Przejdź do treści

Jakie są przyczyny wysokiego cholesterolu?

Wysoki cholesterol to problem wielu Polaków. Zaburzenia w lipidogramie mogą być spowodowane nieprawidłowym stylem życia i odżywianiem. Duży wpływ mają na to również używki. Czy alkohol wpływa na cholesterol i jeśli tak, to jakie działania warto podjąć, aby uniknąć negatywnych skutków?
Teaser Media
Image
Jakie są przyczyny wysokiego cholesterolu?

Najczęstsze przyczyny wysokiego cholesterolu

O wysokim cholesterolu mówi się bardzo dużo ze względu na powszechność tego problemu oraz dlatego, że powoduje on wiele poważnych kłopotów ze zdrowiem. Utrzymujący się długo zbyt wysoki poziom cholesterolu we krwi może prowadzić do rozwoju miażdżycy. W efekcie tego może dojść do zmniejszenia światła tętnic, a w konsekwencji do utrudnienia przepływu krwi przez tętnice, co z kolei zwiększa ryzyko zawału mięśnia sercowego lub udaru mózgu. 

Co najbardziej wpływa na cholesterol? Najczęstsze przyczyny nieprawidłowych wyników w tym zakresie, to: 

  • dieta obfitująca w tłuszcze nasycone i tłuszcze trans oraz uboga w błonnik pokarmowy, 
  • brak aktywności fizycznej,
  • obciążenia genetyczne, 
  • cukrzyca,
  • choroby wątroby,
  • niedoczynność tarczycy, 
  • nadwaga i otyłość,
  • palenie papierosów,
  • spożywanie alkoholu.

Żeby zadbać o siebie i swój cholesterol, warto przemyśleć swój styl życia. Wprowadzenie regularnej aktywności fizycznej, ograniczenie używek oraz dbanie o dietę pozwoli Ci poprawić wyniki

Aby jak najlepiej zadbać o swój cholesterol, warto zacząć od zmian na swoim talerzu. Dieta powinna być bogata w warzywa i nienasycone tłuszcze roślinne. Warto unikać smażenia oraz dużej ilości soli i cukru przy przygotowywaniu posiłków. Należy ograniczyć tłuste mięsa i nabiał w diecie i wzbogacić ją o chudy nabiał, rośliny strączkowe, pełnoziarniste produkty zbożowe, owoce i warzywa oraz ryby. Dobrze jest wprowadzić również produkty marki Benecol, które zawierają cenne stanole roślinne. 

Jeśli nie wiesz, jak interpretować swój lipidogram, wykorzystaj do tego kalkulator cholesterolu.

Jak alkohol wpływa na cholesterol?

Alkohol bezsprzecznie jest jednym z wrogów naszego organizmu. Mimo to jest to najczęstsza używka w Polsce, którą w różnych ilościach spożywa znacząca część społeczeństwa. Alkohol negatywnie wpływa m.in. na ciśnienie rozkurczowe krwi, poziom glukozy, stan wątroby i trzustki. Osoby, które spożywają go regularnie w dużych ilościach, mają także gorsze wyniki lipidogramu, a zwłaszcza trójglicerydów oraz większe ryzyko chorób sercowo-naczyniowych. 

Negatywny wpływ na wyniki to z kolei większe ryzyko wystąpienia wielu chorób. Osoby, które regularnie spożywają alkohol, są o wiele bardziej narażone na występowanie takich problemów zdrowotnych, jak:

  • miażdżyca,
  • ostre zapalenie trzustki, 
  • stłuszczenie wątroby, 
  • choroby układu sercowo-naczyniowego, 
  • cukrzyca,
  • otyłość. 

Picie alkoholu często idzie także w parze z jedzeniem tłustego jedzenia oraz niezdrowych przekąsek. To dodatkowo negatywnie wpływa na Twoje zdrowie i jeszcze bardziej zwiększa ryzyko występowania różnych chorób. 

Czy przy lekach na cholesterol można pić alkohol?

Czy alkohol wpływa na cholesterol? Biorąc pod uwagę powyższe informacje, można odpowiedzieć na to pytanie twierdząco. A czy mając problemy z cholesterolem, należy zrezygnować z alkoholu całkowicie? 

Niewielkie ilości alkoholu spożywane sporadycznie nie osłabiają działania leków i suplementów diety na obniżenie cholesterolu. Jednak alkohol i statyny nie są najlepszym połączeniem, dlatego będąc w trakcie farmakoterapii, warto zrezygnować z tej używki. 

Picie alkoholu w dużych ilościach może przyczynić się nie tylko do słabszego działania przyjmowanych leków, ale także prowadzić do poważnych skutków ubocznych. Wystąpić mogą różne schorzenia i powikłania. Takie połączenie może bardzo mocno obciążać wątrobę, co prowadzi do uszkodzenia jej komórek. 

Źródła:

R. Główczyńska, W. Paluch, K. J. Filipiak, Działania niepożądane statyn, „Choroby Serca i Naczyń” 2007, tom 4, nr 1.

Piotrowicz J., Pazur A., Zachwieja Z., Statyny i ich interakcje z pożywieniem. BROMAT. CHEM. TOKSYKOL. – XLI, 2008, 4.

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/32957567/ 

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/28251934/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7230699/

Spodobał Ci się artykuł? Podziel się nim ze znajomymi!