Przejdź do treści

Jonizator wody, czyli recepta na zdrowie

Jonizator wody działa w oparciu o elektrolizę, oddzielając ze strumienia związki zasadowe i kwasowe. W wyniku jonizacji, z obojętnego atomu lub cząsteczki powstaje jon z ładunkiem. Co to oznacza dla naszego zdrowia? Analiza zagadnienia jonizacji wody opiera się na wiedzy biologicznej, chemicznej i fizycznej. W rzeczywistości jednak, korzyści wywodzące się ze stosowania tego sprzętu na co dzień, są łatwe do dostrzeżenia.
Teaser Media
Image
Jonizator wody

Analiza zagadnienia jonizacji wody opiera się na wiedzy biologicznej, chemicznej i fizycznej. W rzeczywistości jednak, korzyści wywodzące się ze stosowania tego sprzętu na co dzień, są łatwe do dostrzeżenia. Jonizator wody działa w oparciu o elektrolizę, oddzielając ze strumienia związki zasadowe i kwasowe. W wyniku jonizacji, z obojętnego atomu lub cząsteczki powstaje jon z ładunkiem. Co to oznacza dla naszego zdrowia?

Wiele mówi się o tym, że powinniśmy wypijać przynajmniej 2 litry wody w ciągu doby. Mniej jednak wspomina się o jakości tych płynów. Jonizator wody wpływa na ten aspekt korzystnie.

Woda alkaliczna a jonizator wody

Określenie woda alkaliczna na popularności zyskało kilka lat temu. Warto jednak ustalić w związku z nim parę faktów. Inna nazwa - związana z wysokim, przekraczającym 7,5 pH - to woda zasadowa. Przypisuje się jej bardzo korzystne właściwości, takie jak:

  • odkwaszanie organizmu;
  • wspomaganie usuwania toksyn;
  • lepsze nawodnienie organizmu i dotlenienie komórek;
  • przeciwdziałanie cukrzycy oraz dnie moczanowej;
  • eliminowanie wolnych rodników;
  • wspomaganie systemu odpornościowego;
  • spowalnianie procesu starzenia;
  • zwalczanie chronicznego zmęczenia.

Wodę alkaliczną można kupić w wariancie butelkowanym lub uzyskać samodzielnie w domu, w czym pomoże jonizator wody. Ta druga opcja wydaje się korzystniejsza, gdyż woda butelkowana nie jest łatwo dostępna w każdym supermarkecie, a dodatkową niedogodnością jest jej wysoka cena. Eksperci podkreślają także, że w wodzie butelkowanej istotny parametr - tak zwany Redox (ORP) - nie jest ujemny, w odróżnieniu od wody jonizowanej na bieżąco. Właśnie dlatego zalecane jest wypijanie wody zjonizowanej jak najszybciej po jej wytworzeniu. Wraz z upływem czasu Redox zaczyna wytracać swoje ujemne wartości.

Redox, czyli potencjał utleniania, to pojęcie określające zdolność substancji do wymiany (oddawania lub pobierania) elektronów z inną substancją. Interesująca nas ujemna wartość ORP wskazuje, że w roztworze znajdują się wolne elektrony, które mogą być oddane, co oznacza, że dany roztwór ma właściwości redukcyjne. W przypadku dodatniego ORP mowa o właściwościach utleniających.

Jak działa jonizator wody?

Jonizator wody w swoim działaniu wykorzystuje proces elektrolizy, czyli rozkładu cząsteczki na skutek napięcia elektrycznego. Sercem urządzenia są: anoda oraz katoda, umieszczone w naczyniu elektrolitycznym wraz z półprzepuszczalną membraną, która je oddziela. Umożliwia ona transport jonów, ale zapobiega przenikaniu cząsteczek wody, dzięki czemu aniony gromadzą się przy anodzie, kationy zaś - przy katodzie. Dzięki temu do jednego ze zbiorników trafia woda kwaśna, z anionami i jonem H+, do drugiego natomiast woda alkaliczna z kationami i OH-. Dostępne na rynku jonizatory opierają się o tę samą zasadę, choć są między nimi niewielkie różnice w zakresie mocy, wydajności, rodzaju zastosowanych materiałów.

W stylu eko

Jonizator nie marnuje wody, co jest istotnym aspektem dla osób prowadzących ekologiczny tryb życia. Wodę kwaśną, oddzieloną od alkalicznej, użyć można do mycia owoców i warzyw, sprzątania (nie zostawia ona smug!), toalety i higieny osobistej. Jeśli zawartość obu pojemników po elektrolizie ponownie zostałaby połączona, efekt byłby taki jak przed rozdzieleniem, z wyjątkiem drobnego ubytku wody przeprowadzonej do atomów tlenu i wodoru. Niektóre jonizatory można podłączyć do wody bieżącej. Inne sprzęty dodatkowo filtrują płyn.

Komentarze
Udziel odpowiedzi na proste pytanie
Ten mechanizm ma sprawdzić, czy przypadkiem nie jesteś botem
Spodobał Ci się artykuł? Podziel się nim ze znajomymi!