Przejdź do treści

Jak wybierać wyposażenie gabinetu zabiegowego?

W gabinecie zabiegowym wykonuje się różnego rodzaju działania: od tych najprostszych do funkcjonalnie zbliżonych stołom operacyjnym. Skompletowanie odpowiedniego wyposażenia, zarówno jeśli chodzi o meble, sprzęt medyczny, akcesoria i środki higieny jest w tym przypadku ogromnie istotne.
Teaser Media
Image
Wyposażenie gabinetu - Narzędzia chirurgiczne i zabiegowe

W gabinecie zabiegowym wykonuje się różnego rodzaju działania: od tych najprostszych do funkcjonalnie zbliżonych stołom operacyjnym. Skompletowanie odpowiedniego wyposażenia, zarówno jeśli chodzi o meble, sprzęt medyczny, akcesoria i środki higieny jest w tym przypadku ogromnie istotne.

Szczególny charakter gabinetu zabiegowego

Gabinet zabiegowy zorganizowany jest właściwie w każdej jednostce medycznej, która świadczy usługi wykraczające poza konsultacje medyczne. Rodzaj wykonywanych tutaj zabiegów może być bardzo różny: od prostego założenia opatrunku, pobrania krwi do znacznie bardziej zaawansowanych działań medycznych. Specjalistyczne gabinety zabiegowe powinny być wyposażone w odpowiednie stoły czy fotele. Zabudowa meblowa musi być stworzona z myślą o przechowywaniu leków oraz akcesoriów medycznych z najwyższą dbałością o zachowanie czystości. W końcu potrzebna jest często specjalna przestrzeń robocza, niezbędna podczas przygotowania do zabiegu lub jego wykonywania. Pomocne mogą okazać się stoliki zabiegowe, wózki na aparaturę oraz wiele innych elementów.

Dlaczego warto wybierać środki wysokiej klasy?

Zabudowa meblowa to jedno, natomiast zakup niezbędnych akcesoriów medycznych i środków higienicznych to drugie. W obu przypadkach naprawdę liczy się jakość. Nie chodzi oczywiście o to, by bezrefleksyjnie kupować wyłącznie najdroższe akcesoria czy środki medyczne, natomiast nie można liczyć, że za najniższą cenę otrzyma się produkt wysokiej jakości. Serweta z włókniny Matodrape jest nie tylko antystatyczna, nie powoduje podrażnień i uczuleń, ale w przeciwieństwie do wielu tańszych produktów tego typu cechuje się wysoką wytrzymałości na zrywanie, nie pyli, gwarantując bezpieczeństwo zabiegu, a przy tym posiada dobre właściwości absorpcyjne. Dobrej klasy serwety są odporne na przenikanie płynów i mikroorganizmów. Zastosowanie takiej klasy środków medycznych znacznie poprawia nie tylko bezpieczeństwo, ale i komfort zarówno lekarza czy pielęgniarki, jak i samego pacjenta. Szpatułka laryngologiczna plastikowa jest z reguły jednorazowego użytku. Wiele osób podchodzi więc do jej zakupu z pewną dezynwolturą, w końcu używa się jej tylko raz. Ten raz jednak decyduje o komforcie pacjenta, o łatwości przeprowadzenia badania jamy ustnej. Jeśli szpatułka jest lekko wygięta, ma optymalny anatomiczny kształt, a dodatkowo jest zmatowiona na końcach, cały zabieg czy badanie przeprowadzić jest znacznie prościej.

Optymalizacja kosztów

Paradoksalnie to właśnie zakup nieco droższych akcesoriów medycznych, środków higienicznych może pozwolić ograniczyć koszty. Przede wszystkim warto wybierać produkty, które mają odpowiednie atesty, certyfikaty, których skuteczność działania jest potwierdzona. Zyskujesz wtedy powtarzalną skuteczność działania. Mniej wydasz na lepszej jakości rękawiczki, niż na te tańsze, które będą się rozrywać przy co drugim założeniu. Sprawdzone środki higieniczne, płyny do dezynfekcji czy mycia będą bardziej wydajne, więc tego typu zakupy będzie można robić rzadziej. Chusteczek dezynfekujących lub serwet zabiegowych, które nie będą pylić, ani pozostawiać nieprzyjemnych skrawków materiału znacznie prościej będzie użyć, zabieg będzie trwał krócej, podobnie jak sprzątanie. Pamiętaj, że środki medyczne i higieniczne powinny być łatwe w użyciu. Muszą działać szubko i skutecznie. W przypadku płynów do dezynfekcji i innych tego typu produktów liczyć się będzie przede wszystkim wydajność. W przypadku opatrunków, serwet, stawiać natomiast należy na dobrej jakości, antystatyczne, nie powodujące podrażnień, trwałe produkty.

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się nim ze znajomymi!