieszkania lub domu. Dzięki nim zyskamy pewność, że używana przez nas woda będzie wolna od zanieczyszczeń, a przez to bezpieczna dla wszystkich domowników oraz zwierząt domowych. Zainstalowane filtry do wody pozwolą na jej skuteczne oczyszczenie oraz widoczne zmiękczenie. Skorzystają na tym także nasze kuchenne sprzęty oraz elementy wyposażenia i wystroju wnętrz; miękka woda nie będzie bowiem pozostawiać na nich osadu, co korzystnie wpłynie na efektywność ich pracy, estetykę oraz żywotność.